Dow Jones 30 z najsłabszym miesiącem. Indeks poniżej 29 000!

Nyse-posąg
J2T Trade

Wrzesień dla amerykańskiego indeksu Dow Jones 30 był najsłabszym w tym roku. Notowania jednego z trzech głównych indeksów giełdowych obniżyły się o 8,84%. Była to najwyższa miesięczna procentowa strata tego indeksu od marca 2020 roku. Kurs indeksu skutecznie oscyluje poniżej 29 000. Jakie perspektywy ma przed sobą Dow Jones 30 w pierwszym tygodniu handlowym października?

Trzytygodniowa passa strat

Notowany na amerykańskiej giełdzie indeks Dow Jones 30 zakończył ostatni tydzień września ze stratą. W tygodniu (26.09-30.09) kurs tego indeksu obniżył się ogólnie o 2,92%. Indeks tym samym odnotował trzytygodniową stratną passę. Co ciekawe był to 28 tydzień w tym roku zakończony spadkiem.

Kolejny stratny kwartał

Patrząc jednak na szersze horyzonty czasowe, zauważyć warto, że wrzesień był najsłabszym miesiącem w tym roku. Kurs notowań indeksu Dow Jones 30 na przestrzeni minionego miesiąca obniżył się o 8,84%. Był to tym samym najsłabszy miesiąc amerykańskiego indeksu Dow Jones 30 od marca 2020. Wraz z wrześniem zakończony został III kwartał 2022 roku. W minionej trzeciej części roku indeks stracił ogólnie 6,66%. Jak się okazuje był to kolejny, a dokładnie mówiąc trzeci stratny kwartał tego roku.

Akcje Nike gwałtownie spadły

Jedna ze składowych indeksu Dow Jones 30, mocno straciła podczas ostatniej wrześniowej sesji handlowej. Mowa o spółce Nike, której akcje gwałtownie spadły w piątek, 30 września. Kurs akcji Nike spadł wówczas o 12,81%. Wspominamy o tej spółce, gdyż na giełdzie był to dla Nike najgorszy dzień od 2001 roku. Przyczyną gwałtownego spadku była informacja firmy o problemach w swoim łańcuchu dostaw.

FP Markets

Notowania Dow Jonesa 30 utrzymują się poniżej 29 000

Nowy tydzień dziś się rozpoczął, zatem przechodzimy do analizy indeksu Dow Jones 30. W poprzednim tygodniu przybliżyliśmy wygląd ruchu spadkowego. Indeks rzeczywiście podjął się poniekąd rozegrania zakładanej w poniedziałkowej analizie (26.09) projekcji. Teraz na wykres względem tego z ubiegłego tygodnia, dołożyliśmy dwie linie. Jedna z nich to przerywana, oliwkowa linia, która oznacza poziom 29 160. To obszar tego poziomu stanowić będzie najprawdopodobniej najbliższy punkt odniesienia dla rynku. Druga linia, oznaczona została kolorem czerwonym i oznacza zakres ważniejszych poziomów z poprzednich lat. W scenariuszach skupimy się jednak głównie na pierwszej linii.

Scenariusz spadkowy

Rynek nastawiony był pro spadkowo i jak na razie tego nie zmienia. Warto zatem również w tym tygodniu pochylić się nad tym, jak wyglądać może ruch spadkowy. Okolice poziomu ceny 29 160 stanowią opór dla indeksu. Tak długo, jak ten zakres nie zostanie w pełni przełamany, istnieć będzie szansa na kontynuację spadku. Rynek może jednak najpierw podbić do tego poziomu, a nawet go nadbijać. Brak stanowczej siły popytowej pozwoli na rozejrzenie się za schematem spadkowym. Wówczas warto będzie obserwować, czy pojawi się re-test okolic 29 160 od dołu. Gdy do tego dojdzie, potencjalnym targetem na ten tydzień może być zejście poniżej kolejnego pełnego poziomu – 28 000.

Wykres DJ30 H4 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Dow Jones 30 perspektywa H4 03.10.2022

Scenariusz wzrostowy

Jednak warto zauważyć, że ma szansę pojawić się stabilizacja w okolicach 29 160. Rynek, gdy powróci do tego zakresu może go utrzymywać. Wówczas warto będzie rozejrzeć się za tym, czy nie dojdzie do budowy np. wyższych lokalnych dołków. W takim wypadku siła popytowa zebrana może zostać właśnie w okolicach 29 160. Powrót pod 30 000 stanie się wówczas możliwy.

Wykres DJ30 H4 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Dow Jones 30 perspektywa H4 03.10.2022

Podsumowanie

Główna rynkowa uwaga skupić się może na bliskich okolicach poziomu 29 160. Skuteczny powrót powyżej tego zakresu, a następnie udana próba stabilizacji, wywindować mogą indeks ponownie pod 30 000. Obserwacja zachowania indeksu w najbliższych godzinach wydaje się rozsądna.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.