Dlaczego zaawansowane strategie tradingowe mogą dać lepsze rezultaty?

81
J2T Trade

Nie jest żadną tajemnicą, że handel na rynkach finansowych i kapitałowych stanowi znakomity sposób na pomnażanie swojego kapitału. Nie da się jednak ukryć, że nie jest to takie łatwe, jak wielu osobom się wydaje. Aby skutecznie zarabiać w ten sposób, należy nie tylko zrozumieć przedstawione zagadnienia, ale co ważniejsze trzeba nauczyć się wykorzystywać je w praktyce.

Mało tego, należy również przyjąć odpowiedni system tradingowy, który w pełni odpowiada naszym preferencjom, jeśli chodzi o czas poświęcany na handel, horyzont inwestycyjny, akceptowalny poziom ryzyka, ale i oczekiwaną stopę zwrotu. Strategię handlową musi więc stanowić właściwie skonstruowany i dobrany system analizy wraz z odpowiadającą traderowi metodzie zarządzania kapitałem. Mężczyzna buduje własną strategię tradingową

Możliwości tutaj mamy aż za wiele. Jednak, co bardzo istotne, poza powyższymi elementami, systemy handlowe różnią się jeszcze przede wszystkim stopniem zaawansowania. Wielu traderów bazuje tutaj na szybkich, prostych, intuicyjnych, ponadczasowych rozwiązaniach, twierdząc, że skoro się sprawdzają, to nie warto do tego typu metod dokładać dodatkowych narzędzi.

Inni, z reguły naprawdę doświadczeni traderzy twierdzą jednak, że bardziej skomplikowane strategie tradingowe potrafią zapewnić wyraźnie większą skuteczność. Dlaczego tak się dzieje? Co działa na korzyść takich systemów handlowych? Przekonamy się poniżej. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na taki aspekt, jak:

FP Markets

Więcej narzędzi = większa precyzja handlu?

W teorii sprawa jest prosta. Większa ilość narzędzi w naszej strategii handlowej ma zwyczajnie poprawić skuteczność dokonywanych przez nas, zgodnych z nią, transakcji. Co bardzo istotne nie chodzi tutaj tylko o procent pozycji zamkniętych z zyskiem. Mowa o precyzji każdego z wejść i wyjść, wyliczaniu stop lossa czy miejsca realizacji zysku.

Wielu doświadczonych traderów wychodzi z założenia, że właśnie tego typu działanie jest kluczem do poprawy swoich rezultatów. W tym celu zaczynają oni rozbudowywać swój zaawansowany i unikalny system handlowy w oparciu o różnego rodzaju narzędzia analizy technicznej.

Z czego mogą składać się rozbudowane strategie?

W efekcie, strategia handlowa rozpoczynająca się od takich elementów jak metodologia price action, wyznaczanie poziomów wsparć i oporów czy średnie kroczące, zostaje rozszerzana o wskaźniki momentum (zarówno te najbardziej znane, typu oscylator stochastyczny, jak i niszowe, typu oscylator TRIX), analizę wolumenu, poszukiwanie dywergencji i konwergencji, a także korelacji rynkowych lub międzyrynkowych albo uwzględnianie w analizie dwóch różnych interwałów czasowych.

Efektywne filtrowanie sygnałów i dokładność Kobieta trzyma kartkę z napisem

Czy opracowanie zaawansowanej strategii handlowej tego typu może zwiększyć skuteczność naszego tradingu? Jak najbardziej, gdyż nałożenie na siebie tak różnych narzędzi w jednym systemie tradingowym prawdopodobnie doprowadzi do efektywnego filtrowania fałszywych sygnałów do wejścia w pozycję, generowanych przez jeden lub dwa elementy naszej strategii.

Co więcej, jak już zostało wspomniane, w ten sposób zwiększy się dokładność wyznaczanych przez nas poziomów otwarcia zlecenie, stop lossa oraz zamknięcia pozycji z zyskiem.

Niestety budowa zaawansowanego systemu handlowego niesie również za sobą pewne ryzyko, które może skutecznie nam uniemożliwić generowanie zysków z tradingu z jego wykorzystaniem, o czym przekonamy się poniżej.

Skomplikowany system handlowy a sprzeczne sygnały

Niestety z ilością narzędzi w naszej strategii tradingowej łatwo również jest przesadzić. Nierzadko zdarza się bowiem tak, że pewne wskaźniki, oscylatory i inne narzędzia analizy technicznej w pewien sposób się wykluczają i zaczynają generować nam sprzeczne sygnały.

W takiej sytuacji dochodowy handel okazuje się po prostu nierealny, gdyż każda potencjalna okazja do wejścia w pozycję jest konsekwentnie negowana przez któryś z elementów naszego system handlowego. Jak zatem nie przesadzić w dodawaniu kolejnych narzędzi do naszej strategii tradingowej?

Metoda prób i błędów na koncie demo

Na to pytanie niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Kluczem do sukcesu jest tutaj nic innego, jak metoda prób i błędów. Naszym zadaniem jest po prostu konsekwentne testowanie rozbudowywanego przez nas systemu tradingowego na koncie demo i samodzielne przekonywanie się, czy wybrane przez nas narzędzia efektywnie współpracują i są w stanie doprowadzić do poprawy osiąganych przez nas rezultatów.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.