Dow Jones 30 niżej o 0,14%. Mieszane odczyty danych.

147
Flaga USA
J2T Trade

Główne indeksy giełdowe w Stanach Zjednoczonych spadły w poniedziałek. Najstarszy z nich Dow Jones 30 zakończył sesje niżej o 0,14%. Wczoraj biura statystyczne podały odczyty wskaźników związanych z aktywnością w sektorze przemysłu. Odczyty wykazały mieszane wyniki względem prognoz analityków.

Pierwsza strata DJ 30

Poniedziałkową sesją handlową indeks otworzył nowy miesiąc. Pierwszą sesję sierpnia indeks zakończył spadkiem. Notowania najstarszego indeksu zmieniły się niekorzystnie w ogólnym rozrachunku. Indeks Dow Jones 30 zakończył dzień niżej o 0,14%.

W lipcu indeks wykazał silny wzrost. Wynik z poprzedniego miesiąca (lipca) to wzrost rzędu 6,73%. Dow Jones 30 tym samym odrobił straty z czerwca. Rozpoczął się wczoraj ostatni miesiąc wakacyjny dla indeksu.

Boeing silnie zyskuje

Największą zmienność wykazała wczoraj spółka Boeing. Akcje przedsiębiorstwa wzrosły o 6,13%. Tym samym Boeing przewodził komponentom wzrostowym, których wczoraj było mniej. Po stronie spadkowej wyróżnił się Chevron. Wycena spółki zmalała o 2,00%.

FP Markets

Wskaźniki PMI i ISM

Wczoraj podczas sesji amerykańskiej opublikowano informacje ważne dla gospodarki USA. Dane makroekonomiczne dotyczyły działalności produkcyjnej, która okazała się rozwijać w wolniejszym tempie. W raporcie jedno z biur statystycznych podało, że wskaźnik PMI wyniósł w lipcu 52,2. Jak się okazało był to najniższy wynik w ciągu ostatnich dwóch lat. Jednym z istotniejszych czynników, które wpłynęły na spadek odczytu, były problemy związane ze spadkiem produkcji. Ponadto nowe zamówienia odnotowały najszybszy spadek tempa od ponad dwóch lat.

Jak pokazał wskaźnik ISM, aktywność sektora produkcyjnego w Stanach Zjednoczonych rozszerzyła się w podobnym tempie względem poprzedniego miesiąca. Odczyt wskaźnika ISM wyniósł 52,8 i przekroczył oczekiwania rynkowe. Taki wynik oznacza, że gospodarka osiągnęła 26. miesiąc wzrostu z rzędu. Przewodniczący ISM skomentował odczyt, zauważając: „Ekspansja cenowa uległa w lipcu zdecydowanemu złagodzeniu, ale niestabilność na globalnych rynkach energii utrzymuje się. Sentyment pozostał optymistyczny w odniesieniu do popytu, z sześcioma pozytywnymi komentarzami dotyczącymi wzrostu na każdy ostrożny komentarz”.

Punkt widzenia – co dalej z Dow Jones’em

Amerykański indeks Dow Jones 30 podczas poniedziałkowej sesji zbliżył się do poziomu 33 000. Cena powróciła do poziomów z czerwca bieżącego roku. Co prawda, jednak do pełnego strzelenia tego psychologicznego poziomu zabrakło kilku punktów. Rynek następnie rozpoczął przecenę. Ta z kolei zbudowana została schematem schodkowym. Obecnie rynek znajduje się w okolicach poziomu nowego TDP oraz średniej kroczącej SMA 88.

Scenariusz główny – wzrostowy

Wariant wzrostowy kluczowe założenie opiera na przekonaniu, że rynek nie wybije lokalnego dołka utworzonego w piątek (29.07). Punktem odniesienia dla wzrostów wydaje się być strefa utworzona przez zakres średniej kroczącej i poziom TDP. Jeżeli rynek utrzyma tą strefę, byki kontynuować będą mogli wspinaczkę z celem na 33 000.

Wykres DJ30 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Dow Jones 30 02.08.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Ruch spadkowy natomiast odbyć się może na zasadzie pierwszego szybkiego podbicia w okolice TFR. Prawdopodobnie to ten poziom odpowiadać może za głębszy spadek ceny. Wówczas na tym poziomie przeważyłaby siła podażowa. Następnie schematem budowy niższego szczytu rynek generowałby sygnały spadkowe. Celem w przypadku realizacji będzie 32 400. 

Wykres DJ30 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Dow Jones 30 02.08.2022

Konkluzja

Powyżej opisane zostały scenariusze na dzisiejszą sesję handlową. Szansa na dalszą wspinaczkę w dalszym ciągu jest zasadna. Ważne jednak, aby kluczowe założenie nie było zanegowane. Poniżej podaje poziomy na dzień 02.08.2022

TSR : 33 106

TFR : 32 854

TDP : 32 601

TFS : 32 352

TSS : 32 107

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.