Dow Jones lepszy o 1,57%. Indeks pewny zysku za kwiecień?

J2T Trade

Giełdy w Nowym Jorku zamknęły wczorajszą sesję znacznie powyżej kreski. W czwartek, 28 kwietnia inwestorzy wykazali głęboki optymizm. Pozytywne nastroje niesione były dalszymi publikacjami wyników finansowych spółek. Dane Mety za pierwszy kwartał przekroczyły oczekiwania. Euforia akcjonariuszy z tego powodu pchnęła pozostałe firmy do zysków na trzech głównych indeksach w USA. Najstarszy z indeksów pokazał najniższy, procentowy zysk. Jednak Dow Jones i tak sporo zyskał, gdyż okazał się lepszy o 1,57%. Warto zauważyć, że w ujęciu całego  miesiąca to Dow Jones wypada najlepiej na Wall Street. Czy indeks jest pewny zysku za kwiecień? Zapraszamy na kolejną analizę z cyklu.

Dow Jones z najwyższą pozytywną zmianą od stycznia

Wczoraj byliśmy świadkami prawdziwej euforii na głównych rynkach akcji w Stanach Zjednoczonych. Popularne indeksy giełdowe wyraźnie zyskiwały, notując bardzo wysokie zmiany. Najstarszy z głównych indeksów na Wall Street, czyli Dow Jones okazał się lepszy o 1,57%. Tym samym przełożyło się to na ogólny wzrost notowań rzędu 525 punktów. Czwartkowa sesja zakończyła się dla Dow Jonesa z najwyższą pozytywną zmianą od stycznia. W kwietniu wypada on najlepiej, mając w tle Nasdaq’a oraz S&P 500. Indeks przed ostatnią sesją miesiąca jest na wyraźnym plusie i zdaje się, że jest pewien zysku za kwiecień.

Dominacja strony wzrostowej

Firmy składające się na indeks Dow Jones 30 opowiedziały się prawie wyłącznie za zyskami. Dominacja strony wzrostowej była aż nadto widoczna. Na czele stanęło Verizon (NYSE:VZ), którego udziałowe papiery wartościowe wzrosły o 5,07%. Po stronie strat stanęła tylko jedna spółka z całego indeksu. Były to akcje spółki Caterpillar (NYSE:CAT), tracące 0,86%.

Przypływ kapitału w ostatnich dniach kwietnia

Kwestię, którą dziś należy dodatkowo poruszyć, jest wolumen. Obroty na Dow Jonesa 30 spadły w kwietniu (względem marca). Jednak w ostatnich dwóch dniach obserwujemy przypływ kapitału. Wiele wskazuje, iż w kończącym się dziś dla rynków akcji miesiącu odnotowany zostanie najniższy obrót od końcówki 2019 roku (dla Dow Jonesa). Za nagłym przypływem kapitału wydaje się stać zbliżający się miesiąc. Powszechnie panuje powiedzenie: „sell in may and go away”. Jednak, czy powinno to mrozić krew w żyłach inwestorów?

FP Markets

Punkt widzenia dzienny: Dow Jones tuż pod TDP

Wzrost Dow Jonesa 30 był nieco inny niż pozostałych, omawianych indeksów. Notowania najstarszego z Wall Street odnotowały chwilową przerwę. Miała ona miejsce po godzinie 16 (czas w Polsce). Dow Jones do silnych wzrostów dołączył dopiero godzinę później. Wówczas dobił do średniej SMA 88 i po jej dokładnym re-teście od góry kontynuował podejście. Do końca sesji rynek dobił poziomu 33 900.

Co na dziś ?

Sytuacji przyglądamy się w piątek o godzinie 12 (czas w Polsce). Na kilka godzin przed otwarciem amerykańskiej sesji indeks traci. Dow Jones znajduje się obecnie tuż pod poziomem TDP.

Scenariusz = wyjście ponad TDP—>re-test od góry—>zebranie siły do wzrostu—>podejście do 34 000

Wykres indeks Dow Jones 30 D1
Indeks Dow Jones 30 interwał H1 28.04.2023

Punkt widzenia tygodniowy: indeks czeka na ruch

Dow Jones po raz kolejny znajduje się w rejonach newralgicznego poziomu 33 785. Po raz kolejny popyt potwierdza, że nie odpuści walki o ten zakres. Najstarszy indeks czeka zatem na ruch.

Wykres indeks Dow Jones 30 D1
Indeks Dow Jones 30 interwał D1 28.04.2023

Konkluzja

Dziś inwestorzy oczekują danych dotyczących wskaźnika PCE. Kluczowy indeks obserwowany przez członków Rezerwy Federalnej może wywołać skrajne nastroje na Wall Street. Poziomy* na wykresie nie uległy zmianie. Rozpisane dokładnie znajdują się poniżej.

TSR : 34 309

TFR : 34 057

TDP : 33 804

TFS : 33 555

TSS : 33 310

Codzienne analizy głównych indeksów akcyjnych ze Stanów Zjednoczonych.

Od poniedziałku do piątku spoglądamy na główne indeksy akcyjne z USA. Omawiamy sytuację: Nasdaq’a 100, S&P 500 oraz Dow Jonesa 30. W artykułach znajdują się projekcje dzienne i tygodniowe. Dołączone do artykułów wykresy mają charakter interaktywny. Po kliknięciu w nie otworzy się ich pogląd/większe okno. Ponadto, do codziennych analiz indeksów dołączany jest artykuł: „Co słychać w Stanach?”. Omawia, przedstawia, zapowiada i tłumaczy się w nim wydarzenia z danej/danych sesji. 

*Oznaczone poziomy:  

Subiektywnie (wyznaczane przez autora) zasadnicze poziomy na poszczególnych indeksach. Przedstawione są na wykresach interwału godzinnego-H1. Ich celem jest zobrazowanie zakresu indeksu na dany dzień.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.