Dobra strategia tradingowa to nie wszystko – ważne, żeby się też dobrze przygotować

Woreczek z napisem
J2T Trade

Zdecydowana większość z nas interesuje się tradingiem, ponieważ stanowi on znakomity sposób na pomnażanie kapitału. Oczywiście do osiągnięcia sukcesu w tej dziedzinie niezbędna jest strategia tradingowa w pełni odpowiadająca naszemu stylowi handlu i możliwościom pod względem czasu poświęcanego na to zajęcie.

Strategię handlową musi stanowić natomiast odpowiednio skonstruowany i dobrany system analizy technicznej lub fundamentalnej wraz z odpowiadającą traderowi metodzie zarządzania kapitałem.

Nie jest jednak, żadną tajemnicą, że nawet stosowanie systemu handlowego, który doskonale spisuje się na koncie demo, wcale nie musi zapewnić nam zysków na realnym rynku. Warto dodać, że najsłynniejszy inwestor, absolutny wzór do naśladowania, którego każdą decyzję podejmowaną na rynku śledzą miliony traderów na całym świecie – Warren Buffett powiedział kiedyś, że “inwestowanie jest proste, ale nie jest łatwe”.

Jak zatem odpowiednio przygotować się do handlu na rynkach finansowych i kapitałowych? O jakich elementach trzeba jeszcze pamiętać, aby odnieść sukces? Przekonamy się poniżej. Pierwszym kluczowym działaniem, które powinniśmy podjąć już na początku opracowywania naszej strategii tradingowej jest:

FP Markets

Przygotowanie merytoryczne do handlu gromadzenie wiedzy o tradingu

Niestety prawda jest taka, że wciąż spora część osób handlujących na rynkach finansowych i kapitałowych nie jest do tego w najmniejszym stopniu przygotowana pod względem wiedzy. Całe mnóstwo początkujących decyduje się na trading, ponieważ – jak już zostało wspomniane – perspektywa ekstremalnie wysokich zysków w krótkim czasie i “bez większego wysiłku” (co akurat nie ma nic wspólnego z prawdą) bywa dla nich nie do odparcia.

W efekcie wielu początkujących traderów rozpoczyna swoją przygodę z tradingiem po obejrzeniu jedynie krótkiego wideo szkoleniowego prezentującego daną strategię handlową lub zapoznaniu się z kilkunastostronicowym poradnikiem na jej temat. Myślą, że to wystarczy, ponieważ tak im zasugerował sympatyczny baner reklamowy danego brokera.

Co się dzieje dalej? Jak nietrudno się domyślić, w zdecydowanej większości przypadków tracą nie tylko zainwestowane początkowo pieniądze, lecz również znacznie więcej, ponieważ stwierdzili, że mieli pecha i chcieli się odegrać.

Niestety, taka droga nie prowadzi do regularnego generowania zysków z handlu na rynkach finansowych i kapitałowych w ujęciu długofalowym. Aby osiągnąć sukces, potrzeba nie tylko skutecznego systemu handlowego opracowanego przez innego tradera, ale również dużej wiedzy z zakresu makroekonomii i finansów behawioralnych, oraz oczywiście doświadczenia, które powinniśmy zdobywać na koncie demo, opracowując i optymalizując naszą strategię.

Skąd czerpać wiedzę o globalnej ekonomii i finansach?

Dobra wiadomość jest taka, że niezbędną wiedzę możemy dziś pozyskiwać naprawdę z wielu źródeł. W grę wchodzą tutaj profesjonalne książki wydanych przez ekspertów, blogi, portale branżowe, kanały na YouTube dotyczące inwestowania, finansów czy ekonomii, a nawet wykłady, prelekcje, konferencje i ogólnie wszelkiego rodzaju eventy, gdzie możemy spotkać profesjonalnych traderów oraz ekspertów, a także posłuchać na żywo jaką wiedzę pragną nam przekazać.

Co więcej, nie można przy tym zapominać, że zyskowny trading jest ściśle związany z nieustannym trzymaniem ręki na pulsie i śledzeniem aktualnych informacji na temat danego rynku i gospodarki. Dlatego już od samego początku nie wolno osiadać na laurach i naszym zadaniem jest przeglądanie najnowszych doniesień z portali branżowych i zaglądanie do kalendarza ekonomicznego każdego dnia handlowego.

Należy jednak mieć świadomość, że nawet odpowiednie przygotowanie merytoryczne i doskonała strategia handlowa opracowana osobiście mogą wcale nie wystarczyć do regularnego generowania zadowalającej stopy zwrotu za pomocą tradingu. Od samego początku trzeba także zwrócić uwagę na inne, często pomijane czynniki, takie jak:

Odskocznia od tradingu Pasja

Każdy trader potrzebuje wolnego czasu i odskoczni od swojego głównego zajęcia. Większość z nas nawet nie zdaje sobie sprawy, jak ważna jest odskocznia od naszych obowiązków. Wolny czas poświęcamy w pełni na trading, pracę czy naukę. Oczywiście z jednej strony to bardzo dobrze, że cały czas chcemy iść naprzód i stawać się najbardziej kompletną wersją samego siebie.

Z drugiej strony zdecydowanie warto każdego dnia warto poświęcić trochę czasu na prawdziwy wypoczynek. Relaks jest nam potrzebny, by naładować baterie. Im więcej czasu poświęcamy na obowiązki, tym większą kontrolę przejmuje nad nami stres i zaczynamy popełniać błędy. Ponadto, rośnie także ryzyko, że dopadnie nas uzależnienie od tradingu.

A nic nie stanowi dla ludzkiej psychiki lepszego relaksu niż poświęcanie czasu na własne hobby, które staje się prawdziwą odskocznią od codziennych obowiązków – a zwłaszcza tradingu. Dzięki wyjątkowej pasji apetyt na życie gwałtownie wzrasta, a każdy dzień nabiera kolorów.

Co więcej, ma ono właśnie działanie terapeutyczne – pozwala oderwać się od problemów i skupić uwagę na czymś innym niż tylko ciągłym stresowaniu się wyzwaniami codzienności.

Aktywność fizyczna najlepszym lekarstwem na stres

Najlepiej, jeśli nasze hobby wiąże się z aktywnością fizyczną. Badanie wykazują, że poświęcanie minimum pół godziny dziennie na wysiłek związany z uprawianiem danego sportu – takiego, który sprawia nam radość – skutecznie rozładowuje napięcie i jest najlepszą metodą redukowania stresu.

Co ciekawe, do odnoszenia sukcesów w tradingu należy się także odpowiednio przygotować pod kątem sprzętowym. Mowa tu o zaopatrzeniu się w takie urządzenia jak:

Odpowiedni komputer

Jeżeli wybieramy komputer z góry przeznaczony pod trading, z pewnością powinniśmy postawić na taki, aby w pełni wykorzystywał możliwości platformy handlowej. Wydajność zależy również od liczby danych, jakie planujemy dodatkowo przetwarzać na komputerze.

W obecnych czasach nie jest to szczególny problem – wystarczy solidny, wielowątkowy procesor i minimum 8 gigabajtów pamięci RAM. Taki sprzęt powinien sobie spokojnie poradzić z bezproblemową obsługą platformy tradingowej.

Wygodny fotel

Wielogodzinne siedzenie przed komputerem może przyprawić o ból pleców oraz problemy z kręgosłupem czy szyją. Dobrze jest dokonać wyboru fotela, na którym siedząc będzie nam naprawdę wygodnie.

Fotel powinien odpowiednio dopasować się do naszej sylwetki, dzięki czemu nawet po wielu godzinach nie będziemy odczuwać najmniejszego dyskomfortu.

Monitory

Eksperci uważają, że komfortowe stanowisko do tradingu składa się z trzech monitorów. W końcu, korzystanie z ich większej ilości niesamowicie podnosi komfort pracy oraz zwiększa wydajność naszego tradingu. Bardzo istotny jest ich rozmiar. Grafika prezebtująca tradera

Jeśli decydujemy się na oszczędną konfigurację dwumonitorową, należy dobrać dwa takie same modele o identycznej rozdzielczości. Przy układzie złożonym z trzech monitorów możemy wybrać 3 takie same, bądź jeden większy w środku i dwa mniejsze poboczne. Do standardowej komputerowej nowoczesnej karty graficznej podłączymy natomiast do 3-4 monitorów w zależności od modelu.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.