Dow Jones bez zmiany w piątek. Słaby tydzień Dow Jonesa.

Popularne akcje na Wall Street zaświeciły się w piątek na czerwono. Główne indeksy okazały się gorsze podczas ostatniej sesji minionego tygodnia. Negatywne nastroje pojawiły się za sprawą trwających problemów w Kongresie Stanów Zjednoczonych. W dalszym ciągu nierozwiązany pozostaje problem limitu zadłużenia. Odnotowane spadki w Nowym Jorku nie były jednak znaczące. Najmniejszą stratę ostatniego dnia tygodnia pokazał Dow Jones 30. Dow Jones wypadł prawie bez zmiany w piątek. Mimo tego, był to słaby tydzień najstarszego indeksu. Zapraszamy na kolejną analizę z cyklu.

Dow Jones bez zmiany w piątek

Rynki akcji w USA obniżyły swoje notowania podczas zmagań ostatniej sesji tygodnia. Jednak na tle głównych indeksów wyróżnił się najstarszy z nich. Po ostatnim dzwonku podano informację, iż Dow Jones zakończył sesję prawie bez zmiany w piątek. Rozliczenie pokazało bowiem wynik rzędu -0,03%. Dla najstarszego indeksu była to strata jedynie 9 punktów.

Słaby tydzień najstarszego indeksu

Piątkową sesją podkreślony został charakter całego minionego tygodnia. W dniach 08.05-12.05 indeks Dow Jones 30 nie pokazywał szczególnych zmian. Niemniej skumulowane ze wszystkich dni straty, przełożyły się na widoczny wynik w ujęciu tygodniowym. Najstarszy z indeksów odnotował słaby tydzień, notując 1,12% obniżkę.

Większość spółek straciła

Tablica notowań składowych indeksu Dow Jones 30 na pierwszy rzut oka kłóci się z wynikiem. Większość spółek bowiem straciła, tłumiąc wzrosty również pod względem zmiany notowań. Na czele spadków stanęło Nike (NYSE:NKE). Akcje znanej spółki spadły o 1,64%. W przypadku grupy wzrostowej liderem okazało się IBM (NYSE:IBM). Notowania tego przedsiębiorstwa skoczyły o 1,60%.

Punkt widzenia dzienny: Dow Jones powyżej TDP

Na Dow Jonesie spadek rozpoczął się po otwarciu giełd i był bardziej zdecydowany niż w przypadku pozostałych indeksów. Notowania błyskawicznie zanegowały istotność poziomu TDP i skierowały się do pierwszego wsparcia, czyli TFS. Dopiero tam nastroje na rynku się odwróciły. Do gry powrócił popyt, a kupujący po godzinie 20 (czas w Polsce) odrobili część strat.

Co na dziś ?

Na wykres najstarszego indeksu patrzymy w poniedziałek o godzinie 13. Za ponad dwie godziny otworzą się giełdy w USA i rynek wznowi handel po weekendzie. Indeks Dow Jones 30 na obecną chwilę znajduje się powyżej TDP.

Scenariusz = zejście w rejony 33 400 (TDP)–>zebranie popytu–>ruch powyżej średnią SMA 88–>re-test od góry–>ruch do TFR (33 660)

Wykres indeks Dow Jones 30 D1
Indeks Dow Jones 30 interwał H1 15.05.2023

Punkt widzenia tygodniowy: Dow Jones nie radzi sobie z 33 785

Sytuacja na Dow Jonesie wygląda najmniej ciekawie. Spośród głównych indeksów jest on w tyle jeżeli chodzi o wzrosty. Niemniej Dow Jones ma do zysków wsparcie. Indeks ponownie zdecydować się może na skok, jednak tym razem musi konkretnie przełamać poziom 33 785.

Wykres indeks Dow Jones 30 D1
Indeks Dow Jones 30 interwał D1 15.05.2023

Konkluzja

Dziś inwestorzy szczególną uwagą obdarzą wystąpienia członków Rezerwy Federalnej. Pojawią się one w godzinach amerykańskiego pre-marketu. Warto będzie śledzić wypowiedzi bankierów, które mogą wspomóc lub przeszkodzić dzisiejszemu ruchowi. Poziomy* na wykresie nie uległy zmianie. Rozpisane dokładnie znajdują się poniżej.

TSR : 34 309

TFR : 34 057

TDP : 33 804

TFS : 33 555

TSS : 33 310

Codzienne analizy głównych indeksów akcyjnych ze Stanów Zjednoczonych.

Od poniedziałku do piątku spoglądamy na główne indeksy akcyjne z USA. Omawiamy sytuację: Nasdaq’a 100, S&P 500 oraz Dow Jonesa 30. W artykułach znajdują się projekcje dzienne i tygodniowe. Dołączone do artykułów wykresy mają charakter interaktywny. Po kliknięciu w nie otworzy się ich pogląd/większe okno. Ponadto, do codziennych analiz indeksów dołączany jest artykuł: „Co słychać w Stanach?”. Omawia, przedstawia, zapowiada i tłumaczy się w nim wydarzenia z danej/danych sesji. 

*Oznaczone poziomy:  

Subiektywnie (wyznaczane przez autora) zasadnicze poziomy na poszczególnych indeksach. Przedstawione są na wykresach interwału godzinnego-H1. Ich celem jest zobrazowanie zakresu indeksu na dany dzień.

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.