Dow Jones oscyluje wokół TDP. Indeks wypłaszczył średnią.

Spekulant Wallstreetbets
J2T Trade

Ostatnia sesja nie rozwiązała problemu zmienności na Wall Street. W piątek, 21 kwietnia główne rynki akcji zamknęły się lekko na zielonym tle. Podkreśliło to jedynie wymowę całego tygodnia, który okazał się stratny dla indeksów z USA. Dow Jones spędził sesję przy poziomie TDP i dziś również oscyluje wokół tych rejonów. Indeks ostatnimi ruchami wypłaszczył średnią kroczącą SMA 88. Siły rynkowe zmierzą się teraz i zwycięzcy mogą wiele ugrać. Zapraszamy na kolejną analizę z cyklu.

Piątkowy wynik Dow Jonesa najbliżej zera

Piątkowa sesja z dnia 21 kwietnia była swoistą kontynuacją marazmu wcześniejszych dni. Nastroje również ostatniego dnia tygodnia były niejasne i końcowy wynik indeksów był niewielki. Na Wall Street wyniki były bliskie charakteru neutralnego. Piątkowy wynik Dow Jonesa wyniósł 0,07%, czyli 22 punkty i był najbliżej zera.

Seria tygodniowych wzrostów przerwana

Miniony tydzień tzn. dni handlowe 17.04-21.04 okazał się finalnie gorszym również dla najstarszego indeksu. Wcześniej Dow Jones 30 wyróżniał się pod tym względem w USA, gdyż jako jedyny trwał we wzrostowej, tygodniowej passie. Jednak seria tygodniowych wzrostów została przerwana. W omawianym okresie (17.04-21.04) indeks stracił łącznie 0,23%.

Spółki znów równo podzielone

Rozliczenie piątkowej sesji pokazało, że przedsiębiorstwa z indeksu Dow Jones 30 nie wybrały żadnej ze stron. Spółki znów były równo podzielone, a o delikatnym plusie indeksu zadecydowała zmienność. Ogólnie wyższą zanotowano po stronie wzrostowej. Na czele zyskownych stanęło Procter&Gamble (NYSE:PG), którego akcje poszły wyżej o 3,46%. Po przeciwnej stronie wyróżniło się przedsiębiorstwo Intel (NASDAQ:INTC). Znana technologiczna firma straciła na giełdzie 1,81%.

FP Markets

Punkt widzenia dzienny: Dow Jones oscyluje wokół TDP

Najstarszy z głównych amerykańskich indeksów piątkową sesję spędził na oscylowaniu między zakresem średniej SMA 88 a rejonami 33 740. Indeks kolejny dzień kręcił się zatem przy poziomie TDP (33 804). Średnia podczas ostatniej sesji dalej pokazywała opór, a rynek bardzo ją wypłaszczył. Warto dodać, że piątkowym ruchem indeks potwierdził zależności konsolidacyjną i podobnie jak Nasdaq 100 walczył o jej utrzymanie.

Co na dziś ?

W poniedziałek, 24 kwietnia patrzymy na wykres przed godziną 13 (czas w Polsce). Notowania Dow Jonesa 30 znajdują się obecnie w rejonach właśnie poziomu TDP. Tak długo, jak rynek respektuje obszar od TDP do 33 740 ma szansę na ruch wzrostowy.

Scenariusz = pokonanie średniej SMA 88–>re-test od góry–>podejście do TFR (34 057)

Wykres indeks Dow Jones 30 D1
Indeks Dow Jones 30 interwał H1 24.04.2023

Punkt widzenia tygodniowy: nowa projekcja

Sytuację na wykresie dziennym poddajemy aktualizacji. Do wykresu dołączamy wskaźnik RSI (wskaźnik siły relatywnej) oraz drugą średnią kroczącą SMA 200. Średnia dwustuokresowa, dopasowana metodą mean reversion wskazuje, iż rynek ma szansę budować wzrost.

W dalszym ciągu kluczowa jest obserwacja zachowania sił w rejonach 33 785. Dopóki rynek je respektuje ma szansę iść w górę. Jednak należy zauważyć, że może on do takiego ruchu potrzebować więcej siły. Owa ma szanse być zebrana z zakresu średniej SMA 88.

Wykres indeks Dow Jones 30 D1
Indeks Dow Jones 30 interwał D1 24.04.2023

Konkluzja

Oczy inwestorów zwrócone są na tydzień kończący kwiecień. W nim pojawią się wyniki finansowe najważniejszych spółek technologicznych oraz innych dużych firm z USA. Inwestorzy trwają w oczekiwaniu na właściwy ruch.

TSR : 34 309

TFR : 34 057

TDP : 33 804

TFS : 33 555

TSS : 33 310

Codzienne analizy głównych indeksów akcyjnych ze Stanów Zjednoczonych.

Od poniedziałku do piątku spoglądamy na główne indeksy akcyjne z USA. Omawiamy sytuację: Nasdaq’a 100, S&P 500 oraz Dow Jonesa 30. W artykułach znajdują się projekcje dzienne i tygodniowe. Dołączone do artykułów wykresy mają charakter interaktywny. Po kliknięciu w nie otworzy się ich pogląd/większe okno. Ponadto, do codziennych analiz indeksów dołączany jest artykuł: „Co słychać w Stanach?”. Omawia, przedstawia, zapowiada i tłumaczy się w nim wydarzenia z danej/danych sesji. 

*Oznaczone poziomy:  

Subiektywnie (wyznaczane przez autora) zasadnicze poziomy na poszczególnych indeksach. Przedstawione są na wykresach interwału godzinnego-H1. Ich celem jest zobrazowanie zakresu indeksu na dany dzień.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.