Dobre nastroje utrzymują się na giełdach; na złotym spokojnie

222
Rynek walutowy
J2T Trade

Kasowe kontrakty CFD na amerykański indeks giełdowy Nasdaq100 wyznaczyły dzisiaj nowy historyczny szczyt. To wyraźne i jednoznaczne potwierdzenie, że atmosfera na rynkach akcyjnych jest bardzo dobra. Rośnie apetyt na ryzyko, a de facto chciwość inwestorów. Korzysta na tym złoty.

Jeszcze rano wydawało się, że kluczowymi tematami na rynku walutowym będą dzisiaj sytuacja w Hong Kongu i reakcja rynku na raport z posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed). Inwestorzy skupiają się jednak głównie na doniesieniach o efektach pandemii koronawirusa i sygnałach płynących z gospodarek.

Złoty w relacji do wielu głównych walut pozostaje w bardzo szerokim trendzie horyzontalnym. Dzisiaj zapewne nie pojawią się na rynku impulsy, które mogłyby zdecydować o wyjściu z tego zakresu wahań cen, w którym PLN przebywa już od kilku tygodni.

Atmosfera w Hong Hongu nie jest sprzyjająca dla biznesu. Polityczna wojna pomiędzy Chinami a „resztą świata” przybiera na sile. Pekin dąży do zmian, w tym dotyczących banków, a USA starają się postawić w roli obrońców praworządności. Rząd Wielkiej Brytanii może zezwolić prawie 3 milionom obywateli Hong Kongu na relokację do Wielkiej Brytanii, co mogłoby oznaczać krach tamtejszej gospodarki, który nie byłby bez wpływu na atmosferę inwestycyjną w całej Azji.

FP Markets

Członkowie Fed debatowali tymczasem nad działaniami stymulującymi wzrost gospodarczy w USA. Powstał pewien spór o to, jak badać, kiedy powinny nastąpić kolejne kroki oraz jakiego rodzaju decyzje w tym zakresie powinny być podejmowane. Inwestorzy tylko czekają na kolejne sygnały dotyczące wspierania koniunktury, by angażować się w ryzykowne aktywa.

Jednak w międzyczasie 12 stanów USA wycofało się z ponownego, pełnego otwarcia swoich gospodarek w związku z liczbą nowych przypadków infekcji Covid-19. To wyraźnie wskazuje, że ten kryzys jest w zaawansowanym stadium. Inwestorzy zauważyli też kolejne deklaracje dotyczące postępujących prac nad szczepionką napływające z kolejnych firm farmaceutycznych.

Poza powyższym, rynek skupi się dzisiaj na poziomie bezrobocia w USA. Istotne będzie tempo spadku, na podstawie którego inwestorzy będą w stanie zbudować sobie wyobrażenie o powrotach Amerykanów do pracy w świetle luzowania ograniczeń w większości stanów. Dzisiaj o godz. 14:30, 16:00 i 16:30 czeka nas więc porcja ważnych danych z USA. Oprócz stopy bezrobocia i wniosków o zasiłki dla bezrobotnych istotne będą również: deficyt handlowy, zamówienia fabryczne i zapasy paliw.

Łukasz Wardyn, dyrektor – Europa Wschodnia, CMC Markets

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ISBnews
Agencja informacyjna ISBnews od lat dostarcza najistotniejszych informacji o życiu gospodarczym zarówno dla inwestorów indywidualnych oraz instytucjonalnych. Szeroki przekój depesz ISBnews pozwala każdemu znaleźć interesujący go temat.