Euforia na rynkach dzięki udanej ofensywie Ukrainy

J2T Trade

Bieżący tydzień rozpoczęliśmy od spektakularnych wzrostów na rynkach akcji – zarówno w Europie, jak i na Wall Street. Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie najlepiej poradził sobie indeks WIG-Ukrain, który wzrósł o 5,7%.

Wyżej wspomniane zwyżki są skutkiem euforii po wieściach z frontu, które zwiększają szanse na sukces Ukrainy. Sztab Generalny w Kijowie informuje o pośpiesznej ucieczce Rosjan z zajętych pozycji w obwodach charkowskim i donieckim.

Te wszystkie informacje rozbudzają nadzieje wśród inwestorów, że wojna rozpętana przez Rosję 24 lutego może zmierzać ku końcowi.

Sukcesy Ukrainy na froncie Ukraina

Miniony weekend na Ukrainie obfitował w nieoczekiwane doniesienia z wojennego frontu. Po informacjach z początku września, że Ukraińcy próbują dokonać kontrofensywy na południowym froncie w regionie Chersonia, w sobotę zaczęły pojawiać się doniesienia o sukcesach ofensywy, ale… na froncie północno-wschodnim.

FP Markets

To miał być planowy zabieg ze strony Ukraińców, a Rosjanie połknęli przynętę i zarządzili przegrupowania. W błyskotliwej ofensywie Ukraina mogła odzyskać nawet 3000 kilometrów kwadratowych swojej powierzchni w czasie krótszym niż 48 godzin.

Zdaniem ekspertów rosyjskie niepowodzenia na froncie ukraińskim rodzą nadzieję, że rozpoczną się rozmowy między Kijowem a Kremlem.

Spektakularne wzrosty w całej Europie i USA

W efekcie, jako że w weekend rynki akcji były zamknięte, w zasadzie wszystkie najistotniejsze europejskie i amerykańskie indeksy giełdowe w reakcji na te doniesienia pięły się wczoraj w górę – w zdecydowanej większości przypadków o ponad 1%.

Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie zdecydowanie najlepiej poradził sobie indeks WIG-Ukrain, który wzrósł o 5,7%. Prawdziwą gwiazdą GPW okazała się ukraińska spółka Coal Energy, która podczas wczorajszej sesji odnotowała wzrost rzędu 77%, a dziś nadal pnie się w górę – w tym momencie o kolejne 40%.

Wykres Coal Energy

Co więcej, podczas wczorajszej sesji także euro wyraźnie umocniło się do dolara. Spadły z kolei ceny gazu z najważniejszego dla jego notowań w Europie holenderskiego hubu TTF.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.