Drobna strata na początek tygodnia. FTSE 100 gorzej o 0,17%.

Wykres
J2T Trade

Wczoraj na głównych światowych giełdach ogólnie przeważyły negatywne nastroje. Główny brytyjski indeks giełdowy FTSE 100 rozpoczął nowy tydzień od spadków. Poniedziałkowe zamknięcie giełd w Europie pokazało jednak, drobną stratę FTSE 100 na początku tygodnia. Londyński indeks wypadł gorzej o 0,17%. Dziś, we wtorek 29 listopada patrzymy na FTSE 100. W przedsprzedaży indeks rośnie i warto zaznaczyć, że przebił szczyty z ostatniego tygodnia. Sesja zapowiada się ciekawie, co pokaże dziś FTSE 100?

Indeks kolejny raz od strat otwiera tydzień

Za inwestorami pierwsza sesja w obecnym tygodniu handlowym. Barometr brytyjskiej gospodarki, czyli indeks FTSE 100 pokazał wczoraj walkę. W przeciwieństwie do innych głównych indeksów z Europy, FTSE 100 wykazało drobną stratę. Indeks wypadał w ogólnym rozliczeniu gorzej o 0,17%. Warto zauważyć, że dla FTSE 100 był kolejny raz, kiedy od strat otwiera tydzień.

Spółki postawiły na spadki

Przechodząc już do poniedziałkowego zachowania spółek, odnotować należy, że znacznie więcej z nich postawiło na spadki. Negatywnej części składowych przewodziło Admiral Group, którego akcje spadły o 4,42%. Była to zarazem najwyższa odnotowana zmiana ceny w poniedziałek. Mniej licznej stronie wzrostowej przewodziła firma Johnson Matthey. Notowania spółki skoczyły o 1,77%.

Oczekiwanie na przemówienie Baileya

Dziś przed zamknięciem sesji rynkowi uczestnicy oczekiwać będą zapewne na przemówienie prezesa Banku Anglii (BoE). Andrew Bailey odniesie się zapewne do kwestii podwyżki stóp procentowych. Nie zabraknąć powinno komentarza nawiązującego do obecnej sytuacji gospodarczej Wielkiej Brytanii.

FP Markets

Punkt widzenia – indeks przebija ostatnie szczyty

We wczorajszej analizie główny scenariusz określał ruch wzrostowy. O takim rozwiązaniu pisaliśmy: „Indeks ma potencjał do tego, aby dziś powrócić w okolice 7 500. Taki ruch zależeć będzie od zachowania ceny wobec rejonu 7 445. Rynek wydaje się chętny odwiedzenia tego zakresu. Utrzymanie obszaru TFR (7 445) stanowi kluczowe założenie na dzisiejszą, poniedziałkową sesję. Z tego miejsca rynek generować mógłby podbicie do średniej. Następnie po przełamaniu jej zakresu FTSE 100 mogłoby skierować do 7 500”.

Rzeczywiście najpierw pojawiło się cofnięcie do 7 445. Zgodnie z założeniami dopiero po utrzymaniu tego obszaru, rynek generował podbicie do średniej. Przełamanie jej zakresu natomiast miało świadczyć na korzyść dalszego ruchu wzrostowego. Tak również się stało i FTSE 100 sięgnęło poziomu 7 500.

Dziś tuż przed otwarciem giełd patrzymy na indeks FTSE 100. W europejskiej przedsprzedaży FTSE 100 postawiło na wzrost i przebiło szczyty z poprzednich dni. Poziomy wyznaczane na co dzień uległy zmianie.

Scenariusz główny – wzrostowy

Rynek na kilka minut przed otwarciem giełd w Europie schodzi. Być może przed kolejnym impulsem notowania na chwilę powrócą do zakresu średniej kroczącej SMA 55. Z tego miejsca rynek gwałtownie mógłby się zebrać do wzrostu. Przełamanie nowego poziomu TFR (7 518) otworzyłoby drogę do 7 550.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 29.11.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Jeżeli jednak indeks nie będzie w stanie przebić się skutecznie przez okolice 7 518, warto będzie rozważyć zejście. Impetu ruchowi spadkowemu nadałoby przełamanie średniej. Potencjalnym celem byłby wówczas 7 440.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 29.11.2022

Konkluzja

Dziś w pozytywnych nastrojach indeks rozpoczął dzień. Czy optymizm pozostanie? Poziomy uległy zmianie, a aktualne na dziś prezentują się poniżej.

TSR : 7 610

TFR : 7 518

TDP : 7 425

TFS : 7 335

TSS : 7 245

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.