Dane z rynku pracy odebrane pozytywnie. S&P 500 na plus.

J2T Trade

Giełdy w Nowym Jorku zakończyły wczorajszą sesję silnymi wzrostami. Pozytywny akcent u inwestorów pojawił się po danych z rynku pracy. Indeksy giełdowe informację o wzroście liczby wniosków o zasiłek odebrały z pewną nadzieją. Rynki liczą na to, że ostatnie dane skłonią Rezerwę Federalną do rozważenia ścieżki podwyżek. S&P 500 wyszło ogólnie na plus, wzrastając o 1,75%. Dziś będziemy świadkami ostatnich chwil do handlu w tym roku.

Czwartkowe odrabianie

Rynki akcji z Wall Street postawiły na zyski w czwartek, 29 grudnia. Notowania głównych indeksów solidnie skoczyły odrabiając straty z ostatnich dni. Najmniejszy wzrost wykazał indeks Dow Jones 30. Notowania najstarszego indeksu wzrosły o 1,05%. Lepiej spisał się indeks spółek dużych. S&P 500 wykazało wynik rzędu 1,75% na plus.

Siła wzrostów widoczna

Składowe indeksu S&P 500 opowiedziały się wczoraj za generowaniem zysków. Siła wzrostów była widoczna na tablicy notowań. Zamknięcie giełd pokazało, że indeks w górę najmocniej ciągnęło przedsiębiorstwo SVB. Jego notowania podwyższyły się o 8,40%. Stratna strona była niewidoczna, gdyż jedynie dwadzieścia cztery spółki straciły. Najgorzej zaprezentowało się Cardinal Health, które wykazało obniżkę rzędu 1,12%.

Wzrost liczby wniosków o zasiłek

Wczoraj opublikowany został raport dotyczący liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych. Dane wykazały wzrost liczby za ubiegły tydzień. Tak jak wspomnieliśmy na wstępie, raport odebrany został pozytywnie przez rynki. Inwestorzy wyrazili nadzieję, że Fed może ponownie rozważyć ścieżkę podwyżek stóp procentowych. Należy zaznaczyć, że Rezerwa Federalna dba zarówno o stabilność cen, jak i o kondycję zatrudnienia w kraju. Sygnały z rynku pracy każdorazowo mogą skłaniać bankierów do przemyślenia posunięć.

FP Markets

Punkt widzenia – indeks walczy o utrzymanie średniej

Rynek na wzrost zdecydował się wczoraj w godzinach amerykańskiej przedsprzedaży. Po pierwszym dzwonku w USA parkiet dalej mienił się na zielono. W takich nastrojach rynki pozostały przez kilka godzin. Notowania indeksu S&P 500 przekroczyły wyznaczony poziom TDP (3 845), najwyżej sięgając wczoraj 3 865. Dziś na rynku widoczne są negatywne nastroje. Przed amerykańskim pre-marketem indeks traci i walczy o utrzymanie zakresu średniej kroczącej SMA 88.

Scenariusz główny – spadkowy

Obecne położenie rynku pozwala skierować główne zainteresowanie ruchem spadkowym. Notowania S&P 500 mają szansę zdecydować się na takie rozwiązanie po podbiciu do poziomu TDP (3 845). Jeżeli siła podażowa na tym zakresie przeważy, będzie to oznaka do zejścia. Ruchem w stylu impuls-korekta-impuls rynek rozpocząłby cofnięcie nawet do 3 800.

Wykres S&P H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 30.12.2022

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Natomiast stabilny powrót powyżej TDP wiązać się może z budową ruchu wzrostowego. Każdorazowy re-test od góry tego poziomu i/lub zakresu średniej determinowałby zysk. Tempa wzrostom nadałoby przebicie się przez ostatnie szczyty. Docelowo notowania mogłyby sięgnąć 3 880.

Wykres S&P H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 30.12.2022

Konkluzja

Amerykański indeks spółek dużych zdaje się chętny wykonania dziś cofnięcia. Czy rzeczywiście inwestorzy koniec roku potraktują niedźwiedzio?

TSR : 3 945

TFR : 3 895

TDP : 3 845

TFS : 3 795

TSS : 3 745

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.