Dow Jones 30 najgorszy na Wall Street. Znów słaby tydzień.

NYSE w deszczowy dzień
J2T Trade

Obawy inwestorów widoczne były również na najstarszym z głównych indeksów. Dow Jones 30 okazał się w piątek, 17 marca najgorszy na Wall Street. Za sprawą ostatniej sesji, indeks odnotował znów słaby tydzień. Czy coś zmieni się teraz? W poniedziałek, 20 marca rozpoczyna się dwunasty tydzień 2023 roku. Sprawdźmy, co przynieść może pierwsza sesja.

Dow Jones 30 najgorszy na Wall Street

Podczas ostatniej sesji minionego tygodnia straciły wszystkie główne indeksy z Wall Street. Pod tym niechlubnym względem szczególny wynik zaprezentował Dow Jones 30. Najstarszy z indeksów okazał się najgorszy na Wall Street. W piątek Dow Jones 30 stracił 1,19% i w całości wymazał zysk z poprzedniego dnia. Co więcej, piątkowa sesja zadecydowała o tygodniowym wyniku. W dniach 13.03-17.03 najstarszy indeks stracił łącznie 0,16%. Był to drugi znów słaby tydzień Dow Jonesa 30.

Spółki wybrały spadek

Indeksowe spółki opowiedziały się w piątek w znacznej większości za spadkami. Stratom przewodziło The Travelers (NYSE:TRV), którego dzień giełdowy zakończył się z wynikiem -4,17%. Warto dodać, że silnie w dół ciągnęły indeks dwa banki. Mowa o JPMorgan (NYSE:JPM) oraz Goldman Sachs (NYSE:GS). Odpowiednio ich wyceny spadły o 3,78% i 3,67%. Po przeciwnej stronie wyróżnił się gigant technologiczny – Microsoft (NASDAQ:MSFT), którego akcje skoczyły w górę o 1,17%.

Punkt widzenia dzienny: Dow Jones 30 znów odwiedził 31 500, jednak już odbija

W piątek notowania indeksu do spadku zebrały się przed oficjalnymi godzinami handlu. Rynek zejście rozpoczął z rejonów poziomu TFR, czyli okolic 32 258. W spadkach rynek trwał do godziny 14 i zszedł do poziomu TDP oraz średniej SMA 88. Wraz z amerykańskim pre-marketem Dow Jones 30 próbował odbijać. Jednak popyt został dość szybko zgaszony i po otwarciu giełd notowania kontynuowały zejście. Przełamanie średniej i TDP otworzyło drogę do zejścia do pierwszego wsparcia (TFS), czyli 31 756. Tam wyhamowane zostały spadki i po utworzeniu podwójnego dołka rynek odbił.

FP Markets

Na wykres najstarszego indeksu z Wall Street spoglądamy w poniedziałek o godzinie 11 rano (czas w Polsce). Rynek pokazuje dziś wzmożoną zmienność. Najpierw pojawiło się zejście ze średniej (po piątkowym podbiciu do niej), które było dość mocne. Indeks zszedł bowiem ponad 500 punktów i znów odwiedził rejony 31 500. Z nich obecnie odbija i oscyluje na 31 850. Dziś rynek ma szansę podejść do poziomu TDP (32 006), aby z niego wykonać zejście. Dow Jones 30 ponownie odbiłyby się od średniej i wskazanego poziomu. Następnie zszedłby do poziomu TFS i po jego przełamaniu sięgnąłby 31 600.

Wykres indeks Dow Jones 30 H1
Indeks Dow Jones 30 interwał H1 20.03.2023

Punkt widzenia tygodniowy: nowy plan

Jak możemy zauważyć na poniższym wykresie, Dow Jones 30 cały czas walczy o utrzymanie istotnego wsparcia. Mowa o strefie cenowej 31 805-32 045. Rynek zdaje się potrzebować silnego impulsu z tego zakresu. Jednak zanim ten się pojawi możemy być świadkami jeszcze jednego nadbicia tej strefy. W takim przypadku rynek poderwałby się, ustabilizował powyżej 32 045 i czekał na stosowny impuls. Ten mógłby zaprowadzić Dow Jonesa 30 pod 33 000.

Wykres indeks Dow Jones 30 D1
Indeks Dow Jones 30 interwał D1 20.03.2023

Konkluzja

Rozpoczyna się nowy tydzień handlu w USA. Choć rynki zza oceanem otworzą się za kilka godzin, to już pokazują wzmożoną zmienność. Poziomy* zaznaczone na wykresie pozostały bez zmian. Dokładnie rozpisane znajdują się poniżej.

TSR : 32 510

TFR : 32 258

TDP : 32 006

TFS : 31 756

TSS : 31 511

Codzienne analizy głównych indeksów akcyjnych ze Stanów Zjednoczonych.

Od poniedziałku do piątku spoglądamy na: Nasdaq’a 100, S&P 500 oraz Dow Jonesa 30. W artykułach znajdują się projekcje dzienne i tygodniowe. Dołączone do artykułów wykresy mają charakter interaktywny. Po kliknięciu w nie otworzy się ich pogląd/większe okno. Ponadto, do codziennych analiz indeksów dołączany jest artykuł: „Co słychać w Stanach?”. Omawia, przedstawia, zapowiada i tłumaczy się w nim wydarzenia z danej/danych sesji. 

*Oznaczone poziomy:  

Subiektywnie (wyznaczane przez autora) zasadnicze poziomy na poszczególnych indeksach. Przedstawione są na wykresach interwału godzinnego-H1. Ich celem jest zobrazowanie zakresu indeksu na dany dzień.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Avatar
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.