FTSE 100 wzrosło 0,49%. Dziś decyzja o podwyżce stóp w UK!

BoE
J2T Trade

Notowania FTSE 100 wzrosły o 0,49% w środę. Brytyjski indeks odrobił stratę z poprzedniej sesji. Indeks FTSE 100 ponownie dotarł do poziomu 7 464. Dziś po południu Bank Anglii (BoE) ujawni, o ile zwiększone zostaną stopy procentowe. Decyzja o podwyżce stóp w Wielkiej Brytanii będzie dziś zapewne najważniejszym wydarzeniem. Jak wygląda analiza indeksu na czwartek?

Pierwszy wzrost FTSE 100

Podczas wczorajszej sesji handlowej brytyjski indeks FTSE 100 wzrósł o 0,49%. Środowa sesja była pierwszą zakończoną zyskiem w tym miesiącu handlowym. Nazywany barometrem brytyjskiej gospodarki indeks FTSE 100 odrobił straty z poprzednich dwóch sesji i wyprowadził indeks na ścieżkę wzrostów.

Avast zyskuje 43,75%

Wczorajszą sesję, pod względem zmienności wśród składowych FTSE 100, zdominowała bezdyskusyjnie spółka Avast. Akcje spółki zyskały aż 43,75%. Taki wynik uznać można za skrajnie wysoki i rzadko spotykany. Wynik wczorajszy Avastu był konsekwencją zatwierdzenia fuzji z NortonLifeLock. Tym samym Avast przewodził wzrostowym komponentom, których wczoraj było więcej. Po stronie spadkowej prym wiodło Fresnillo. Wycena tego przedsiębiorstwa uległa niekorzystnej zmianie o 5,03%.

Decyzja BoE w sprawie stóp

Inwestorzy poznają dziś, jaka decyzja podjęta została przez decydentów z Banku Anglii (BoE). Na godzinę 13 zaplanowana została publikacja decyzji w sprawie stóp procentowych. Zdaniem analityków, Bank Anglii podniesie główną stopę procentową do poziomu 1,75%. Następnie przemawiać będzie Prezes BoE, Andrew Bailey. Stojący na czele banku centralnego Bailey najprawdopodobniej określi politykę banku na następne miesiące.

FP Markets

Punkt widzenia – ponownie poziom 7 464

W środę indeks FTSE 100 podjął się realizacji scenariusza wzrostowego. Podejście opisane zostało w słowach: „Wariant wzrostowy zbliżony będzie do wczorajszego. Kluczowe ponownie będzie dziś utrzymanie przez rynek poziomu TFR. Nadbijanie wchodzi w grę, jednak konieczne jest, aby TFR nie zostało przełamane. Utrzymywanie się powyżej tego poziomu pobudzić może siłę  popytową, która wygenerowałaby ruch w kierunku 7 450”.

Faktycznie FTSE podjęło się zejścia i nadbicia poziomu TFR. Poziom ten jednak został utrzymany, zatem kluczowe założenie było respektowane. Rynek zaliczył wskazywany target, finalnie osiągając ponownie w ostatnich dniach poziom TSR, czyli 7 464. Obecnie rynek znajduje się powyżej średniej kroczącej, a układ na indeksie nieco się zmienia. Poziomy wyznaczane na każdą sesję uległy podwyższeniu.

Scenariusz główny – wzrostowy

Projekcja wzrostowa na czwartkową sesję prezentuje się następująco. Kluczowym miejscem na dziś do obserwacji, wydaje się być zachowanie rynku na zakresie średniej kroczącej SMA 55. Rynek prawdopodobnie najpierw zejdzie w ten rejon, celem sprawdzenia nastawienia byków. Utrzymanie zakresu średniej będzie mogło zatem stanowić potwierdzenie chęci dalszego podejścia. Targetem na dziś jest 7 500. 

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 04.08.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Ruch spadkowy rozpocząć się może od szybkiego wyjścia powyżej poniedziałkowych maksimów. Siła popytowa zostałaby wówczas zgaszona, a cena wróciłaby poniżej poziomu TFR. Następnie po re-teście od dołu poziomu nowego TFR rynek może chcieć zejść w okolice 7 380. 

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 04.08.2022

Konkluzja

Główny brytyjski indeks FTSE 100 zyskiwał w środę. Dziś wzrost może być kontynuowany za sprawą decyzji o podwyżce stóp procentowych. Czwartkowa sesja ma szansę okazać się tą najbardziej zmienną w tym tygodniu. Warto będzie zwrócić uwagę, jakie nastawienie pokażą inwestorzy po otwarciu giełdy w Londynie. Być może już w tych godzinach będą realizowane pierwsze założenia. Poniżej znajdują się poziomy na dzień 04.08.2022.

TSR : 7 533

TFR : 7 443

TDP : 7 352

TFS : 7 262

TSS : 7 168

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Avatar
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.