Duża zmienność na rynkach do czasu? Nasdaq 100 w przecenie.

87
J2T Trade

W poniedziałek, 26 września pojawiły się komentarze dwóch bankierów Rezerwy Federalnej. Zdaniem prezesa Fed z Atlanty, na rynkach będzie „dużo zmienności” do czasu zapanowania nad inflacją. Jeden z głównych indeksów – Nasdaq 100 kolejny raz notował straty. Technologiczny indeks giełdowy trwa już piąty z rzędu dzień w przecenie.

Technologiczny indeks traci najmniej

Amerykański indeks giełdowy Nasdaq 100 poniedziałkową sesję kończy na minusie. Była to już piąta z rzędu sesja zakończona przeceną indeksu technologicznego. Wczoraj notowania Nasdaq’a 100 osunęły się finalnie o 0,51%. Co warto zauważyć, technologiczny indeks stracił w poniedziałek, 26 września najmniej spośród głównych indeksów z Wall Street.

Spadkom przewodzi Charter Communication

Indeks Nasdaq 100 zdominowany został wczoraj przez stronę komponentów tracących. Spółka Charter Communication odznaczyła się najwyższym poziomem zmienności i przewodziła spadkom. Notowania tego przedsiębiorstwa spadły o 4,81%. Po stronie zyskownych składowych Nasdaq’a najlepiej wypadło przedsiębiorstwo Costco. Akcje tej spółki wzrosły o niespełna 3%.

Globalne zacieśnianie nie jest skoordynowane?

Wywiadu dla Washington Post* udzielił prezes Banku Rezerwy Federalnej w Atlancie Raphael Bostic. Bankier zauważył, że Stany Zjednoczone muszą teraz skupić się dodatkowo na sytuacji w Wielkiej Brytanii. Ogłoszona w zeszłym tygodniu na wyspach nowa polityka podatkowa wpłynie na sytuację europejskiej gospodarki. Taka sytuacja z kolei wpłynąć może na przyszłe prowadzenie polityki pieniężnej. Raphael Bostic ujawnił, że globalne zacieśnianie i tak już nie jest „skoordynowane”, a przejawia się to w rozmowach z decydentami innych banków centralnych.

FP Markets

Prezes Fed z Atlanty dodał również, że na rynkach będzie „dużo zmienności”. Taka sytuacja towarzyszyć ma tak długo, aż amerykański bank centralny nie zapanuje nad problemem inflacyjnym.

Bank centralny USA musi utrzymać restrykcyjną politykę

Również wczoraj, w poniedziałek 26 września wypowiadała się prezes Banku Fed w Cleveland, czyli Loretta Mester. Decydent stwierdziła, że bank centralny Stanów Zjednoczonych za wszelką cenę musi dłużej utrzymywać bardziej restrykcyjne nastawienie w polityce pieniężnej. Zamiarem Rezerwy Federalnej jest utrzymanie oczekiwań inflacyjnych pod kontrolą i doprowadzenie do spadku inflacji.

Mester przyznała, że utrzymanie restrykcyjnej polityki wiąże się z tym, że „po drodze będzie trochę bólu i wybojów, gdy wzrost produkcji i zatrudnienia zwolni, a stopa bezrobocia pójdzie w górę”.

Punkt widzenia – Nasdaq 100 odbija

Mimo, że finalnie indeks w poniedziałek stracił, Nasdaq 100 wykonał odbicie. We wczorajszej analizie, jako główny ruch określiliśmy właśnie odbicie. Treść dla wzrostu brzmiała: „Na rynku trwa negatywne nastawienie. Niemniej jednak dziś istnieje potencjalna szansa na odbicie. Do takiej sytuacji podejść można w poniższy sposób. Dopóki rynek utrzymywać będzie cenę powyżej poziomu 11 250, ma szansę generować ruch wzrostowy. Stabilizacja połączona z re-testem od góry okolic 11 250, stanowić będzie najprawdopodobniej o powrocie rynku do 11 500”.

Rzeczywiście rynek spełniał kluczowe założenie, dotyczące utrzymania poziomu 11 250. W tym obszarze siła popytowa miała przeważyć i tak też się stało. Podbicie sięgnęło okolic 11 480, zatem schemat można uznać za wykonany. Co ciekawe jednak w godzinach wieczornych Nasdaq 100 powrócił ponownie do okolic 11 250 i dziś w nocy również zebrał się do wzrostu z tego zakresu. Aktualnie rynek oscyluje przy 11 430.

Scenariusz główny – wzrostowy

Amerykański indeks technologiczny ma sposobność do tego, aby wykorzystać obecną sytuację do wykonania kolejnego podejścia. Dziś miejscem wsparcia dla rynku staje się zakres średniej kroczącej. Impetu wzrostom nada przełamanie poziomu TDP, a prawdopodobnym celem na dziś zdaje się 11 650.

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 27.09.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Natomiast warto rozważyć sytuację w której, indeks podejmie się próby przełamania poziomu TDP, jednak ta zakończy się niepowodzeniem. Ponownie na tym zakresie do głosu dojść może siła podażowa. Tym razem przecena ma szansę być znacznie silniejsza niż wczorajsza. Wówczas impetu spadkom nada negacja zakresu średniej. Następstwem może być zejście indeksu poniżej 11 200.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 27.09.2022

Konkluzja

Amerykański indeks technologiczny ma szansę wykorzystać obecne położenie do tego, aby spróbować podejść wyżej. Siła popytowa ma potencjał dziś przeważyć. Poziomy wyznaczane na co dzień nie uległy zmianie.

TTR : 12 160

TSR : 11 933

TFR : 11 710

TDP : 11 478

TFS : 11 250

TSS : 11 027

TTS : 10 810

Źródło: Washington Post 

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.