Dow Jones poszybował w górę. Niesamowite otwarcie miesiąca.

J2T Trade

Pierwsze dwa dni handlu w nowym miesiącu – czerwcu upłynęły pod znakiem dobrych nastrojów na amerykańskim parkiecie giełdowym. W piątek, 2 czerwca indeksy z Wall Street zakończyły kolejny tydzień zmagań. Zaskoczeniem może się wydawać zachowanie najstarszego indeksu. Dow Jones poszybował w górę, niesamowicie otwierając nowy miesiąc. Pozytywne nastroje udzieliły się inwestorom w wyniku raportów o zatrudnieniu w USA. Zdaje się, że rynki ucieszyły się ze wzrostu stopy bezrobocia (wynik za maj – 3,7%). Jednak dane z rynku pracy ogólnie mogą budzić obawy o dalsze podwyżki. Informacje z sektora pozarolniczego (Non-farm Payrolls) okazały się ponownie lepsze niż oczekiwano. Był to 29 z rzędu miesiąc dodatniego wzrostu zatrudnienia. Po weekendzie rynki wracają dziś, w poniedziałek 5 czerwca. Co pokaże Dow Jones 30? Zapraszamy na kolejną analizę z cyklu.

Dow Jones poszybował w górę

W miniony czwartek rozpoczęły się zmagania inwestorów w nowym miesiącu. Inwestorzy rozegrali dwie sesję czerwca, podczas których pokazali pozytywne nastawienie. Nowojorskie akcje rosły i główne indeksy przekuły to we wzrosty. Dow Jones 30 w czwartek (01.06) zyskał 0,47% zaś w piątek (02.06) notowania poszybowały i indeks zyskał aż 2,12%.

Dzięki dwóm pierwszym sesjom czerwca indeks zdołał wykazać wzrost w ujęciu tygodniowym. W dniach 30.05-02.06 wypadł ogólnie najlepiej na Wall Street. Dow Jones wykazał zysk rzędu 2,02%.

Prawie wszyscy zyskali

Na tabelę notowań Dow Jonesa 30 podczas piątkowej sesji patrzyło się bardzo dobrze. Popularne akcje wyraźnie zyskiwały i o spadkach nie było nawet mowy. Jak się okazało prawie wszyscy (spółki z Dow Jonesa 30) zyskali. Najlepiej zaprezentowała się spółka 3M (NYSE:MMM), której akcje skoczyły o 8,75%. Podobny, również ponad 8% wynik wykazało Caterpillar (NYSE:CAT). Jedynym przedsiębiorstwem, które w piątek straciło było Verizon (NYSE:VZ). Notowania tej spółki spadły o 3,19%.

FP Markets

Punkt widzenia dzienny: Dow Jones w rejonach 33 900

Na przestrzeni dwóch ostatnich sesji indeks Dow Jones 30 wykonał ruch opiewający na 1000 punktów. Potężny wzrost rozpoczął się z rejonów poziomu 32 800. Wówczas w czwartek, po nadbiciu tego obszaru zebrał popyt i gwałtownie ruszył na północ. Notowania w dwie godziny dobiły do średniej SMA 88 i próbowały pokonać ten obszar. To się rynkowi powiodło i utrzymał on się powyżej średniej. W piątek natomiast Dow Jones ruszył do wzrostu już w godzinach amerykańskiej przedsprzedaży. Rynek wykonał blisko 700 punktowy wzrost i wylądował w rejonach 33 900.

Co na dziś ?

Sytuacji Dow Jonesa przyglądamy się w poniedziałek. Rynek pozostaje wysoko, gdyż w rejonach 33 900. Indeks zostawił daleko w tyle średnią i pytanie, czy poczeka na jej dołączenie.

Scenariusz = podejście w rejony 33 900–>nadbicie–>zejście do 33 750

Wykres indeks Dow Jones 30 D1
Indeks Dow Jones 30 interwał H1 05.06.2023

Punkt widzenia tygodniowy: indeks powraca powyżej 33 785

W piątek indeks Dow Jones pokazał nastawienie, o którym pisaliśmy w zeszłym tygodniu. Rynek ruszył w górę i powrócił powyżej ważnego zakresu – 33 785. Taka sytuacja sprawia, że rynek ma szanse na dalszy pewny wzrost. Celem wydaje się teraz powrót do kwietniowego szczytu.

Wykres indeks Dow Jones 30 D1
Indeks Dow Jones 30 interwał D1 05.06.2023

Konkluzja

Rozpoczyna się pierwszy tydzień handlu w czerwcu. Po dwóch dobrych występach, nastroje mogą zostać poddane weryfikacji. Poziomy* na wykresie uległy zmianie. Rozpisane dokładnie znajdują się poniżej.

TSR : 34 176

TFR : 33 924

TDP : 33 671

TFS : 33 422

TSS : 33 177

Codzienne analizy głównych indeksów akcyjnych ze Stanów Zjednoczonych.

Od poniedziałku do piątku spoglądamy na główne indeksy akcyjne z USA. Omawiamy sytuację: Nasdaq’a 100, S&P 500 oraz Dow Jonesa 30. W artykułach znajdują się projekcje dzienne i tygodniowe. Dołączone do artykułów wykresy mają charakter interaktywny. Po kliknięciu w nie otworzy się ich pogląd/większe okno. Ponadto, do codziennych analiz indeksów dołączany jest artykuł: „Co słychać w Stanach?”. Omawia, przedstawia, zapowiada i tłumaczy się w nim wydarzenia z danej/danych sesji. 

*Oznaczone poziomy:  

Subiektywnie (wyznaczane przez autora) zasadnicze poziomy na poszczególnych indeksach. Przedstawione są na wykresach interwału godzinnego-H1. Ich celem jest zobrazowanie zakresu indeksu na dany dzień.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.