Dzieje się wokół Elona Muska. S&P 500 gorzej w poniedziałek.

88
NYSE siedziba
J2T Trade

Rynki akcji w USA zamknęły się niżej w poniedziałek. Gorzej wypadł również indeks S&P 500. Wczoraj pojawiły się nowe doniesienia ws. pozwu sądowego, w którym uczestniczył Elon Musk. Wokół miliardera ostatnio wiele się dzieje. Sam prezes Tesli przemawiał ponadto wczoraj na konferencji w Norwegii.

Strata notowań indeksu

Nazywane indeksem spółek dużych – S&P 500 zaprezentowało się gorzej również w poniedziałek. S&P 500 rozpoczęło nowy tydzień poniżej kreski, gdyż straciło na notowaniach 0,67%. Co ciekawe podczas wczorajszej sesji odnotowany został najniższy obrót w tym roku.

Przewaga po stronie spadkowej

Wczorajsze zachowanie komponentów dobrze odzwierciedla finalny wynik indeksu. Po stronie spadkowej opowiedziało się więcej spółek, a także notowały one wyższe zmiany cen. Stratnym komponentom przewodziło przedsiębiorstwo Catalent. Akcje tej spółki spadły na przestrzeni poniedziałkowej sesji ogólnie o 7,44%. Najsilniejszą spółką okazało się natomiast Diamondback. Notowania akcji Diamondback wzrosły o 3,98%.

Aktywność Elona Muska

Nie ulega wątpliwości, iż aktywność społeczna Elona Muska obserwowana jest przez wiele osób. Obecnie miliarder zamieszany jest w spór sądowy ze spółką Twitter, którą miał zamiar wykupić. Wczoraj, 29 sierpnia ujawniony został plik sądowy, w którym prawnicy Elona Muska wezwali do sądu byłego szefa bezpieczeństwa Twittera – Peiter’a Zatko. Jak donosi CNN* Zatko już wcześniej w tzw. skardze „whistle-blower”, czyli będąc informatorem wyjawił, że Twitter wprowadził w błąd Elona Muska. Taki obrót sytuacji wpływa z korzyścią dla prezesa Tesli.

FP Markets

W poniedziałek Musk przemawiał na konferencji w Norwegii. Miliarder zapowiedział, że jego celem do końca 2022 roku jest wprowadzenie samojezdnych pojazdów Tesli. Nowe oprogramowanie wprowadzone ma być głównie w USA, jednak Musk starać się będzie również o rynek europejski.

Punkt widzenia – rynek odreagowuje

Podczas wczorajszej analizy indeksu S&P 500 rozważane było odreagowanie. Rzeczywiście rynek wykonał podejście w myśl zakładanej projekcji: „Przypuszczalnie pojawić się może dziś odreagowanie. Takie wyglądać ma szansę wyglądać następująco. Kluczowe dla dzisiejszego wzrostu będzie powrót i utrzymanie ceny powyżej nowego poziomu TDP, czyli okolice 4 040. Z tych miejsc rynek wytworzyć może podejście do zakresu 4 080-4 090”.

W godzinach wieczornych cena powróciła powyżej 4 040 i wygenerowała podejście pod nieco wyższe zakresy. Target nie został jednak osiągnięty, gdyż S&P 500 najwyżej sięgnęło okolic 4 065. Dziś rano rynek startował również z okolic poziomu TDP. Ponownie wygenerowane zostało podejście, które przebiło poziom 4 070. Obecnie cena oscyluje wokół 4 060.

Scenariusz główny – wzrostowy

Kluczowe założenie dla wzrostów pozostaje dokładnie takie same. Ponownie utrzymanie przez rynek poziomu TDP, determinować będzie potencjalne podejście. Tym razem jednak rynek sięgnąć ma szansę poziomu 4 090.

Wykres S&P H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 30.08.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Należy liczyć się jednak z tym, że z obecnych zakresów zebrana zostać może siła podażowa. Wówczas rynek budować ma szansę ruch na zasadzie impuls-korekta-impuls. Przełamanie poziomu TDP nada impetu zejściu. Celem dla rynku w takim układzie może być 4 020.

Wykres S&P H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 30.08.2022

Konkluzja

Dziś pojawić się może większy obrót na rynkach akcyjnych. Warto dziś będzie zwrócić uwagę na pojawiające się dane z USA. W godzinach sesji amerykańskiej zostanie opublikowany raport z rynku pracy. Jednocześnie inwestorzy zajrzeć będą mogli w najnowszy odczyt wskaźnika zaufania konsumentów wg Conference Board. Poniżej rozpisane zostały poziomy, które znajdują się na dołączonych wykresach.

TSR : 4 135

TFR : 4 089

TDP : 4 042

TFS : 3 996

TSS : 3 949

*Źródło : CNN

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.