S&P 500 wyżej o blisko 1%. Dziś wybory midterm w USA.

J2T Trade

Główne indeksy z Wall Street wykazały w poniedziałek zyski. Najmniejszy wzrost przypadł indeksowi S&P 500. Notowania S&P 500 wylądowały finalnie wyżej o blisko 1%. Dziś w USA wielkie wydarzenie – wybory midterm. Uczestnicy rynkowi spoglądać będą na to kogo wybiorą Amerykanie do Izby Reprezentantów i Senatu. Jak wygląda analiza indeksu S&P 500 na dzień większej niepewności?

Indeks S&P 500 z najmniejszym zyskiem

Amerykańskie indeksy giełdowe przedłużyły zyski w poniedziałek. Najlepiej wypadł najstarszy z nich, czyli Dow Jones 30. Notowania Dow Jonesa wzrosły o 1,31%. Tym czasem indeks spółek dużych, czyli S&P 500 wykazało najmniejszy zysk rzędu 0,96%. Niemniej jednak wszystkie główne indeksy z USA rozpoczęły tydzień od zysków.

Spółki z nastawieniem wzrostowym

Indeks S&P 500 pchany był do wzrostów przez spółkę Viatris. Kurs akcji tego przedsiębiorstwa skoczył w poniedziałek o 13,09%. Jednocześnie spółka przewodziła większości składowych indeksu S&P 500. Po stratnej stronie największą zmienności wykazało Dominion Energy, której notowania spadły o 6,24%.

Wybory midterm w USA

Dziś w Stanach Zjednoczonych dojdzie do tzw. wyborów midterm. Amerykanie wybiorą swoich przedstawicieli do Izby Reprezentantów oraz 1/3 senatorów. Dzisiejsze wybory są o tyle istotne, że obrócić mogą obecną politykę USA na wielu frontach. O wtorkowych wyborów zależeć będzie przyszła działalność prezydenta USA. Przejęcie Kongresu przez Republikanów spowoduje, że polityka Joe Bidena zostanie zrewidowana. Ponadto wybory midterm wypadają podczas pierwszej kadencji Joe Bidena. Wygrana Republikanów w pewnym stopniu może utrudnić starania Bidena o przedłużenie kadencji.

FP Markets

W ostatnich dniach widoczny jest wzmożony ruch wśród wypowiedzi przedstawicieli zarówno ze strony Demokratów, jak i Republikanów. Co ciekawe, obie strony wyraziły już przekonanie o zwycięstwie swoich partii.

O wyborach wspominamy, ponieważ wpłyną na amerykańskie rynki akcyjne. Wygrana odpowiednio każdej ze stron może zostać inaczej odebrana przez rynki. Inwestorów przede wszystkim interesuje nastawienie każdej z partii do sytuacji gospodarczej.

Punkt widzenia – założenia spełnione, do celu zabrakło

Indeks S&P 500 podjął się w poniedziałek realizacji scenariusza głównego. O ruchu wzrostowym pisaliśmy wczoraj tak: „Kontynuacja odrabiania strat z ostatnich dni może dziś wyglądać następująco. Rynek postawiłby najpierw na zejście i przetestowanie poziomu 3 765. Następnie mocnym impulsem cena wyszłaby powyżej średniej i przełamała jej zakres z potwierdzeniem. Taka sytuacja otworzyłaby drogę wzrostu nawet do 3 840”.

Rzeczywiście indeks spełnił założenia i wykonał wzrost. Kluczowa we wczorajszym schemacie okazała się jednak cierpliwość, gdyż do zdecydowanego wzrostu rynek zabrał się po czterech godzinach od otwarcia giełd w USA. Rynek najwyżej dotarł w okolice 3 820, zatem zabrakło do osiągnięcia zakładanego celu. Dziś przed południem rynek oscyluje właśnie w okolicach 3 820.

Scenariusz główny – wzrostowy

Rynek teraz postawić może na stabilizację w okolicach poziomu TFR, czyli 3 815. Gdyby tak się wydarzyło, z tego obszaru zbudowany mógłby zostać wzrost. Możliwym celem dla rynku będzie 3 860.

Wykres S&P H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 08.11.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Jednak odpuszczenie kupujących na wspomnianym zakresie (3 815) determinować będzie spadek. Warto będzie obserwować, czy rynek podejmie się re-testu od dołu tego zakresu. W grę wchodziłby powrót do 3 760.

Wykres S&P H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 08.11.2022

Konkluzja

Główna uwaga spoczywa dziś na wyborach w USA. Z tego powodu kluczowa okazać się może obserwacja zachowania inwestorów. Scenariusze na dziś zostały rozpisane. Poziomy z wykresów spisane zostały poniżej.

TSR : 3 860

TFR : 3 815

TDP : 3 765

TFS : 3 720

TSS : 3 672

 

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.