Dow Jones dotknął 34 000! Seria wzrostów jednak przerwana.

Notowania giełdowe
J2T Trade

Nowojorskie akcje ucierpiały ogólnie w środę, 12 kwietnia. Negatywne nastroje u inwestorów pojawiły się najpierw za sprawą rozczarowania przeanalizowanym raportem o inflacji. Sentyment wzmocniony został po publikacji tzw. minutek FOMC. Choć Dow Jones 30 przerwał wczorajszym ruchem serię wzrostów, w pewnym momencie sięgnął psychologicznego zakresu. Dow Jones dotknął bowiem poziomu 34 000 punktów. Dziś indeks znajduje się znacznie niżej, gdyż w rejonach 33 700. Jak wygląda jego sytuacja? Zapraszamy na kolejną analizę z cyklu.

Seria wzrostów Dow Jonesa przerwana

Dobre nastawienie najstarszego indeksu z Wall Street nie znalazło kontynuacji podczas wczorajszej sesji. Zamknięcie giełd ze środy (12.04) pokazało, że popularne indeksy straciły. Najmniejszy spadek notowań wykazał właśnie Dow Jones 30. Kurs tego indeksu zmienił się niekorzystnie o 0,11%, co odpowiada 40 punktom straty. Niemniej jednak tyle wystarczyło i ostatnia seria wzrostów Dow Jonesa została przerwana. Należy zauważyć jednak, że na dwie sesje przed końcem tygodnia, jako jedyny na Wall Street notuje dodatni wynik w takim ujęciu.

Zadecydowały wagi poszczególnych spółek

Przedsiębiorstwa, które zaszczytnie składają się na indeks Dow Jones 30 wypadły wczoraj mieszanie. Sama tablica notowań wskazuje kontrast jedynie w zmienności. O finalnym, ujemnym wyniku zdecydowały wagi poszczególnych spółek. Ogólnie jednak, najgorzej wypadł Walt Disney (NYSE:DIS). Notowania tej spółki spadły o 2,47%. Po stronie wzrostów wyróżniła się spółka Dow (NYSE:DOW), której akcje skoczyły o 1,25%.

Punkt widzenia dzienny: Dow Jones 30 dotknął poziomu 34 000

Wczorajsza sesja miała przynieść zmienność i też to uczyniła. Indeks Dow Jones 30 zdecydowany ruch pokazał już w godzinach amerykańskiej przedsprzedaży. Notowania wówczas silnie skoczyły i indeks dotknął poziomu 34 000. Nie zagościł jednak tam za długo, gdyż wraz z otwarciem giełd w Nowym Jorku pojawił się spadek. Dow Jones wymazał cały zysk z przedsprzedaży i cofnął nawet w rejony 33 670. Tam dopiero zareagował popyt, który zaprowadził notowania pod 33 950. W godzinach wieczornych przeważyła podaż, która zepchnęła indeks do 33 650.

FP Markets

Co na dziś ?

Na wykres patrzymy tuż przed czwartkowymi godzinami pre-marketu w USA. Notowania znajdują się obecnie między poziomem TFR, a średnią SMA 88. W ostatnich dniach Dow Jones 30 prezentował się z innej strony niż reszta indeksów (szczególnie inaczej niż Nasdaq). Najstarszy na Wall Street może dziś zatem również wykonać inny ruch.

Scenariusz =  podejście i nadbicie poziomu 33 800–>wygaszenie popytu–>gwałtowne zejście poniżej średniej SMA 88–>re-test od dołu–>zejście do 33 500

Wykres indeks Dow Jones 30 H1
Indeks Dow Jones 30 interwał H1 13.04.2023

Punkt widzenia tygodniowy: Dow Jones nie potrafi przełamać 33 785

Kolejna sesja i znów indeks Dow Jones 30 nie poradził sobie z istotnym poziomem. To co pokazuje rynek, uświadamia w przekonaniu, że 33 785 jest miejscem czuwania podaży. Rynek koniecznie musi przełamać ten zakres, jeżeli chce ruszyć w górę.

Wykres indeks Dow Jones 30 D1
Indeks Dow Jones 30 interwał D1 13.04.2023

Konkluzja

Kalendarium ekonomiczne na dziś również wskazuje na ciekawe pozycje. W pre-markecie znów pojawią się dane istotne dla gospodarki. Inflacja producentów, czy tygodniowy raport z rynku pracy mogą poruszyć nastrojami inwestorów. Poziomy* na wykresie nie uległy zmianie. Rozpisane dokładnie znajdują się poniżej.

TSR : 33 995

TFR : 33 742

TDP : 33 490

TFS : 32 242

TSS : 32 995

Codzienne analizy głównych indeksów akcyjnych ze Stanów Zjednoczonych.

Od poniedziałku do piątku spoglądamy na: Nasdaq’a 100, S&P 500 oraz Dow Jonesa 30. W artykułach znajdują się projekcje dzienne i tygodniowe. Dołączone do artykułów wykresy mają charakter interaktywny. Po kliknięciu w nie otworzy się ich pogląd/większe okno. Ponadto, do codziennych analiz indeksów dołączany jest artykuł: „Co słychać w Stanach?”. Omawia, przedstawia, zapowiada i tłumaczy się w nim wydarzenia z danej/danych sesji. 

*Oznaczone poziomy:  

Subiektywnie (wyznaczane przez autora) zasadnicze poziomy na poszczególnych indeksach. Przedstawione są na wykresach interwału godzinnego-H1. Ich celem jest zobrazowanie zakresu indeksu na dany dzień.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.