S&P 500 kończyło zyskiem. Dziś raport zaufania konsumentów.

Wykres giełdowy
J2T Trade

Główne rynki akcji w Stanach Zjednoczonych przeważnie wzrosły we wtorek, 20 grudnia. Wczorajszą sesję z zyskiem kończyło S&P 500. Jednak indeks spółek dużych odnotował drobną podwyżkę. Dziś, w środę 21 grudnia inwestorzy czekają na raport dotyczący zaufania konsumentów. Zapraszamy na analizę indeksu S&P 500 na trzecią sesję tygodnia.

Wall Street głównie zielone

Amerykańskie indeksy giełdowe wypadły lepiej podczas ostatniej sesji. Osiągnięte zyski były jednak niewielkie, gdyż główne rynki walczyły o kierunek. Najlepiej spisał się Dow Jones 30. W ogólnym rozliczeniu najstarszy z głównych indeksów zyskał 0,28%. Również zyskiem dzień kończyło S&P 500. Notowania indeksu spółek dużych skoczyły o 0,10%. Warto zauważyć, że oba indeksy przewały serię strat.

Strona wzrostowa silniejsza

Po kilku dniach tłumienia wzrostów, te wreszcie się pokazały. We wtorek to strona wzrostowa okazała się silniejsza. Więcej spółek zyskiwało, a przewodziła im w tym firma Moderna. Rynkowa wycena koncernu wzrosła o 5,94%. Po przeciwnej, spadkowej stronie swoją obecność zaznaczyła Tesla. Notowania tej spółki wylądowały niżej o 8,05%.

Grudniowy raport zaufania konsumentów

Dziś rynkowi uczestnicy zdają się przede wszystkim oczekiwać na jeden z comiesięcznych raportów ekonomicznych. Mowa o danych dotyczących zaufania konsumentów za grudzień. Poprzednie odczyty determinowały zmienność na rynkach akcji w USA. Analitycy szacują, że najnowsza wartość okaże się wyższa od listopadowej. Warto będzie obserwować, co przyniesie grudniowy raport dotyczący zaufania konsumentów. Pojawi się on dziś o godzinie 16.

FP Markets

Punkt widzenia – indeks S&P 500 powyżej TDP, szansa na wzrost?

Indeks S&P 500 podjął się po części realizacji scenariusza wzrostowego ze wczorajszej analizy. O takim ruchu pisaliśmy: „Jednak indeks spółek dużych może pokusić się o wykonanie odbicia. Taki ruch mógłby rozpocząć się od zebrania byków z okolic 3 800. Wówczas po budowie wyższego dołka, rynek mógłby rozpocząć wzrost. Notowania mogłyby powrócić do 3 880”.

Rynek faktycznie wykonał wczoraj odbicie. Ruch rozpoczął się zgodnie z założeniami, czyli od cofnięcia w stronę 3 800. Tam obóz byków przejął stery i skierował notowania ku górze. Zgodnie z założeniami wzrost zbudowany został po utworzeniu wyższego dołka. Indeks nie wypełnił zakładanego targetu. Dziś, w środę 21 grudnia notowania S&P 500 oscylują powyżej poziomu TDP. Taki układ sprawia, że rynek ma szansę na wzrost. Co pokazać może indeks technologiczny?

Scenariusz główny – wzrostowy

Wiele zależeć będzie od tego, jak rynek podejdzie do zakresu średniej kroczącej SMA 88. Skuteczne utrzymywanie jej obszaru stanowiłoby podstawę dla potencjalnego ruchu wzrostowego. Każdorazowy re-test od góry strefy średniej i/lub poziomu TDP determinowałby budowę impulsu wzrostowego. Celem na dziś byłyby okolice 3 900.

Wykres S&P H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 21.12.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Należy liczyć się z tym, że zakres średniej okazać się może oporem dla rynku. Przewaga podaży w tym zakresie doprowadzić mogłaby do cofnięcia rynku poniżej TDP. Z kolei ten zakres posłużyłby jako kolejne miejsce zebrania rynkowych niedźwiedzi. W tym wariancie możliwy byłby powrót notowań do 3 800.

Wykres S&P H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 21.12.2022

Konkluzja

Niebawem rozpocznie się trzecia sesja handlowa w tym tygodniu. Czy rynki zyskają tym razem więcej? Warto będzie śledzić indeksy z USA już w godzinach przedsprzedażowych. Ponadto należy pamiętać o raporcie.

TSR : 3 945

TFR : 3 895

TDP : 3 845

TFS : 3 795

TSS : 3 745

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.