Dow Jones znów ze stratą. Indeks poniżej 33 000!

Nyse-posąg
J2T Trade

Nowojorskie giełdy świeciły się na czerwono podczas wtorkowej sesji handlowej. Główne indeksy zza oceanu cierpiały w wyniku braku zgody Kongresu z administracją Białego Domu. Termin niewypłacalności zbliża się i napięcie dotyczące limitu zadłużenia rośnie. Na Wall Street najgorzej spisał się indeks technologiczny. Najstarszy indeks natomiast wykazał najmniejszy minus. Niemniej  Dow Jones znów zakończył ze stratą. Dziś przed sesją Dow Jones dalej tonie. Indeks znajduje się obecnie poniżej 33 000! Czy coś się zmieni? Zapraszamy na kolejną analizę z cyklu.

Dow Jones znów ze stratą

Piąty miesiąc 2023 roku nie jest łaskawy szczególnie dla jednego indeksu na Wall Street. Mowa o Dow Jonesie 30, który kolejną sesję zakończył pod kreską. Dow Jones zakończył znów ze stratą tym razem rzędu 0,69%. Dla tego indeksu oznaczało to ogólne zejście o 231 punktów.

Notowania spółek w dół

Firmy budujące jeden z najważniejszych indeksów w USA ponownie nie zachwyciły. Postawa znów okazała się słaba i notowania spółek poszły w dół. Tym razem na czele strat stanęła VISA (NYSE:V), której akcje spały o 2,90%. Wśród zysków wyróżniło się Chevron (NYSE:CVX), a jego wycena wzrosła o 2,89%.

Punkt widzenia dzienny: indeks Dow Jones poniżej 33 000

Najstarszy z głównych amerykańskich indeksów wykonał część pomysłu zapisanego na wczorajszą sesję. Przypomnijmy: „Scenariusz = podbicie do TDP–>brak przełamanie/re-test od dołu–>zejście do TFS”. 

FP Markets

Rzeczywiście rynek przed prawidłowym spadkiem wykonał podbicie, lecz było ono nieco mniejszego rozmiaru niż zakładałem. Notowania sięgnęły bowiem okolic 33 350 i już na tym zakresie odnalazły podaż. Wówczas rynek zawrócił i gwałtownie zszedł do TFS.

Co na dziś ?

Dzisiaj przed sesją indeks re-testował już poziom TFS od dołu i zdążył wygenerować kolejne zejście. Indeks Dow Jones zszedł poniżej 33 000 i myślenie o wzroście wydaje się ryzykowne. Niemniej takie podejście zostanie przedstawione.

Scenariusz = konieczna reakcja wzrostowa–>powrót do TDP–>re-test od góry–>powrót do średniej SMA 88 

Wykres indeks Dow Jones 30 D1
Indeks Dow Jones 30 interwał H1 24.05.2023

Punkt widzenia tygodniowy: kiepskie położenie Dow Jonesa

Dow Jones wyraźnie pokazał, że strefa 33 090-33 335 nie będzie służyć teraz do wzrostów. Rynek potrzebuje więcej siły i nie wiadomo skąd chce ją zebrać. Kiepskie położenie Dow Jonesa sprawia, iż jako jedyny z indeksów ma czystą drogę głębszego zejścia. Obserwacja wydaje się najrozsądniejsza w przypadku tego indeksu.

Wykres indeks Dow Jones 30 D1
Indeks Dow Jones 30 interwał D1 24.05.2023

Konkluzja

Niepewność związana z limitem zadłużenia determinuje dzisiejsze nastroje inwestorów. Jeżeli negocjacje nie przyspieszą, scenariusze mogą zostać zanegowane, a rynki wybiorą się niżej. Poziomy* na wykresie uległy zmianie. Rozpisane dokładnie znajdują się poniżej.

TSR : 33 623

TFR : 33 371

TDP : 33 118

TFS : 32 869

TSS : 32 624

Codzienne analizy głównych indeksów akcyjnych ze Stanów Zjednoczonych.

Od poniedziałku do piątku spoglądamy na główne indeksy akcyjne z USA. Omawiamy sytuację: Nasdaq’a 100, S&P 500 oraz Dow Jonesa 30. W artykułach znajdują się projekcje dzienne i tygodniowe. Dołączone do artykułów wykresy mają charakter interaktywny. Po kliknięciu w nie otworzy się ich pogląd/większe okno. Ponadto, do codziennych analiz indeksów dołączany jest artykuł: „Co słychać w Stanach?”. Omawia, przedstawia, zapowiada i tłumaczy się w nim wydarzenia z danej/danych sesji. 

*Oznaczone poziomy:  

Subiektywnie (wyznaczane przez autora) zasadnicze poziomy na poszczególnych indeksach. Przedstawione są na wykresach interwału godzinnego-H1. Ich celem jest zobrazowanie zakresu indeksu na dany dzień.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.