FTSE 100 traci 0,11%. Europa niżej po danych z USA.

London Stock Exchange
J2T Trade

Rynki europejskie zamknęły się niżej w piątek. Stało się to po tym, jak kluczowy raport o zatrudnieniu w USA pokazał nieoczekiwaną siłę na rynku pracy. Indeks FTSE 100 stracił finalnie 0,11%. Inwestorzy rozpoczynają dziś drugi tydzień handlu sierpnia. Czego można się spodziewać w poniedziałek?

Zyskowny tydzień dla FTSE 100

Podczas piątkowej sesji handlowej brytyjski indeks FTSE 100 spadł o 0,11%. Kurs notowań osunął się tym samym finalnie o jedyne 8 punktu. Piątkowa sesja była trzecią stratną w ubiegłym tygodniu. Pomimo większej ilości sesji stratnych, tydzień okazał się zyskowny dla FTSE 100 w ogólnym rozrachunku. Wynik z ubiegłego tygodnia to +0,22%. Co ciekawe jest to najniższy zysk tygodniowy od 1 sierpnia 2021 roku.

Dominacja stratnych spółek

Notowania brytyjskiego indeksu FTSE 100 zaświeciły się w piątek na zamknięciu na czerwono. Indeks zakończył sesję pod kreską głównie za sprawą stratnych komponentów. Zdominowały one pod względem ilościowym stronę zyskowną. Również to stratna spółka odnotowała najwyższą zmianę ceny w piątek. Spadkom przewodziło WPP, którego akcje spadły o 8,76%. Po stronie wzrostów tempo dyktowała spółka Hargreaves Lansdown. Wycena przedsiębiorstwa uległa korzystnej zmianie o 4,98%.

Prezes Banku Anglii ostrzega

W piątek po rozpoczęciu europejskiej sesji wypowiedział się Prezes Banku Anglii, Andrew Bailey. Przewodniczący banku centralnego powiedział, że Wielką Brytanię czeka „przez jakiś czas” podwyższona inflacja. Ponadto Prezes Banku Anglii ostrzegł, że instytucja nie wie jeszcze, jak będą wyglądały „normalne” stopy procentowe w przyszłości. Pewne jednak, jak powiedział Bailey jest jedno – stopy procentowe nie wrócą już do poziomu sprzed globalnego kryzysu finansowego z lat 2007-2008.

FP Markets

Punkt widzenia – założenia spełnione, target zbyt wysoki

Brytyjski barometr gospodarki, czyli indeks FTSE podjął się jedynie spełnienia założeń opisanych w głównym scenariuszu. W związku z powyższym przypomnieć warto treść założeń: „Ruch wzrostowy określony może dziś zostać za pomocą zachowania rynku w strefie wyznaczonej przez zakres średniej kroczącej SMA 55 oraz poziom TFR. Cena może chcieć zejść właśnie do tej strefy przed kontynuacją wzrostów. Utrzymanie strefy świadczyć będzie na korzyść kupujących. Targetem w przypadku spełnienia założeń będzie mógł być poziom 7 520”.

Faktycznie rynek najpierw zszedł do wyznaczonej strefy (średnia krocząca – poziom TFR). Strefa została utrzymana, zatem główne założenia były spełnione. Rynek generować, ze wspomnianej strefy, miał ruch wzrostowy. Tak też się stało, jednak cena doszła jedynie do okolic 7 470. Target okazał się zbyt wysoki dla inwestorów. Obecnie rynek znajduje się powyżej TFR.

Scenariusz główny – wzrostowy

W dalszym ciągu wzrost determinować będzie zachowanie kupujących w tej samej strefie (średnia krocząca – poziom TFR). Utrzymywanie się w tym zakresie dawać może szansę na wykonanie dalszego podejścia. Martwić może fakt, iż od kilku sesji indeks nie potrafi zebrać się w tej strefie do zdecydowanego wzrostu. Jeżeli rynek w dalszym ciągu respektować będzie istotną strefę, celem na dziś prawdopodobnie będzie 7 500.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 08.08.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Zejście natomiast utożsamiać można z negacją założeń dla wzrostów. Oscylowanie ceny poniżej poziomu TFR i średniej, dawać może pierwsze sygnały spadkowe. Re-test od dołu tych poziomów dałby perspektywę przejęcia rynku przez obóz niedźwiedzi. Targetem będzie wówczas 7 380.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 08.08.2022

Konkluzja

Rynki akcyjne rozpoczynają nowy tydzień handlowy. Pierwszy tydzień sierpnia jak wspomniałem, wykazał zysk. Czy tym razem będzie podobnie? Poniżej znajdują się poziomy na dzień 08.08.2022

TSR : 7 533

TFR : 7 443

TDP : 7 352

TFS : 7 262

TSS : 7 168

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.