Dow Jones stracił w maju. Indeks z tyłu na Wall Street.

Profesjonalny trader
J2T Trade

Podczas ostatniej sesji maja widoczne były negatywne nastroje na parkiecie giełdowym w Nowym Jorku. Popularne indeksy z Wall Street zamknęły się wczoraj niżej. Stało się tak m.in. za sprawą pierwszych danych dotyczących rynku pracy. Najnowsza aktualizacja liczby nowych miejsc pracy zaskoczyła inwestorów. Odczyt był wyższy niż oczekiwano. Uświadomiło to rynkowym uczestnikom, że Fed dalej może podnosić stopy procentowe. Spadek wykazał Dow Jones 30. Najstarszy indeks podkreślił tym nastawienie w całym miesiącu. Dow Jones jako jedyny stracił w maju. Indeks pozostaje z tyłu na Wall Street. Czy indeks przestanie się wyłamywać? Zapraszamy na kolejną analizę z cyklu.

Dow Jones stracił w maju

W środę, 31 maja na zamknięcie miesiąca również indeks Dow Jones 30 wykazał stratę. Najstarszy z głównych indeksów, choć stracił najmniej podkreślił swoje nastawienie w maju. Podczas wczorajszej sesji cofnął się ogólnie o 0,41%. W całym miesiącu, tracąc jako jedyny, wykazał rezultat na poziomie 3,50%. Indeks tym samym pozostaje z tyłu na Wall Street.

Przewaga liczebna strat

Przedsiębiorstwa budujące indeks Dow Jones 30 wyraźnie walczyły wczoraj o kierunek. Finalnie indeks wyszedł na minus, a stało się tak za sprawą przewagi liczebnej strat. Najgorzej wypadło 3M (NYSE:MMM), którego wycena spadła o 2,86%. Wśród grupy wzrostowej wyróżnił się Intel (NASDAQ:INTC). Wartość papierów udziałowych tej spółki wzrosła o 4,83%.

Punkt widzenia dzienny: Dow Jones zszedł do TDP i zareagował

Indeks Dow Jones 30 wykonał wczorajsze zejście z zakresu średniej SMA 88. Spadek pojawił się dokładnie po jej re-teście i zaprowadził notowania Dow Jonesa do poziomu TDP (32 800). Dopiero tam pojawiła się reakcja ze strony kupujących. W godzinach późnego popołudnia (czas w Polsce) zaczęli oni odrabiać i do końca sesji zaprowadzili indeks z powrotem w rejony średniej.

FP Markets

Co na dziś ?

Na wykres indeksu Dow Jones 30 patrzymy w godzinach przedpołudniowych. Na kilka godzin przed otwarciem giełd w USA notowania znajdują się tuż pod poziomem 33 000. Dow Jones będąc po korekcie, już lepiej wygląda w perspektywie wzrostu.

Scenariusz = powrót powyżej TFR/średniej SMA 88–>re-test od góry–>ruch do 33 250-33 300 

Wykres indeks Dow Jones 30 D1
Indeks Dow Jones 30 interwał H1 01.06.2023

Punkt widzenia tygodniowy: Dow Jones budzi mieszane uczucia

Patrząc na Dow Jonesa ręce już chyba same opadają. Rynek od kilku tygodni nie potrafi pokazać konkretnego ruchu. Strefa 33 090-33 335, która była do zdobycia może zostać już opuszczona na dobre. Z drugiej strony indeks pokazał większą reakcje na średniej SMA 200. Pozostajemy przy swoim i czekamy na powrót powyżej 33 335.

Wykres indeks Dow Jones 30 D1
Indeks Dow Jones 30 interwał D1 01.06.2023

Konkluzja

Dziś inwestorów czeka kolejna paczka raportów dotyczących gospodarki. Będą to dane z rynku pracy oraz informacje o aktywności gospodarczej. Wyraźnie wyższe odczyty mogą pogrzebać myśl o wzrostach. Poziomy* na wykresie nie uległy zmianie. Rozpisane dokładnie znajdują się poniżej.

TSR : 33 305

TFR : 33 053

TDP : 32 800

TFS : 32 551

TSS : 32 306

Codzienne analizy głównych indeksów akcyjnych ze Stanów Zjednoczonych.

Od poniedziałku do piątku spoglądamy na główne indeksy akcyjne z USA. Omawiamy sytuację: Nasdaq’a 100, S&P 500 oraz Dow Jonesa 30. W artykułach znajdują się projekcje dzienne i tygodniowe. Dołączone do artykułów wykresy mają charakter interaktywny. Po kliknięciu w nie otworzy się ich pogląd/większe okno. Ponadto, do codziennych analiz indeksów dołączany jest artykuł: „Co słychać w Stanach?”. Omawia, przedstawia, zapowiada i tłumaczy się w nim wydarzenia z danej/danych sesji. 

*Oznaczone poziomy:  

Subiektywnie (wyznaczane przez autora) zasadnicze poziomy na poszczególnych indeksach. Przedstawione są na wykresach interwału godzinnego-H1. Ich celem jest zobrazowanie zakresu indeksu na dany dzień.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.