Długoterminowa analiza DAX30 i FTSE100 [30 kwiecień 2020]

dax30 - wykres dzienny 30.04.2020
J2T Trade

Indeksy giełdowe nie przestają zaskakiwać. Świetnie ukazuje to chociażby wczorajsza sesja: podczas niej zostały opublikowane dane kluczowe dane dotyczące amerykańskiej gospodarki dotyczące pierwszego kwartału bieżącego roku. Były one szokująco złe – PKB zanotowało spadek o 4,8%, to znacznie więcej niż przewidywali ekonomiści i z całą pewnością zwiastuje to początek recesji, ponieważ perspektywa na kolejne miesiące zakłada jeszcze gorsze wyniki.

Jak zareagowały na to najpopularniejsze europejskie indeksy? Normalnie taka informacja paraliżuje rynki na całym świecie, pojawia się panika i błyskawiczna obniżka kursów. Natomiast wczoraj rynki zanotowały jeden z najlepszych dni w miesiącu, zysk wyniósł od 3 do 4%. Z kolei dziś opublikowane zostały równie ważne dane, lecz tym razem z Unii Europejskiej, co powinno bezpośrednio się przełożyć na aktualne wahania cen. Jednak spadek PKB w naszym regionie wynoszący 3,8%, czyli o 0,6 punktu procentowego więcej niż przewidywali ekonomiści i agencje ratingowe, nie wywołał wyjątkowego poruszenia na rynkach. Jak sobie będą radzić dalej? Poniższa analiza podejmie próbę odpowiedzi na to pytanie. Zacznijmy od najpopularniejszego europejskiego indeksu, czyli DAX 30.

DAX 30 nabiera tempa, czy utrzyma poziom 11 000?

Dziś niemiecki indeks DAX 30 najpierw w nocy szedł w górę, rano zanotował obniżkę, a w tym momencie porusza się w okolicach wczorajszego zamknięcia, czyli 11 100. Potencjalne dalsze spadki nie powinny jednak dziwić, ponieważ po pierwsze musi on kiedyś wyładować sentyment wzrostowy po trzech sesjach z silną zwyżką, ostatni dzień handlowy zarówno bieżącego tygodnia, jak i miesiąca wydaje się na to idealnym momentem. Po drugie dane gospodarcze tego kraju nie napawają optymizmem – opublikowana dziś rano stopa bezrobocia wyniosła 5,8%, co jest wynikiem o 0,8 punktu procentowego wyższym niż w minionych miesiącach, a prognozy przewidywały zaledwie 5,2%.

Najistotniejsze w najbliższych godzinach jest więc, czy indeks DAX30 utrzyma ważny psychologicznie poziom 11 tysięcy. Jeśli tak, sekwencja wzrostowa powinna zostać podtrzymana i można się spodziewać kontynuacji odrabiania spadków w najbliższym czasie. Jeśli nie, prawdopodobnie ruch zostanie mocno spowolniony i wejdzie na pewien czas w fazę konsolidacji. Oto jak przedstawia się sytuacja na wykresie D1.

FP Markets

dax30 - wykres dzienny 30.04.2020

Z kolei biorąc pod uwagę szerszą perspektywę, indeks znajduje się obecnie w zasadzie w połowie drogi między minimami z 2018 roku, które znajdowały się na poziomie 10 500 i w bieżącej sytuacji powinny być silnie bronione, a strefą wsparcia z 2019, która mieści się w okolicy 11 500 i obecnie wydaje się, że będzie stanowić silny opór. Jednak, jeśli aktualna sekwencja zostanie podtrzymana, atak na ten poziom wydaje się kwestią czasu, oczekuje się, że zostanie przeprowadzony maksymalnie do połowy maja. Tę sytuację można prześledzić na poniższym wykresie tygodniowym.

dax30 - wykres tygodniowy 30.04.2020

Przejdźmy teraz do drugiego popularnego europejskiego indeksu, czyli FTSE 100.

FTSE 100 na dobrej drodze do odrobienia strat

Brytyjski indeks FTSE 100, podobnie jak niemiecki DAX 30, oscyluje obecnie w granicach wczorajszego kursu zamknięcia. Jednak w jego przypadku mieliśmy do czynienia ze wzrostami podczas pięciu z sześciu ostatnich sesji, praktycznie bez żadnego odreagowania. W tym tygodniu zysk i tak wynosi ponad 5%, więc spadek w dalszych godzinach nie powinien być dla nikogo zaskakujący. Bieżące wsparcie w tym miesiącu wytworzyło się znacznie niżej, w okolicach 5550-5600 i raczej nie ma co się spodziewać powrotu do tych poziomów. Bardziej prawdopodobny jest dalszy wzrost, pierwszy opór będzie stanowić strefa 6450-6600 i tam można oczekiwać silnej reakcji na presję ze strony kupujących. Bieżącą sytuację można prześledzić na poniższym wykresie D1.

ftse100 - wykres dzienny 30.04.2020

Z kolei w szerszej perspektywie, kurs indeksu jest wciąż dramatycznie niski i raczej nie można dopatrzyć się istotnych poziomów wsparcia. Opór z kolei niemal idealnie pokrywa się z tym, który ukazał się w ujęciu dziennym. Stanowią go najniższe wartości notowane w latach poprzednich, a dokładnie w grudniu 2018, czyli strefa 6550-6600. Zwiastuje to, że gdy indeks FTSE100 spróbuje je zaatakować, wymagany będzie naprawdę silny sentyment ze strony posiadaczy pozycji długich, aby się przez niego przebić i wrócić do strefy konsolidacji, w której kurs spędził większość minionej dekady. Oto jak przedstawia się ta sytuacja na poniższym wykresie tygodniowym.

ftse100 - wykres tygodniowy 30.04.2020


Analiza zrealizowana przy współpracy z Bernstein Bank.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 80% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Trader's Area
Trader's Area tworzymy z pasji do rynków finansowych i tradingu online. Tym zajmujemy się na co dzień i w tym jesteśmy najlepsi. Nasz cel jest jasny – dostarczyć Ci najbardziej sprawdzonych narzędzi, które wykorzystasz w swoim tradingu. Mamy nadzieję, że zainspirujemy Cię, uwolnimy Twój potencjał i przyczynimy się do Twojego sukcesu w inwestowaniu na rynkach finansowych. Wierzymy, że dzięki tradingowi online będziesz w stanie zrealizować swoje marzenia i wyznaczone cele.