Dow Jones 30 zwyżkuje 1,27%. Nastroje konsumentów wzrosły.

110
J2T Trade

Najstarszy amerykański indeks giełdowy zwyżkował w piątek. Notowania indeksu Dow Jones 30 wzrosły o 1,27%. Ostatnio podano wstępny raport o zaufaniu konsumentów w USA. Jak wyglądać może zatem poniedziałkowa sesja?

Odmiennie od innych indeksów

Indeks Dow Jones 30 również mocniej zyskał w piątek. Trzeci z głównych indeksów w USA zyskał 1,27% podczas piątkowej sesji. Była to również czwarta sesja zakończona powyżej kreski na tym amerykańskim indeksie. Sytuacja tygodniowa w przypadku indeksu Dow Jones 30 wygląda nieco odmiennie od innych głównych indeksów. Był to pierwszy tydzień w sierpniu zakończony wzrostem. W ogólnym rozrachunku wynik Dow Jonesa 30 za miniony tydzień wyniósł +2,92%.

Jedna spółka traciła

Spośród wszystkich komponentów najstarszego indeksu z Wall Street, tylko notowania jednej zaświeciły się w piątek na czerwono. Tą spółką było Johnson&Johnson, którego wycena zmieniła się niekorzystnie o 1,10%. Na czele wzrostów kolejny raz stanęła spółka Walt Disney. Akcje tej spółki wzrosły o 3,30%.

Lepszy odczyt nastroju konsumentów

W poprzedniej analizie wspominałem o planowanym raporcie wskaźnika nastroju konsumentów wg. Uniwersytetu Michigan. Raport zawierał co prawda wstępny odczyt, jednak wykazał wzrost. Lepszy wynik wskaźnika wywołał pozytywny sentyment na rynku.

FP Markets

Punkt widzenia – niewiele zabrakło do 33 800

Na piątkową sesję przewidywane były dwa scenariusze. Rynek podjął się realizacji scenariusza wzrostowego. Założenia brzmiały: „Teraz od najstarszego indeksu oczekuje się, aby pokazał ile ma sił na dalszą wspinaczkę. Ruch wzrostowy może dziś oprzeć się o zachowanie rynku wobec poziomu TFR. Jeżeli ten poziom zostanie przełamany, a cena utrzymywać się będzie powyżej, w grę wchodzić będzie podejście pod wyższe zakresy. Targetem może być nawet 33 800”.

Faktycznie rynek przełamał poziom TFR i po utrzymaniu rozpoczął podejście do wyższych zakresów. Do osiągnięcia targetu niewiele zabrakło, gdyż rynek dotarł w okolice 33 780. Obecnie rynek znajduje się ponownie na poziomie TFR.

Scenariusz główny – wzrostowy

Ponownie reakcja na poziomie TFR stanowić będzie kluczowe założenie. Tym razem jednak chodzi o jego utrzymanie. Poziom zapewne będzie nadbijany, zatem jego utrzymanie jest obligatoryjne. Jeżeli rynek utrzyma TFR, celem na dziś może być 33 900. Warto jednak będzie poczekać na powrót powyżej TFR, jeżeli dojdzie do mocniejszego nadbicia.

Wykres DJ30 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Dow Jones 30 15.08.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Zejście natomiast oparte jest na tym, że powrót poniżej TFR zapoczątkuje większy spadek. Re-test od dołu wspomnianego poziomu, stanowić będzie miejsce potencjalnego rozpoczęcia impulsu spadkowego. Targetem w tym przypadku będą okolice 33 300.

Wykres DJ30 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Dow Jones 30 15.08.2022

Konkluzja

Powyżej zostały opisane scenariusze na dzisiejszą sesję. Dziś, jak na co dzień warto będzie zwrócić uwagę, jak zachowa się rynek w godzinach sesji europejskiej i pre-marketu. Już w tym czasie amerykański indeks może pokazać, któryś z opisanych wyżej ruchów. Poniżej rozpisane zostały poziomy na dzień 15.08.2022.

TSR : 33 808

TFR : 33 559

TDP : 33 306

TFS : 33 061

TSS : 32 809

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.