Wrzesień dla amerykańskiego indeksu Dow Jones 30 był najsłabszym w tym roku. Notowania jednego z trzech głównych indeksów giełdowych obniżyły się o 8,84%. Była to najwyższa miesięczna procentowa strata tego indeksu od marca 2020 roku. Kurs indeksu skutecznie oscyluje poniżej 29 000. Jakie perspektywy ma przed sobą Dow Jones 30 w pierwszym tygodniu handlowym października?
Trzytygodniowa passa strat
Notowany na amerykańskiej giełdzie indeks Dow Jones 30 zakończył ostatni tydzień września ze stratą. W tygodniu (26.09-30.09) kurs tego indeksu obniżył się ogólnie o 2,92%. Indeks tym samym odnotował trzytygodniową stratną passę. Co ciekawe był to 28 tydzień w tym roku zakończony spadkiem.
Kolejny stratny kwartał
Patrząc jednak na szersze horyzonty czasowe, zauważyć warto, że wrzesień był najsłabszym miesiącem w tym roku. Kurs notowań indeksu Dow Jones 30 na przestrzeni minionego miesiąca obniżył się o 8,84%. Był to tym samym najsłabszy miesiąc amerykańskiego indeksu Dow Jones 30 od marca 2020. Wraz z wrześniem zakończony został III kwartał 2022 roku. W minionej trzeciej części roku indeks stracił ogólnie 6,66%. Jak się okazuje był to kolejny, a dokładnie mówiąc trzeci stratny kwartał tego roku.
Akcje Nike gwałtownie spadły
Jedna ze składowych indeksu Dow Jones 30, mocno straciła podczas ostatniej wrześniowej sesji handlowej. Mowa o spółce Nike, której akcje gwałtownie spadły w piątek, 30 września. Kurs akcji Nike spadł wówczas o 12,81%. Wspominamy o tej spółce, gdyż na giełdzie był to dla Nike najgorszy dzień od 2001 roku. Przyczyną gwałtownego spadku była informacja firmy o problemach w swoim łańcuchu dostaw.
Notowania Dow Jonesa 30 utrzymują się poniżej 29 000
Nowy tydzień dziś się rozpoczął, zatem przechodzimy do analizy indeksu Dow Jones 30. W poprzednim tygodniu przybliżyliśmy wygląd ruchu spadkowego. Indeks rzeczywiście podjął się poniekąd rozegrania zakładanej w poniedziałkowej analizie (26.09) projekcji. Teraz na wykres względem tego z ubiegłego tygodnia, dołożyliśmy dwie linie. Jedna z nich to przerywana, oliwkowa linia, która oznacza poziom 29 160. To obszar tego poziomu stanowić będzie najprawdopodobniej najbliższy punkt odniesienia dla rynku. Druga linia, oznaczona została kolorem czerwonym i oznacza zakres ważniejszych poziomów z poprzednich lat. W scenariuszach skupimy się jednak głównie na pierwszej linii.
Scenariusz spadkowy
Rynek nastawiony był pro spadkowo i jak na razie tego nie zmienia. Warto zatem również w tym tygodniu pochylić się nad tym, jak wyglądać może ruch spadkowy. Okolice poziomu ceny 29 160 stanowią opór dla indeksu. Tak długo, jak ten zakres nie zostanie w pełni przełamany, istnieć będzie szansa na kontynuację spadku. Rynek może jednak najpierw podbić do tego poziomu, a nawet go nadbijać. Brak stanowczej siły popytowej pozwoli na rozejrzenie się za schematem spadkowym. Wówczas warto będzie obserwować, czy pojawi się re-test okolic 29 160 od dołu. Gdy do tego dojdzie, potencjalnym targetem na ten tydzień może być zejście poniżej kolejnego pełnego poziomu – 28 000.

Scenariusz wzrostowy
Jednak warto zauważyć, że ma szansę pojawić się stabilizacja w okolicach 29 160. Rynek, gdy powróci do tego zakresu może go utrzymywać. Wówczas warto będzie rozejrzeć się za tym, czy nie dojdzie do budowy np. wyższych lokalnych dołków. W takim wypadku siła popytowa zebrana może zostać właśnie w okolicach 29 160. Powrót pod 30 000 stanie się wówczas możliwy.

Podsumowanie
Główna rynkowa uwaga skupić się może na bliskich okolicach poziomu 29 160. Skuteczny powrót powyżej tego zakresu, a następnie udana próba stabilizacji, wywindować mogą indeks ponownie pod 30 000. Obserwacja zachowania indeksu w najbliższych godzinach wydaje się rozsądna.
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!