Dow Jones 30 najgorszy w piątek. Indeks nie utrzymał 34 000.

J2T Trade

Popularne rynki amerykańskie z gorszej strony zaprezentowały się podczas ostatniej sesji tygodnia. Sceptyczne nastawienie towarzyszyło inwestorom w wyniku publikacji danych ekonomicznych. Na Wall Street najgorszy w piątek okazał się Dow Jones 30. Najstarszy indeks nie utrzymał poziomu 34 000 i na początku nowego tygodnia oscyluje poniżej niego. Czy Dow Jones powróci dziś ponad pełny, psychologiczny poziom? Zapraszamy na kolejną analizę z cyklu.

Dow Jones 30 najgorszy w piątek

Piątkowa sesja przyniosła dość wyraźną zmienność głównym indeksom z Nowego Jorku. Rynki walczyły o kierunek i nieznaczną różnicą bój wygrała strona podaży. Na Wall Street najgorszy w piątek okazał się Dow Jones 30. Najstarszy z głównych indeksów stracił 0,42% lub inaczej 143 punkty.

Niemniej najlepszy w całym tygodniu

Choć amerykański Dow Jones 30 podczas ostatniej sesji zaprezentował się najgorzej, ogólnie miniony tydzień był dla niego udany. W przeciwieństwie do pozostałych głównych indeksów, w dniach 10.04-14.04, przeważnie notował pozytywne sesje. Okazał się najlepszy w całym tygodniu, kończąc zmagania rezultatem +1,19%.

Spółki wybrały spadki

Przedsiębiorstwa budujące najstarszy z głównych indeksów o kierunku zadecydowały w godzinach sesji. Tablica świeciła się w większości na czerwono i taki stan podtrzymany został do końca giełdowego dnia. Spółki wybrały spadki, którym przewodziło Boeing (NYSE:BA). Akcje tej firmy spadły o 5,56%. Po stronie przeciwnej wyróżniło się JPMorgan (NYSE:JPM), którego wycena wzrosła o 7,55%. Warto dodać, że oprócz wspomnianych dwóch spółek, notowane zmiany były niewielkie.

FP Markets

Punkt widzenia dzienny: indeks Dow Jones nie utrzymał 34 000

Najstarszy z głównych indeksów zachował się podczas ostatniej sesji zgoła inaczej od reszty. Notowania Dow Jonesa nie wystrzeliły po pierwszym dzwonku, tak jak miało to miejsce w przypadku S&P 500 czy Nasdaq’a 100. Rynek utkwił wówczas w miejscu i czekał na rozwój sytuacji. Wówczas dołączył za resztą do spadków. Notowania Dow Jonesa cofnęły do zakresu średniej SMA 88 i poziomu TDP. Tam dopiero wyhamowana została przecena. Kupujący do odreagowania poderwali się w godzinach nocnych. Indeks jednak nie zdołał powrócić powyżej poziomu 34 000.

Co na dziś ?

Sytuacji przyglądamy się o godzinie 13 (czas w Polsce). Indeks Dow Jones 30 oscyluje obecnie w rejonach 33 970. Dziś najstarszy na Wall Street pokazać ma szansę wzrost. Jak mógłby on wyglądać?

Scenariusz = zejście do średniej SMA 88–>reakcja popytu–>podejście pod TFR (34 057)–>próba przełamania–>sięgniecie 34 200 

Wykres indeks Dow Jones 30 H1
Indeks Dow Jones 30 interwał H1 17.04.2023

Negacją powyższego będzie wyłamanie zakresu średniej kroczącej SMA 88.

Punkt widzenia tygodniowy: rynek potwierdził zależność

W piątek, 14 kwietnia Dow Jones 30 dokładnie potwierdził zależność, o której pisaliśmy od kilku dni. Mowa o re-teście od góry okolic poziomu 33 785. Rynek dzięki temu otworzył sobie potencjalną drogę do wzrostu. Teraz ma szansę podbić w rejony 34 300, aby zmierzyć się z zakresami z lutego. Gdy je pokona, docelowo w tym tygodniu może sięgnąć nawet 35 000 punktów.

Wykres indeks Dow Jones 30 D1
Indeks Dow Jones 30 interwał D1 17.04.2023

Konkluzja

Plany na dziś i na cały tydzień zostały rozpisane. Poniedziałkowe sesje mają to do siebie, że lubią nieco namieszać. Niemniej powyżej znajduje się moje przygotowanie do dzisiejszej sesji. Pamiętać należy, że sezon publikacji spółek jest w centrum uwagi i będzie wywierał wpływ na inwestorów. Poziomy* na wykresie nie uległy zmianie. Rozpisane dokładnie znajdują się poniżej.

TSR : 33 995

TFR : 33 742

TDP : 33 490

TFS : 32 242

TSS : 32 995

Codzienne analizy głównych indeksów akcyjnych ze Stanów Zjednoczonych.

Od poniedziałku do piątku spoglądamy na: Nasdaq’a 100, S&P 500 oraz Dow Jonesa 30. W artykułach znajdują się projekcje dzienne i tygodniowe. Dołączone do artykułów wykresy mają charakter interaktywny. Po kliknięciu w nie otworzy się ich pogląd/większe okno. Ponadto, do codziennych analiz indeksów dołączany jest artykuł: „Co słychać w Stanach?”. Omawia, przedstawia, zapowiada i tłumaczy się w nim wydarzenia z danej/danych sesji. 

*Oznaczone poziomy:  

Subiektywnie (wyznaczane przez autora) zasadnicze poziomy na poszczególnych indeksach. Przedstawione są na wykresach interwału godzinnego-H1. Ich celem jest zobrazowanie zakresu indeksu na dany dzień.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.