Dow Jones ze wzrostową reakcją. Powrót do istotnego zakresu.

Wall Street drogowskaz
J2T Trade

W piątek, 26 maja na rynkach akcji w USA widoczne były bardzo pozytywne nastroje. Inwestorzy cieszyli się z postępów w negocjacjach dotyczących limitu zadłużenia. Przełożyło się to na zachowanie popularnych indeksów. Wreszcie dzień ze wzrostową reakcją zakończył Dow Jones 30. Najstarszy indeks w Nowym Jorku wykonał dzięki temu powrót do istotnego zakresu (33 090-33 335). Wczoraj, w poniedziałek (29.05) Wall Street było zamknięte ze względu na święto. Po przedłużonym weekendzie rynki zza oceanu rozpoczną dziś handel. Czy Dow Jones 30 zdoła kontynuować wzrost? Zapraszamy na kolejną analizę z cyklu.

Dow Jones przerwał spadkową serię

Podczas piątkowej sesji dobrze prezentował się, ostatnio pozostający w tyle, indeks Dow Jones 30. Najstarszy z głównych indeksów wzrósł wówczas o dokładnie 1% lub o 328 punktów. Dzięki temu Dow Jones przerwał pięciodniową spadkową serię.

Pomimo całkiem dobrego występu, indeksowi nie udało się wyjść na plus w ujęciu tygodniowym. W dniach 22.05-26.05 indeks Dow Jones stracił 0,99%.

Zielono na najstarszym indeksie

Spółki tworzące indeks Dow Jones 30 pokazały się w piątek z lepszej strony. Tablica notowań pokazała, że na najstarszym indeksie było wyraźnie zielono. Liderem wśród zysków był Intel (NASDAQ:INTC), którego wycena wzrosła o 5,84%. Zmiany wśród spółek stratnych były niewielkie. Na ich czele stanęło Merck&Co (NYSE:MRK). Akcje tej spółki spadły o 1,10%.

FP Markets

Punkt widzenia dzienny: Dow Jones wraca powyżej 33 000

Najstarszy z głównych indeksów postawił na realizację wzrostów, o której pisaliśmy w piątek. Treść założeń brzmiała: „Scenariusz = re-test poziomu TDP–>ruch do średniej SMA 88 (rejony 33 000)”.

Rynek rzeczywiście przed sesją wykonał re-test poziomu TDP od góry. Po otwarciu giełd rynek ruszył od razu w górę i sięgnął średniej SMA 88. Finalnie notowania przebiły się przez poziom TFR (33 053) i wylądowały w rejonach 33 150.

Co na dziś ?

Dziś indeks Dow Jones 30 podobnie jak reszta idzie do przodu, pomimo tego, że niewyraźnie pokrył lukę wzrostową. Taka sytuacja gra na niekorzyść najstarszego indeksu.

Scenariusz = zejście do TFR (33 053)–>re-test od góry–>wejście w konsolidacje 

Wykres indeks Dow Jones 30 D1
Indeks Dow Jones 30 interwał H1 30.05.2023

Punkt widzenia tygodniowy: powrót do 33 785 możliwy?

Dow Jones zareagował zgodnie z założeniami na poziomie średniej SMA 200. Wzrostem powrócił do istotnego zakresu, czyli 33 090-33 335. Rynek jeżeli chce rosnąc musi ten zakres wyłamać. Dopiero wówczas będzie mógł otworzyć się i powrócić do 33 785.

Wykres indeks Dow Jones 30 D1
Indeks Dow Jones 30 interwał D1 30.05.2023

Konkluzja

Wall Street rozpoczyna dziś kolejny tydzień handlowy. Inwestorzy rozegrają dziś przedostatnią sesję maja. Co pokażą? Poziomy* na wykresie nie uległy zmianie. Rozpisane dokładnie znajdują się poniżej.

TSR : 33 305

TFR : 33 053

TDP : 32 800

TFS : 32 551

TSS : 32 306

Codzienne analizy głównych indeksów akcyjnych ze Stanów Zjednoczonych.

Od poniedziałku do piątku spoglądamy na główne indeksy akcyjne z USA. Omawiamy sytuację: Nasdaq’a 100, S&P 500 oraz Dow Jonesa 30. W artykułach znajdują się projekcje dzienne i tygodniowe. Dołączone do artykułów wykresy mają charakter interaktywny. Po kliknięciu w nie otworzy się ich pogląd/większe okno. Ponadto, do codziennych analiz indeksów dołączany jest artykuł: „Co słychać w Stanach?”. Omawia, przedstawia, zapowiada i tłumaczy się w nim wydarzenia z danej/danych sesji. 

*Oznaczone poziomy:  

Subiektywnie (wyznaczane przez autora) zasadnicze poziomy na poszczególnych indeksach. Przedstawione są na wykresach interwału godzinnego-H1. Ich celem jest zobrazowanie zakresu indeksu na dany dzień.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.