Tydzień rozpoczął się z pozytywnym sentymentem, rynki wygenerowały silne zyski podczas azjatyckiej sesji. Wygląda to na kontynuację piątkowej sesji, jako że rynek kontynuuje reakcję na pozytywne sygnały regeneracji gospodarki, pomimo wzrostu zachorowań na COVID-19, zwłaszcza w wielu stanach USA.
Choć mamy mocno napięty tydzień pod względem publikacji danych, dzisiejszy dzień jest stosunkowo lekki. Uwagę przykuwa głównie łączone wydarzenie Banku Anglii i Rezerwy Federalnej o nazwie “Libor: Entering the End Game”, na którym szef Banku Anglii Andrew Bailey ma przemawiać około 17:30. Publikacje w nadchodzącym tygodniu powinny jednak zapewnić pierwsze oficjalne spostrzeżenia dotyczące regeneracji gospodarki w Wielkiej Brytanii i Strefie Euro. W kilku najbliższych dniach przedstawione zostaną raporty aktywności konsumenckiej za maj. Brak publikacji danych dziś oznacza rynek prawdopodobnie skupi się na rozgrywce pomiędzy liczbą zachorowań na koronawirusa a stopniową poprawą aktywności ekonomicznej występującej po lockdownie.
Sentyment był więc bardziej mieszany w zeszłym tygodniu, głównie z powodu obaw, że wzrosty liczby zachorowań na COVID-19 w Stanach Zjednoczonych wyhamują ożywienie gospodarki. Raporty sugerują, że Biały Dom chce by pakiet stymulacyjny w wysokości biliona dolarów został przyjęty przez Kongres przed letnią recesją.
W Wielkiej Brytanii Biuro Odpowiedzialności Budżetowej wypuści jutro raport zawierający trzy scenariusze dla brytyjskiej gospodarki, które prawdopodobnie obejmą ostatnie środki ją wspierające ogłoszone przez Kanclerza Skarbu Rishiego Sunaka w jego Letnim Oświadczeniu Gospodarczym. Prawdopodobnie uformują one scenariusze dotyczące dalszych danych fiskalnych, które zostaną umieszczone w jesiennym budżecie. Jutro rano publikacja brytyjskiego PKB za maj ma ukazać, że gospodarka jest na dobrej drodze do regeneracji. Po skurczeniu się o 20,4% w kwietniu, prognozuje się wzrost o 5,5% odzwierciedlający stopniowe otwarcie się gospodarki jako, że część obostrzeń została zniesiona. Wzrost aktywności ekonomicznej, prawdopodobnie został kontynuowany w czerwcu, dzięki czemu ogólny spadek PKB w drugim kwartale zostanie częściowo złagodzony, co nie zmienia faktu, że wciąż mamy do czynienia z bardzo kiepskim kwartałem, lecz nie tak złym jak obawiał się Bank Anglii i Biuro Odpowiedzialności Budżetowej.
W międzyczasie, publikacja bilansu handlowego Chin w lipcu będzie obserwowana w kontekście sygnałów globalnego ożywienia gospodarczego oraz krajowego popytu w Chinach, bezpośrednio poprzedza ona czwartkową publikację PKB za drugi kwartał.
Sentyment spekulacyjny ukazany w najnowszym raporcie Commodity Futures Trading Commission sygnalizuje powolny powrót do dolara amerykańskiego. W zasadzie po tygodniu poprzedzającym weekend 4 lipca niedźwiedzia strona rynku na rynkach dolarowych osłabiła się. Ogólnie pozycjonowanie się na głównych parach walutowych odzwierciedla wzrost o 420 dolarów sumy pozycji krótkich na USD, zwiększając niedźwiedzie pozycjonowanie się do 14,8 miliardów $. Wydaje się ono jednak dosyć skromne w porównaniu do 17,35 miliardów zanotowanych w szczytowym momencie pod koniec czerwca.
Dziś o godzinie 16:00 wygasają opcje na:
- EURUSD
- GBPUSD
- USDJPY
- AUDUSD
Spojrzenie od strony technicznej i handlowej
EURUSD: kierunek byczy powyżej 1.1150 z celem 1.15
Z technicznej i handlowej perspektywy, jako że wsparcie ruchu swing na poziomie 1.1170 zostało utrzymane, otwiera się furtka na świeży popyt, który może zabrać ceny na szczyty obecnego cyklu umiejscowione powyżej 1.14, co zaoferuje szansę na retest tegorocznych maksimów zlokalizowanych na 1.15. Jednak opór na 1.1366 może najpierw wywołać zejście do 1.12 przed kolejną próbą zwyżki. Uwaga: dane opublikowane przez Depository Trust & Clearing Corporation ukazują 40 miliardów euro ulokowanych pomiędzy 1.12 a 1.14 na następny tydzień.
GBPUSD: kierunek byczy powyżej 1.25 z celem 1.28
Z technicznej i handlowej perspektywy GBPUSD, jako że 1.25 przyciąga wyraźny popyt, oczekuje się podejścia do 1.28. Z kolei zamknięcie ceny poniżej 1.25 sugeruje powrót do strefy i test jej wsparcia na 1.2250
USDJPY: kierunek byczy powyżej 107.50, niedźwiedzi poniżej
Z technicznej i handlowej perspektywy na USDJPY oczekiwany test 108.13 wywołał formację odwrócenia trendu otwierając ścieżkę na kolejny test 106, co może prowadzić do zejścia do punktu Pivota na 105. UPDATE – 107.30 zostało osiągnięte, czekamy na retest 106.30.
AUDUSD: kierunek byczy powyżej 0.6830 z celem 0.7100
Z technicznej i handlowej perspektywy AUDUSD, jako że poziom 0.6830 przyciąga kupujących, istnieje możliwość retestu i wyłamania bieżącego cyklu szczytów z celem 0.7100. Można oczekiwać, że 0.6900 będzie pełniło rolę wsparcia. Cena, która się zamknie poniżej 0.69 może spowodować zejście do 0.6880 i z tego miejsca wygenerować kolejny impuls wzrostowy.
Patrick Munnelly
Tickmill
Sprawdź ofertę brokera Tickmill na bezpłatnym rachunku demonstracyjnym. Konto demo otworzysz klikając tutaj.
*75% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!