Dow Jones 30 spada 0,50%. Szereg danych makroekonomicznych.

133
NYSE w deszczowy dzień
J2T Trade

Najstarszy amerykański indeks stracił procentowo najmniej z głównych indeksów na Wall Street. Notowania indeksu Dow Jones 30 spadły w środę, 17 sierpnia o 0,50%. Wczoraj opublikowane zostały istotne dane dotyczące gospodarki USA. Dziś również przed inwestorami szereg publikacji wskaźników makroekonomicznych. Co może się wydarzyć zatem podczas czwartkowej sesji?

Indeks kończy wzrostową passę

Amerykański indeks giełdowy Dow Jones 30 stracił finalnie podczas środowej sesji. Tym samym zakończona została pięciosesyjna wzrostowa passa tego indeksu. Wczorajsza sesja była zarazem piątą sesją spadkową w tym miesiącu, co zdecydowanie wyróżnia Dow Jonesa spośród dwóch pozostałych głównych indeksów z USA. Kurs notowań indeksu spadł o 0,50%, co przełożyło się na obniżkę rzędu ponad 170 punktów.

Dziewięć „zielonych” spółek

Komponenty stratne zdominowały indeks pod względem liczebności. Notowania jedynie dziewięciu spółek wylądowały wczoraj na zielonym terytorium. Po stronie zyskownych składowych największą zmianę osiągnęło IBM. Akcje przedsiębiorstwa wzrosły o 0,90%. Na czele spadków stanął gigant branży lotniczej – Boeing. Wycena przedsiębiorstwa zmalała o 2,84%.

Środowe dane dotyczące sprzedaży

Wczoraj wzrok inwestorów zwrócony był w stronę odczytu wartości sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych. Jak podało biuro statystyczne, wartość sprzedaży pozostała w lipcu bez zmian, co nie spełniło prognoz analityków.

FP Markets

Pozytywne dane czwartkowe

Opublikowane dziś o godzinie 14:30 zostały dwa ważne wskaźniki dla gospodarki USA. Wskaźnik przemysłowy FED z Filadelfii wykazał zdecydowanie lepszy odczyt za sierpień. Pozytywne dane napłynęły również z departamentu pracy. Liczba złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych spadła i za ubiegły tydzień wyniosła 250 tysięcy.

Punkt widzenia – Dow Jones trwa w wzrostach

Najstarszemu amerykańskiemu indeksowi ostatnio dobrze w zielonych kolorach. Indeks trwa w zależności wzrostowej, i jak na razie nie widać oznak zmiany nastawienia. Obecnie rynek oscyluje wokół poziomu ceny 34 000. Podejście może być zatem dziś kontynuowane.

Scenariusz główny – wzrostowy

Wzrost może się dziś odbyć na zasadzie pełnego przetestowania poziomu TDP. Dojść może zatem do nadbijania okolic tego poziomu. Utrzymanie tych okolic jest jednak kluczowe do wygenerowania impulsu wzrostowego. Re-test od góry poziomu TDP potwierdzić będzie mógł podejście wzrostowe. Celem będzie 34 200.

Wykres DJ30 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Dow Jones 30 18.08.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Rynek może jednak w pierwszym ruchu podbić w okolice poziomu TFR. Tam natomiast odnalazłby opór i utworzony mógłby zostać schemat podwójnego szczytu. Wówczas dla rynku targetem będzie 33 900. 

Wykres DJ30 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Dow Jones 30 18.08.2022

Konkluzja

Amerykański indeks Dow Jones 30 stoi przed szansą kontynuacji podejścia. Poniżej przedstawione zostały poziomy na dzień 18.08.2022.

TSR : 33 808

TFR : 33 559

TDP : 33 306

TFS : 33 061

TSS : 32 809

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.