Debiuty giełdowe 2020 – podsumowanie mijającego roku

564
debiuty giełdowe 2020
J2T Trade

debiuty giełdowe 2020Zakończyliśmy rok 2020, który przyniósł nam pandemię koronawirusa. Ona z kolei miała cały szereg konsekwencji, zarówno w skali makroekonomicznej, jak i dla każdego z nas. Jedną z nich, należącą do tej pierwszej grupy, jest zwiększony poziom zmienności na giełdach. Można to bez problemu zauważyć na wszystkich rynkach finansowych, także w Polsce. Zarówno na głównym parkiecie warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych, jak i rynku NewConnect doświadczyliśmy w tym roku wielu niezwykłych wydarzeń. W tym debiutów spółek. Już niejednokrotnie mogliśmy się spotkać z sytuacją, iż akcje jakiegoś nowego podmiotu, który się pojawił na giełdzie, dość szybko zaczęły robić furorę wśród inwestorów. Akcje których spółek dały dużo zrobić? A na których inwestorzy ponieśli straty? Poznajmy debiuty giełdowe 2020 roku. Zacznijmy od głównego parkietu Giełdy Papierów Wartościowych:

Debiuty giełdowe 2020 na głównym parkiecie GPW

Games Operators

Games Operators jest producentem i wydawcą gier komputerowych na platformy PC i MAC oraz gier mobilnych na systemy Android i iOS. Dotychczasowa działalność Spółki skupia się na grach typu manager oraz gier niezależnych. Wraz z utworzeniem gier przez własny zespół informatyków i designerów lub przez zespoły deweloperskie, z którymi Games Operators ściśle współpracuje. Spółka rozpoczęła dystrybucję i sprzedaż gier na większości rynków światowych. Głównie są to rynki Unii Europejskiej, USA oraz Chiny. Sprzedaż prowadzona jest w modelu dystrybucji cyfrowej za pośrednictwem dedykowanych platform dystrybucyjnych, w szczególności Steam w przypadku gier na PC i MAC oraz Google Play i App Store w przypadku gier mobilnych.

Spółka zadebiutowała na giełdzie 17 kwietnia po kursie 22 złotych za akcję. Natomiast w dniu otwarcia cena zamknięcia wyniosła 44 PLN. Na koniec 2020 roku nie jest już tak dobrze, kurs oscyluje w granicach 21 PLN.

Gaming Factory

Gaming Factory to także spółka z branży gamingowej. Jej misją jest wspieranie utalentowanych zespołów deweloperskich. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w branży jest w stanie nie tylko wesprzeć finansowo wybrane projekty, ale również przekazać bezcenną wiedzę z zakresu produkcji, wydawania i komercjalizacji gier komputerowych. Specjalizuje się w zakresie produkcji i dystrybucji gier o zróżnicowanej tematyce, głównie na PC. Gaming Factory od 2019 tworzy grupę ze spółkami, które uzupełniają jej działalność o portowanie gier na platformy Nintendo Switch, PlayStation, Xbox, VR oraz produkcję gier planszowych.

FP Markets

Spółka zadebiutowała na giełdzie 23 lipca po kursie 15,5 PLN za akcję. Jednak przez pierwszą sesję nie przeprowadzono żadnej transakcji. Dopiero dzień później jej wartość wzrosła do 28,90 PLN. Na koniec 2020 roku jednak znacznie gorzej sobie radzi, jej kurs oscyluje w granicach 13 złotych.

Allegro

Allegro to polska spółka branży e-commerce z siedzibą w Poznaniu. Powstała w związku z sukcesem amerykańskiego serwisu aukcyjnego eBay, który był inspiracją dla założycieli. Została założona dokładnie 10 grudnia 1999 roku. Pierwsza informacja prasowa o starcie serwisu ukazała się 3 dni później w magazynie komputerowym Chip i tę datę przyjmuje się za oficjalny start platformy.

Allegro.pl to internetowa platforma handlowa umożliwiająca przeprowadzanie transakcji. Umożliwia przede wszystkim wystawianie na sprzedaż przedmiotów posiadanych przez użytkowników. Dzięki szerokiemu dostępowi do Internetu serwis na początku działalności stał się popularny wśród kolekcjonerów, a z czasem również zawodowych handlarzy. Oprócz aukcji możliwe jest również wystawienie na sprzedaż przedmiotu za ustaloną z góry cenę (Kup Teraz). Istnieje również możliwość połączenia licytacji i opcji Kup Teraz. Zdecydowana większość (około 90%) ofert dostępnych w serwisie Allegro to oferty jedynie z opcją Kup Teraz. Weryfikację potencjalnego kontrahenta umożliwia system komentarzy. Są one publikowane dobrowolnie przez strony transakcji i zawierają subiektywne opinie dotyczące jej przebiegu. Za wystawienie przedmiotów na sprzedaż, a także za dokonanie sprzedaży za pośrednictwem Allegro, przedsiębiorstwo pobiera prowizję.

Od 17 listopada 2007 roku serwis Allegro umożliwia swoim użytkownikom możliwość zakładania sklepów. Główne różnice pomiędzy sklepem a aukcją to:
Możliwość wystawienia przedmiotu na aukcji trwającej do 30 dni (w przypadku aukcji indywidualnych jest to maksymalnie 14 dni)
Możliwość tworzenia własnych kategorii (w obrębie sklepu)
Możliwość wstawienia własnego logo oraz dostosowania wyglądu sklepu internetowego

23 listopada 2010 roku w serwisie udostępniono możliwość dokonywania zakupów osobom niezarejestrowanym. Do firmy należy także serwis Ceneo.pl.

Na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych spółka zadebiutowała 12 października bieżącego roku i z miejsca stała się największą firmą notowaną na tym parkiecie. Co więcej w dniu otwarcia kurs jej akcji wzrósł z 43 złotych do 70 PLN. Na koniec 2020 roku jest jeszcze lepiej, oscyluje w granicach 85 złotych.

PCF Group

PCF Group jest dynamicznie rozwijającym się producentem gier wideo specjalizującym się w grach z gatunku shooter (strzelanki), który współpracuje z wiodącymi, międzynarodowymi wydawcami gier. Grupa PCF prowadzi założone w 2002 roku studio produkcyjne People Can Fly, które jest jednym z trzech najbardziej doświadczonych polskich producentów gier z segmentu AAA. Wśród gier wyprodukowanych przez People Can Fly znajdują się nagrodzone tytuły, które zdobyły uznanie graczy i mediów na całym świecie, takie jak: Painkiller, Bulletstorm oraz Gears of War: Judgment. Obecnie People Can Fly, wspólnie ze Square Enix, pracuje nad największą pod względem budżetu i złożoności produkcją w swojej historii – grą z gatunku shooter RPG zatytułowaną Outriders, której premiera została zaplanowana na 2 lutego 2021 roku. Technologia produkcji gier People Can Fly bazuje na oprogramowaniu Unreal Engine – popularnym silniku gier wideo stworzonym przez Epic Games.

Spółka zadebiutowała na giełdzie 18 grudnia po kursie 50 złotych za akcję. Swoją pierwszą sesję zakończyła jednak z wyraźnie wyższą ceną – 74,98 PLN. Na koniec 2020 roku jej kurs oscyluje w granicach 71 złotych.

Dadelo

Dadelo to spółka specjalizująca się w sprzedaży rowerów, części i akcesoriów rowerowych oraz odzieży rowerowej, przede wszystkim przez sklep internetowy działający pod marką centrumrowerowe.pl, a także na platformie dadelo.pl. Powstała w 2015 roku. Firma należy do grupy Oponeo, obecnej na giełdzie już od kilkunastu lat.

Spółka zadebiutowała na giełdzie 29 grudnia po kursie 18 złotych za akcję. Natomiast w dniu otwarcia cena zamknięcia wyniosła 19,2 PLN. Na koniec roku 2020 jej cena oscyluje w granicach 19,3 PLN.

Przejdźmy do zagadnienia “debiuty na NewConnect 2020”, których było wyraźnie więcej.

Debiuty giełdowe 2020 na NewConnect

Plantwear

Plantwear to młoda firma produkująca ręcznie wykonane akcesoria z drewna. Konkretnie zegarki, okulary, case’y do telefonów i biżuterię, wszystkie powstają w Polsce. Przedsiębiorstwo zaczęło je wytwarzać i sprzedawać w 2013 roku. Co ciekawe, drewno do produkcji pochodzi jedynie z drzew przeznaczonych do wycinki oraz certyfikowanych upraw z całego świata, a na sukces spółki pracuje obecnie już ponad 60 osób.

Zdecydowana większość sprzedaży odbywa się za pośrednictwem sklepu internetowego, a nowych klientów firma pozyskuje przede wszystkich za pośrednictwem serwisów społecznościowych. Rozwija się ona również na rynkach zagranicznych, w tym w Niemczech, Włoszech i Austrii. Przychody ze sprzedaży i zysk netto spółki rosną z roku na rok. Dodatkowo oferuje ona możliwość zwrotu lub wymiany zakupionego produktu, jeśli nie spełni on oczekiwań.

Na rynku NewConnect spółka zadebiutowała 8 stycznia. Kilka miesięcy wcześniej Plantwear z powodzeniem przeprowadziło emisję akcji na platformie equity crowdfundingowej CrowdConnect. Spółka pojawiła się na giełdzie z kursem otwarcia w wysokości 6,60 złotych za akcję. Już na koniec pierwszej sesji jej cena zamknięcia okazała się imponująca. Wyniosła 11,40 PLN. Na koniec 2020 roku jej kurs wynosi około 10,7 PLN.

Drageus Games

Drageus Games prowadzi działalność na rynku gier wideo. Specjalizuje się w zakresie produkcji i dystrybucji gier, zarówno własnych, jak i tytułów innych autorów na konsolę Nintendo Switch, komputery i urządzenia mobilne. Spółka została zarejestrowana w maju 2017, a jej siedziba mieści się w Warszawie. Drageus Games tworzy 4 zespoły deweloperskie, w ramach których zaangażowanych jest około 12 osób.

Na rynku NewConnect spółka zadebiutowała 17 stycznia. Jednak podczas swojej pierwszej sesji nie dała zarobić. Kurs jej akcji spadł z 6 do 5 złotych. Na koniec 2020 roku jej kurs wynosi jeszcze mniej – około 4,3 PLN.

Spyrosoft

Spyrosoft jest dostawcą usług programistycznych i rozwiązań IT dla klientów krajowych i zagranicznych – od projektu interfejsu graficznego aż do utrzymania produktu. Spółka powstała w 2016 roku, a jej siedziba mieści się w Krakowie. Jej działalność obejmuje projekty dla dużych firm w branży motoryzacyjnej, bankowości czy Industry 4.0.

Spółka zadebiutowała na NewConnect 28 lutego po cenie 10 złotych za akcję, jednak przez pierwszy tydzień nie przeprowadzono na niej żadnej transakcji. Sytuacja gwałtownie uległa zmianie 5 marca, kiedy kurs wzrósł do 72 PLN. Na koniec 2020 roku za akcję spółki należy zapłacić jeszcze więcej – 167 złotych.

SimFabric

SimFabric prowadzi działalność na rynku gier wideo. Specjalizuje się w portowaniu gier konsolę Nintendo Switch i komputery, oraz produkcji własnych tytułów. Spółka powstała w 2016 roku, a jej siedziba mieści się w Warszawie. Jej głównym założeniem jest portowanie i wydawanie kilku nisko- oraz średniobudżetowych i wysokomarżowych gier przez rozproszone niewielkie zespoły deweloperskie.

SimFabric zadebiutowało na NewConnect 7 kwietnia po cenie 3,2 złotych za akcję, jednak przez pierwsze dwie sesje nie przeprowadzono na niej żadnej transakcji. Następnie jej kurs zaczął gwałtownie rosnąć. 9 kwietnia cena zamknięcia wyniosła 10,90 PLN. Na koniec 2020 roku za akcję spółki należy zapłacić jeszcze więcej – około 26,2 PLN.

Ovid Works

Ovid Works produkuje niezależne gry na PC, konsole oraz urządzenia VR. Spółka pochodzi z Warszawy. Na rynku NewConnect zadebiutowała 31 lipca po kursie 1,88 złotych za akcję, jednak i w tym przypadku przez pierwsze kilka dni nie przeprowadzono na niej żadnej transakcji. Dopiero 6 sierpnia jej cena wzrosła do 6,59 PLN. Na koniec 2020 roku za akcję Ovid Works trzeba zapłacić dokładnie 3 złote.

Pyramid Games

Pyramid Games prowadzi działalność na rynku gier wideo. Produkuje gry własne oraz na zlecenie innych podmiotów. Spółka została założona w styczniu 2017 roku w Lublinie. Jej znaczącym inwestorem jest Playway. W latach 2020-2021 Pyramid Games planuje premiery przynajmniej 4 gier własnych na PC oraz 4 tworzonych przez nią na zlecenie innych podmiotów.

Spółka zadebiutowała na NewConnect 13 sierpnia po kursie 20 złotych za akcję, jednak i w tym przypadku przez pierwsze kilka dni nie przeprowadzono na niej żadnej transakcji. Dopiero 18 sierpnia jej cena wzrosła do 104,70 PLN. Na koniec 2020 roku za akcję Pyramid Games trzeba zapłacić dokładnie 98 złotych.

Starward Industries

Starward Industries to niezależny deweloper gier z segmentu AA+, przeznaczonych na komputery oraz konsole. Aktualnie spółka jest w trakcie tworzenia swojej pierwszej produkcji fabularnej, opartej o powieść Stanisława Lema. Jej siedziba mieści się w Krakowie.

Starward Industries zadebiutowało na NewConnect 19 sierpnia po kursie 41 złotych za akcję, jednak i w tym przypadku przez pierwsze dni nie przeprowadzono na niej żadnej transakcji. Dopiero 27 sierpnia jej cena wzrosła do 147 PLN. Na koniec 2020 roku za akcję spółki należy zapłacić około 115 złotych.

genXone

Spółka genXone aktywnie działa w branży biotechnologicznej i oferuje usługi sekwencjonowania kwasów nukleinowych (DNA i RNA) w oparciu o innowacyjną technikę sekwencjonowania nanoporowego nazywanym także sekwencjonowaniem trzeciej generacji. Spółka jest pierwszą w Polsce i jedną z niewielu na świecie, która posiada licencję i akredytację umożliwiającą komercyjne wykorzystywanie tej technologii. W oparciu o nią firma tworzy nowe, własne rozwiązania w postaci protokołów laboratoryjnych, narzędzi, skryptów i algorytmów bioinformatycznych umożliwiających wykorzystywanie sekwencjonowania nanoporowego w wielu obszarach nauki i biznesu.

Spółka zadebiutowała na NewConnect 25 sierpnia po kursie 6,9 złotych za akcję, jednak i w tym przypadku przez pierwsze dni nie przeprowadzono na niej żadnej transakcji. Dopiero 4 września jej cena wzrosła do 43 PLN. Na koniec 2020 roku za akcję genXone należy zapłacić około 21 złotych.

Polyslash

Polyslash prowadzi działalność na rynku gier wideo jako produkcja gier własnych oraz wydawca. Spółka została założona w styczniu 2016 roku w Krakowie. Tworzy ona niezależne, ambitne, interesujące i niepowtarzalne wizualnie tytuły. Jej znaczącym inwestorem jest Playway. W latach 2020-2021 Polyslash planuje 3 premiery gier własnych na platformy PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X oraz Nintendo Switch.

Spółka zadebiutowała na NewConnect 27 sierpnia po kursie 7 złotych za akcję, jednak i w tym przypadku przez pierwsze dwie sesje nie przeprowadzono na niej żadnej transakcji. Dopiero 31 sierpnia jej cena wzrosła do 15 PLN. Na koniec 2020 roku za akcję Polyslash należy zapłacić około 14 złotych.

Skinwallet

Spółka Skinwallet została założona w 2019 roku i działa w branży gamingowej skupiając się na segmencie dóbr cyfrowych w grach. Prowadzi ona portal Skinwallet.com pozwalający łączyć użytkowników pragnących sprzedać dobra cyfrowe z gier. Nabywa ona te przedmioty od użytkowników po okazyjnych cenach, a następnie system prowadzi ich automatyczną sprzedaż wykorzystując algorytmy wyceny.

Skinwallet zadebiutowało na NewConnect 2 września. Kurs otwarcia wyniósł 44,20 złotych. Do końca pierwszej sesji znacząco wzrósł i cena zamknięcia osiągnęła wartość 75,01 PLN. Na koniec 2020 roku za akcję spółki należy zapłacić około 50 złotych.

Duality

Duality S.A. prowadzi działalność od końca 2017 roku na rynku gier wideo jako producent i wydawca gier własnych oraz na zlecenie zewnętrznych podmiotów. Od początku istnienia założeniem spółki było stworzenie i wydanie gry Unholy. Zespół składa się z bardzo doświadczonych deweloperów. Celem Spółki jest tworzenie i wydawanie produkcji własnych oraz podmiotów zewnętrznych. Spółka planuje produkcję gier na platformy PC/Steam, a także w przypadku najbardziej rentownych projektów przeniesienie ich na konsole PlayStation, Xbox i Nintendo Switch, co będzie ułatwione dzięki wykorzystywaniu silników Unreal Engine 4 i Unity.

Duality zakłada, że każdy projekt będzie opierać się na cyklach prototypowania i badań rynkowych. Pełnowymiarowa produkcja rozpocznie się w chwili pozyskania odpowiednio licznej bazy potencjalnych nabywców (Steam Wishlist). Duality planuje produkcję i wydawanie gier o zróżnicowanej tematyce i skierowanych do różnych grup docelowych. Swoją działalność planuje opierać na produkcji jednego tytułu o jakości AAA o znacznie większym budżecie, który tworzony jest przez najbardziej doświadczoną część zespołu oraz wiele mniejszych projektów, które wykonywane będą przez mniejsze zespoły i nadzorowane przez liderów poszczególnych działów.

Spółka zadebiutowała na NewConnect 24 września po kursie 6,32 PLN za akcję. Natomiast w dniu otwarcia cena zamknięcia wyniosła 8,18 PLN. Na koniec 2020 jej kurs oscyluje w granicach 8,6 złotych.

Play2Chill

Główną linią biznesową Play2Chill jest produkcja gier wideo oraz samodzielne wydawnictwo na rynku globalnym. Spółka koncentruje się na tworzeniu autorskich i ambitnych tytułów z gatunku gier symulacyjno-strategicznych oraz symulacyjnych. Badanie rynku oraz współpraca z grupą kapitałową PlayWay pozwala jasno stwierdzić, że to właśnie te gatunki gier cieszą się dużym zainteresowaniem. Wszystkie dotychczasowe i planowane produkcje studia można umieścić w segmencie indie/ premium. Wiodącą platformę dystrybucji stanowią komputery osobiste, ale każda gra projektowana jest z myślą o późniejszym portowaniu na konsole (Xbox, PlayStation, Nintendo Switch) oraz na platformy mobilne (Android, iOS). Play2Chill posiada wszystkie niezbędne kompetencje, aby przeprowadzić cały proces wydawniczy oraz portowania gry na każdą platformę.

Spółka zadebiutowała na NewConnect 26 grudnia po kursie 9,46 PLN za akcję. Natomiast w dniu otwarcia cena zamknięcia wyniosła 8,5 PLN. Na koniec 2020 roku jej kurs jest jednak wyraźnie wyższy, wynosi około 11,35 złotych.

Milton Essex

Milton Essex specjalizuje się w tworzeniu zaawansowanych systemów medycznych wykorzystujących Sztuczną Inteligencję. Kluczowy produkt SkinSense przeznaczony jest do zautomatyzowanej diagnostyki odpowiedzi alergicznej tkanki skórnej i wykorzystuje najnowsze technologie do nieinwazyjnego obrazowania hiperspektralnego obejmującego swoim zakresem pasmo dalekiej podczerwieni LWIR (Long-Wave Infra-Red).

Opracowane rozwiązania zaliczają się do bardzo elitarnej grupy autonomicznych systemów diagnostycznych i stawiają spółkę w pierwszej lidze światowej producentów ultranowoczesnego sprzętu medycznego. Dodatkową przewagą, jest tutaj pełna kompatybilność ze wszystkimi obecnymi na rynku zestawami do wykonywania skórnych testów alergicznych.

Spółka zadebiutowała na NewConnect 27 grudnia po kursie 1,55 PLN za akcję. Natomiast w dniu otwarcia cena zamknięcia wyniosła 1,6 PLN. Na koniec 2020 roku jej kurs jest oscyluje jednak w granicach 1,5 złotego.

Detalion Games

Detalion Games to polskie studio deweloperskie będące częścią grupy kapitałowej Playway S.A. Siedziba mieści się w Warszawie. Spółka zamierza tworzyć gry z segmentu AA, w tym gry przygodowo-logiczne oraz symulatory. Obecnie na rzecz przedsiębiorstwa pracuje 11 osób z istotnym doświadczeniem w branży gamingowej. Debiutancką produkcją studia będzie gra przygodowo-logiczna “Nemezis – Mysterious Journey III”. Jej bohaterami jest grupa turystów zwiedzających piękną, tajemniczą i egzotyczną planetę Regilus. Idylliczna sceneria nie będzie jednak trwać długo, na jaw wyjdą jej mroczne elementy, graczom przyjdzie się zmierzyć z różnymi łamigłówkami. Fabuła będzie zaskakiwać i trzymać w napięciu do samego końca. Z kolei na każdy kolejny tytuł studio zamierza przeznaczać od 12 do 18 miesięcy.

Równolegle planuje prowadzić prace preprodukcyjne dla gier z obszaru symulatorów. Docelowo pracę w tym obszarze ma prowadzić dodatkowy zespół deweloperów, który spółka planuje utworzyć. Planowanym tytułem wstępnie zrealizowanym w ten sposób jest “Stolen Recovery”. Zadaniem gracza będzie odnalezienie skradzionych pojazdów – samochodów, motorów i maszyn. Docelowo studio planuje wydawać co najmniej 2 gry rocznie.

Spółka zadebiutowała na NewConnect 29 grudnia po kursie 10,4 PLN za akcję. Natomiast w dniu otwarcia cena zamknięcia wyniosła 8,98 PLN. Na koniec 2020 roku jej kurs wynosi około 9 złotych.

Debiuty giełdowe 2020 – podsumowanie

Jak więc widzimy, debiuty giełdowe 2020 roku kompletnie zdominowane były przez branżę gamingową, która zdecydowanie najprężniej rozwija się w naszym kraju i pod tym względem polski rynek ma naprawdę duże znaczenie w ujęciu globalnym.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.