Dow Jones 30 wzrósł 2,68%. Analiza indeksu Dow Jones.

198
NYSE siedziba
J2T Trade

Najstarszy amerykański indeks giełdowy również odnotował spory zysk w piątek. Dow Jones 30 wzrósł 2,68%. Analiza indeksu na pierwszą sesję nowego tygodnia.

800 punktów wzrostu

Inny z głównych amerykańskich indeksów – Dow Jones 30 zanotował pozytywną zmianę ceny. Notowania wzrosły o 2,68%, co przełożyło się na podniesienie ich o ponad 800 punktów. Była to druga sesja w ubiegłym tygodniu, podczas której indeks zyskał więcej niż 2%. Piątkowa sesja była jednak tą, która w znacznym stopniu przyczyniła się do wyniku tygodniowego indeksu. W zeszłym tygodniu Dow Jones 30 wzrósł aż o 5,39%. Inaczej się ma sytuacja w przypadku wyniku miesięcznego. Inwestorzy rozpoczną dziś jedną z ostatnich sesji czerwcowych. Jak na razie w czerwcu Dow Jones 30 stracił 4,51%.

Salesforce.com przewodzi

Podczas piątkowej sesji najwięcej zyskała spółka Salesforce.com. Po raz kolejny w ostatnim czasie to właśnie ta spółka przewodziła. Akcje wzrosły o 7,44%. Warto zaznaczyć, że w piątek straciły dwie spółki. Obie spółki nie zanotowały jednak znaczących spadków.

Pozytywne dane

Dziś o godzinie 14:30 opublikowane zostały dane związane ze zmianą bazowych zamówień trwałych w maju. Raport przedstawiony przez biuro statystyczne wskazał wzrost liczby zamówień względem okresu bazowego.

FP Markets

Dziś inwestorów czekać będzie publikacja wartości indeksu podpisanych umów kupna domów. Dane również będą dotyczyć miesiąca maj.

Punkt widzenia

Rynek podjął się w piątek częściowej realizacji scenariusza głównego. W piątkowej analizie indeksu Dow Jones 30 pisałem: „Ruch wzrostowy może dziś odbyć się na pewnych określonych zasadach. Zakładam, że pierwszym ruchem ogólnie będzie dziś powrót do poziomu nowego TDP. Kluczowym założeniem na dziś jest utrzymanie tego poziomu. Następnie na tym zakresie wygenerowany może zostać impuls wzrostowy z celem na 31 100″. Do pełnego zejścia do poziomu TDP zabrakło rynkowi niewiele, jednak to właśnie z niego bądź nieco wyższych zakresów generowany miał być impuls wzrostowy. Tak też się stało jednak target został bardzo szybko zaliczony w wyniku utworzenia silnego impulsu.

Obecnie indeks znajduje się powyżej poziomu 31 500. Zmianie uległa wartość każdego z wyznaczanych poziomów. Na dziś przewidziane zostały dwa scenariusze.

Scenariusz główny – wzrostowy

Scenariusz wzrostowy zbliżony jest w znacznym stopniu do tego opisanego w dzisiejszej analizie innego amerykańskiego indeksu – S&P 500. Zakładam, że dziś rynek kontynuować będzie chciał ruch wzrostowy. Kluczowe dla wzrostów jest utrzymanie poziomu nowego TDP. Może jednak wydarzyć się tak, że siła popytowa ukaże się na nieco wyższym zakresie. Zgodnie z rysunkiem na poniższym wykresie, to z bliskich okolic poziomu 31 450 wygenerowany może zostać ruch wzrostowy. 

Wykres DJ30 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Dow Jones 30 27.06.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Ruch spadkowy może zostać wykonany w myśl zasady impuls-korekta-impuls. Taka zasada może nastąpić po tym jak rynek wpierw podbije do poziomu nowego TFR. Innymi słowy, dziś w przypadku spadku oporem może się okazać poziom TFR. Obecnie rynek znajduje się nieco poniżej tego poziomu, jednak zakładam, że do niego podbije. Targetem na dziś będzie poziom 31 400 jeżeli realizować będą się założenia spadkowe. 

Wykres DJ30 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Dow Jones 30 27.06.2022

Konkluzja

Na dziś przypuszczam realizację scenariusza wzrostowego. Powyżej opisane zostały oba scenariusze. Przyglądać się będę opisanym poziomom. Poniżej podaję poziomy na dzisiejszą sesję.

TSR : 31 898

TFR : 31 649

TDP : 31 397

TFS : 31 151

TSS : 30 899

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.