Dow Jones 30 najlepiej na Wall Street. Wzrosty Dow Jonesa.

J2T Trade

Ostatni tydzień handlowy października za inwestorami. W poniedziałek, 31 października spoglądamy, jak co tydzień na indeks Dow Jones 30. W kolejnym tygodniu października Dow Jones 30 znów wypadł najlepiej na Wall Street. Spójrzmy bliżej na ostatnie wzrosty Dow Jonesa. Co czeka nas w nowym tygodniu, w którym rozpocznie się również nowy miesiąc?

Notowania indeksu o 1800 punktów wyżej

Za inwestorami cztery pełne tygodnie handlu w październiku. Ostatni tydzień (24.10-28.10) okazał się najbardziej obfitym we wzrost indeksu Dow Jones 30. Notowania najstarszego amerykańskiego indeks giełdowego (Dow Jones 30) na przestrzeni minionego tygodnia skoczyły o 5,72%. Oznacza to, że notowania indeksu wylądowały o 1800 punktów wyżej. Co ciekawe, indeks Dow Jones 30 każdy tydzień października zamknął z zyskiem.

Wysoka zmienność kursu akcji

Warto również spojrzeć na to, jak zachowywały się spółki tworzące indeks Dow Jones 30. W ubiegłym tygodniu (24.10-28.10) kursom akcji składowym indeksu towarzyszyła wysoka zmienność. Działo się tak za sprawą kwartalnych raportów. Najwyższą, procentową zmianę ceny odnotowała podczas pojedynczej sesji spółka Intel. Akcje Intelu w piątek, 28 października wzrosły o 10,66%. Najgorzej natomiast w ciągu jednego dnia wypadła spółka Microsoft, której akcje spadły o 7,70% w środę.

Kwartalne raporty spółek – rzut oka na wybrane spółki

Ubiegły tydzień handlowy (24.10-28.10) obfitował w publikacje kwartalnych raportów spółek składających się na indeks Dow Jones 30. W ciągu tygodnia wraz z analizami indeksów S&P 500 i Nasdaq 100 omawialiśmy na bieżąco raporty najważniejszych spółek, które wchodzą w skład tych indeksów. Ze względu na to, teraz przyjrzymy się bliżej jedynie wybranym spółkom. Będą to popularne spółki: Intel, Chevron oraz McDonald’s.

FP Markets

Przychody Intelu spadły o 20%, zysk na akcję o 85%

Spółka Intel podała swoje sprawozdanie kwartalne w ostatni czwartek (27.10). Przychody spółki spadły o 20% w skali roku i wyniosły 15 mld dolarów. Ponadto firma poinformowała, że jej zysk na akcję spadł o 85% w tym samym okresie. Spółka uznaje jednak, że są to solidne wyniki, gdyż warunki ekonomiczne cały czas pogarszają się.

McDonald’s korzysta na silnym dolarze

Również w czwartek inna popularna spółka podała swój raport. McDonald’s poinformowało o wzroście jego globalnej sprzedaży. Jednak McDonald’s odczuwa skutki obecnej sytuacji na świecie. Wszystkie kluczowe wskaźniki finansowe odnotowały roczne spadki w trzecim kwartale. Przychody spadły o 5% do 5,87 mld dolarów, dochód operacyjny o 7% do 2,76 mld dolarów, natomiast dochód netto skurczył się o 8% do 1,98 mld dolarów. Władze spółki uważają, że McDonald’s nadal wychodzi „z pozycji siły konkurencyjnej„, korzystając na silnym dolarze.

Skok zysku spółki Chevron

Gigant naftowy Chevron odnotował w trzecim kwartale 2022 roku zysk rzędu 11,23 mld dolarów, co oznacza wzrost o prawie 84%. Do takiego skoku zysku spółki przyczyniło się zwiększenie inwestycji i rozszerzenie dostaw.

Dow Jones bliski przebicia 33 000

W ostatniej, tygodniowej analizie indeksu Dow Jones 30 zakładaliśmy m.in. ruch wzrostowy. O takim rozwiązaniu pisaliśmy: „Warto będzie obserwować, czy rynek skory będzie powrócić do strefy 31 020-31 215. Ten scenariusz, że taki ruch się odbędzie i wiązać się może ze stabilizacją w tych rejonach. Wówczas rynek oczekiwałby na pretekst do silniejszego wzrostu. Ruchem w stylu impuls-korekta-impuls cena ma sposobność osiągnięcia poziomu ceny 32 000”.

Rynek rzeczywiście powrócił w ostatni poniedziałek (24.10) do strefy cenowej 31 020-31 215. Jednak bardzo szybkim ruchem rozpoczął wznoszenie. Ruch wzrostowy realizowany przez rynek nie zachował dokładnie zakładanego stylu impuls-korekta-impuls. Na osiągnięcie targetu, czyli 32 000 nie trzeba było długo czekać. Cel strzelony został w środę, 26 października. Dow Jones 30 parł do przodu i w miniony piątek (28.10) bliski był przebicia bariery 33 000.

Na sytuację Dow Jonesa patrzymy dziś, 31 października w godzinach sesji amerykańskiej. Indeks po dzisiejszym otwarciu giełd w USA cofnął. Jednak kupujący pokazują swoją obecność i bronią rynek przed dalszym spadkiem. Przed godziną 17 indeks znajduje się na poziomie 32 900. Przejdźmy do scenariuszy na ten tydzień, czyli 31.10-04.11. Ze względu na charakter tego tygodnia, bliżej przyjrzymy się potencjalnemu ruchowi spadkowemu.

Scenariusz spadkowy

Rynek może najpierw podbić do strefy istotnego oporu, czyli przedziału cenowego 33 210-33 400. To właśnie na tym zakresie przeważyć ma szansę strona podażowa. Wówczas z tego obszaru pojawiłoby się zdecydowane zejście. Rynek szybkim ruchem mógłby postawić na spadek do strefy cenowej 32 300-32 500. W takim układzie po krótkim odreagowaniu zejście poniżej niej i re-test od dołu, determinowałby dalszą przecenę. Celem na ten tydzień dla Dow Jonesa zdaje się powrót do 31 500.

Scenariusz spadkowy indeks Dow Jones 30 perspektywa H4 24.10.2022

Scenariusz wzrostowy

Rynek jednak może na początku wykonać korektę. Taka polegałaby na zejściu do wsparcia w postaci: 32 300-32 500. Jeżeli ten zakres będzie broniony, posłużyć mógłby jako baza do dalszych wzrostów. Podejście do oporu (33 210-33 400) mogłoby wiązać się z chęcią jego przełamania. W takim wypadku prawdopodobnym celem stałyby się okolice 33 700.

Wykres DJ30 H4 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Dow Jones 30 perspektywa H4 31.10.2022

Podsumowanie

Oczy inwestorów w tym tygodniu spoglądać będą na dane napływające z gospodarki USA. Szczególnie rynki oczekują na decyzję Rezerwy Federalnej o kolejnej podwyżce stóp procentowych. Ostatnio jednak pozytywny sentyment widoczny jest na rynkach. Zapewne zostanie on zgaszony, jednak najpierw amerykański indeks może podbić.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.