Dow Jones cofnął kolejny raz. Obniżenie poziomów na indeksie.

NYSE w deszczowy dzień
J2T Trade

Podczas wczorajszej sesji handlowej nowojorskie giełdy traciły w wyniku obaw o niewypłacalność. Inwestorzy z niepokojem obserwowali negocjacje w Kongresie dotyczące pułapu zadłużenia. Rynkowi uczestnicy obawiają się chaosu w największej gospodarce świata. Najsłabiej wypadł wczoraj Dow Jones 30. Najstarszy z indeksów cofnął kolejny raz z rzędu. Dow Jones nie pomógł protokół Fed. W tzw. minutkach Rezerwa Federalna zaznaczyła, że „mniej pewne” wydają się dalsze podwyżki stóp procentowych. W wyniku słabego nastawienia ma miejsce obniżenie poziomów na indeksie. Dokąd kieruje się indeks Dow Jones? Zapraszamy na kolejną analizę z cyklu.

Dow Jones cofnął kolejny raz

Środowa sesja z dnia 24 maja przyniosła kolejną obniżkę na rynkach zza oceanem. Ponownie straty wykazał Dow Jones 30, który cofnął kolejny, już czwarty z rzędu raz. Tym razem notowania Dow Jonesa znalazły się ogólnie o 0,77% niżej. Dla tego indeksu była to strata w wysokości 255 punktów.

Kierunek spółek zgodny

Podczas wczorajszych zmagań na rynku tabele notowań głównych indeksów mieniły się jednym kolorem. Kierunek spółek na amerykańskim parkiecie był zgodny. Na Dow Jonesie na wycenie straciło dwadzieścia pięć spółek. Najgorzej wypadło 3M (NYSE:MMM), którego notowania spadły o 3,68%. Pięć spółek z całego indeksu uchroniło się przed stratami. Wykazywały one niewielkie zmiany, a najlepiej wypadło Salesforce (NYSE:CRM). Wartość akcji tej spółki wzrosła o 1,17%.

Punkt widzenia dzienny: obniżenie poziomów na Dow Jones 30

Podobnie jak w przypadku indeksu S&P 500, również na Dow Jonesie nie pojawił się warunek konieczny realizacji scenariusza. Oczekiwanej reakcji wzrostowej nie było, a zamiast tego rynek ruszył w dół i zszedł poniżej poziomu TFS. W przeciwieństwie do pozostałych indeksów, po sesji Dow Jones nie zyskał. W zamian wykonał dokładny re-test pierwszego dziennego wsparcia od dołu i skierował się niżej. Indeks najniżej szedł w rejony 32 670.

FP Markets

Co na dziś ?

Od rana Dow Jones próbuje reagować. Jednak niewiele na rynku się dzieje. Notowania znajdują się o godzinie 13 w rejonach 32 700. Poziomy na wykresie uległy obniżeniu. Dziś rynek toczy ważną grę o pozycje. Brak ruchu wzrostowego skutkować będzie mocnym zejście.

Scenariusz = wyjście ponad nowe TDP (32 800)–>re-test od góry–>ruch do 33 000

Wykres indeks Dow Jones 30 D1
Indeks Dow Jones 30 interwał H1 25.05.2023

Punkt widzenia tygodniowy: indeks zszedł do średniej SMA 200 na D1

Indeks Dow Jones 30 znajduje się w ciekawym miejscu. Indeks zszedł do średniej SMA 200 na interwale czasowym D1. Jest to ostatni bastion obrony przed głębszym spadkiem. Czy rynek teraz zareaguje?

Wykres indeks Dow Jones 30 D1
Indeks Dow Jones 30 interwał D1 25.05.2023

Konkluzja

Dziś inwestorów interesuje raport dotyczący wzrostu gospodarczego. Wskaźnik makroekonomiczny jakim jest produkt krajowy brutto (PKB) wpłynie na zachowanie inwestorów. Gorszy odczyt w połączeniu z chaosem dotyczącym negocjacji w Kongresie może pociągnąć indeksy w dół. Poziomy* na wykresie nie uległy zmianie. Rozpisane dokładnie znajdują się poniżej.

TSR : 33 305

TFR : 33 053

TDP : 32 800

TFS : 32 551

TSS : 32 306

Codzienne analizy głównych indeksów akcyjnych ze Stanów Zjednoczonych.

Od poniedziałku do piątku spoglądamy na główne indeksy akcyjne z USA. Omawiamy sytuację: Nasdaq’a 100, S&P 500 oraz Dow Jonesa 30. W artykułach znajdują się projekcje dzienne i tygodniowe. Dołączone do artykułów wykresy mają charakter interaktywny. Po kliknięciu w nie otworzy się ich pogląd/większe okno. Ponadto, do codziennych analiz indeksów dołączany jest artykuł: „Co słychać w Stanach?”. Omawia, przedstawia, zapowiada i tłumaczy się w nim wydarzenia z danej/danych sesji. 

*Oznaczone poziomy:  

Subiektywnie (wyznaczane przez autora) zasadnicze poziomy na poszczególnych indeksach. Przedstawione są na wykresach interwału godzinnego-H1. Ich celem jest zobrazowanie zakresu indeksu na dany dzień.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.