Dobre wyniki BP nie pomogły. Indeks FTSE 100 znów traci.

176
J2T Trade

Rynek akcji w Londynie odnotował straty. Indeks FTSE 100 znów niewiele traci. Uwaga całego świata skierowana została na ponowne napięcie między USA, a Chinami. Dobre wyniki za drugi kwartał spółki BP nie poprawiły nastrojów inwestorów. Czy środę FTSE 100 zakończy zyskiem?

Zmiana ceny na FTSE 100

Brytyjski indeks FTSE 100 bardzo często kończy sesje z niewielką finalną zmianą ceny. Tak samo było wczoraj. W ogólnym rozrachunku notowania FTSE 100 spadły o jedyne 0,06%. Oznacza to, że na przestrzeni całej sesji różnica między ceną otwarcia, a zamknięcia wyniosła jedyne 4 punkty. Wtorkowa, czyli wczorajsza sesja była kolejną w tym miesiącu zakończoną niskim poziomem zmienności.

Carnival zyskuje

Wczoraj wzrostom przewodziła spółka Carnival. Odznaczyła się ona największą zmiennością spośród wzrostowych spółek wchodzących w skład indeksu FTSE 100. Wycena spółki zmieniła się na korzyść o 5,93%. Przedsiębiorstwo BP, które w minionej sesji podało wyniki kwartalne, jako drugie najwięcej zyskało. Akcje BP wzrosły w trakcie sesji finalnie o 2,80%.

Warto zauważyć jednak, że większość komponentów zaliczanych do indeksu FTSE 100 zakończyło sesję, tracąc. Po stronie spadkowej znalazła się spółka Taylor Wimpey, która zdominowała pozostałe składowe indeksu pod względem zmiany ceny. Akcje Taylor Wimpey spadły o 6,21%.

FP Markets

Dobre wyniki BP

Brytyjska spółka naftowo-gazowa BP podała we wtorek wyniki za drugi kwartał 2022 roku. Raport finansowy wykazał, że przychody spółki przekroczyły 67,8 mld dolarów i okazały się najwyższe od ponad dwóch lat. Wskaźnik zysku na akcję również wzrósł, przewyższając prognozy analityków. Ponadto ciekawym jest fakt, że spółka ogłosiła 10% wzrost wypłaty dywidendy za drugi kwartał bieżącego roku.

Dyrektor Generalny spółki odniósł się do wyników podkreślając, że odzwierciedlają one ciężką pracę zespołu, który pracuje mad rozwiązaniem problemów energetycznych.

Odczyt aktywności

Dziś o godzinie 10:30 opublikowane zostaną dane dotyczące wskaźnika PMI. Odczyt aktywności dotyczyć będzie lipca. Analitycy szacują, że wyniki nie pogorszą się zarówno w przypadku wskaźnika PMI dla usług, jak i Composite PMI (wskaźnik łączny z sektora usług i przemysłu).

Punkt widzenia – krótkie podejście

We wtorek indeks FTSE 100 podjął się częściowej realizacji scenariusza głównego. W związku z powyższym scenariusz zakładał: „Wariant wzrostowy wykonany może zostać w następujący sposób. Kluczowe będzie dziś utrzymanie przez rynek poziom TFR. Nadbijanie wchodzi w grę, jednak koniecznym jest, aby TFR nie zostało wybite od dołu. Utrzymywanie się powyżej tego poziomu pobudzi siłę popytową, która wygenerować może ruch w kierunku 7 450”.

Rynek respektował podane wczoraj kluczowe założenie. Delikatnie nadbity został poziom TFR, z którego indeks wykonał zakładany ruch wzrostowy. Scenariusz został częściowo zrealizowany, gdyż cena dotarła najwyżej w okolice 7 432. Rynek pokazał jednak kilkukrotnie w trakcie sesji, że na tym zakresie znajduje się siła podażowa. Obecnie rynek znajduje się poniżej zakresu średniej kroczącej SMA 55 oraz poniżej poziomu 7 400.

Scenariusz główny – spadkowy

Ruch spadkowy opiera się dziś na przekonaniu, że rynek może chcieć zejść do niższych rejonów po re-teście od dołu zakresu średniej kroczącej SMA 55. Pierwszy ruch polegałby zatem na podbiciu do zakresu średniej. Wówczas siła podażowa mogłaby dać o sobie znać właśnie na średniej. Prawdopodobnym celem dla zejścia będzie poziom 7 350. Rynek pod koniec sesji może jednak chcieć wykonać ruch w druga stronę, co chętnie robi w ostatnich dniach. Po zejściu do 7 350 pojawić się może odreagowanie do poziomu TFR.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 03.08.2022

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Wariant wzrostowy zbliżony będzie do wczorajszego. Kluczowe ponownie będzie dziś utrzymanie przez rynek poziomu TFR. Nadbijanie wchodzi w grę, jednak konieczne jest, aby TFR nie zostało przełamane. Utrzymywanie się powyżej tego poziomu pobudzić może siłę popytową, która wygenerowałaby ruch w kierunku 7 450.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 03.08.2022

Konkluzja

Brytyjski indeks zawęził w sierpniu ruch. Minęły jak na razie dwie sesje, zatem jeszcze sporo przed indeksem. FTSE 100 w dalszym ciągu utrzymuje wsparcie, które okazywało się kluczowe w ostatnim czasie (poziom TFR). Dziś jednak poziom ten może być nieco mocniej nadbity. Warto będzie zatem dziś, obserwować jak rynek zachowa się przed rozpoczęciem sesji oraz podczas niej. Prezentacja poziomów na dzień 03.08.2022.

TSR : 7 464

TFR : 7 374

TDP : 7 282

TFS : 7 192

TSS : 7 099

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.