Indeks S&P 500 stracił. Dane potwierdziły siłę rynku pracy.

Notowania giełdowe
J2T Trade

Główne indeksy giełdowe w Stanach Zjednoczonych zamknęły się w czwartek, 5 stycznia niżej. Indeks S&P 500 stracił na notowaniach 1,16%. Rynkowi uczestnicy przeanalizowali istotne raporty dotyczące gospodarki USA. Wczorajsze dane potwierdziły siłę rynku pracy. Uzmysłowiło to inwestorom, że pozostaje on odporny na podwyżki stóp procentowych Fedu. W piątek patrzymy na indeks S&P 500. Jak wyglądają perspektywy na najbliższe godziny?

Indeks S&P 500 gorszy w czwartek

Notowania głównych rynków akcji z Wall Street zaświeciły się w czwartek na czerwono. Najmniejszą stratę, gdyż rzędu 1,02% wykazał najstarszy indeks Dow Jones 30. Natomiast indeks S&P 500 okazał się gorszy o 1,16%. Warto zauważyć, że rynek powrócił poniżej kreski z wynikiem tygodniowym. Czy tak zakończy się pierwszy tydzień 2023?

Dominacja liczebna stratnej strony

Czwartkowa tablica notowań pokazała, że składowe S&P 500 chętniej traciły. Stratna strona osiągnęła przez to pewną dominację liczebną. Największy spadek wyceny, gdyż o 9,72% odnotowało Constellation. Jednak co ciekawe, nie była to najwyższa procentowa zmiana notowań wczoraj. Przedsiębiorstwo Lamb Weston Holdings wykazało zysk rzędu 9,77%.

Czwartkowe dane potwierdzają siłę rynku pracy

Opublikowany w czwartek raport ADP wskazał, że liczba miejsc pracy w sektorze prywatnym w Stanach Zjednoczonych wzrosła w grudniu o 235 tys. osób. Wzrost znacznie przebił szacunki analityków. W komentarzu do raportu podano: „rynek pracy jest silny, ale rozdrobniony, a zatrudnienie jest mocno zróżnicowane w zależności od branży i wielkości zakładu pracy. Segmenty biznesowe, które zatrudniały agresywnie w pierwszej połowie 2022 roku, zwolniły, a w niektórych przypadkach zredukowały zatrudnienie w ostatnim miesiącu roku”.

FP Markets

Również we wczorajszym pre-markecie podano dane dotyczące tzw. Joblessów. Co tygodniowy odczyt pokazał, że spadła liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Wielkość okazała się o 19 tysięcy niższa od tej z poprzedniego tygodnia.

Oczy na Nonfarm Payrolls!

Inwestorzy i rynki oczekują dziś na kolejny raport o zatrudnieniu w Stanach Zjednoczonych. Zmiana zatrudnienia w sektorach pozarolniczych, czyli tzw. Nonfarm Payrolls to najważniejsze dane z rynku pracy. To właśnie one wpłynąć mogą na przyszłe posunięcia Rezerwy Federalnej. Równolegle to znaczy o 14:30 (czas w Polsce) podana zostanie wartość stopy bezrobocia.

Punkt widzenia – indeks S&P 500 walczy o 3 800, odpuści dzisiaj?

Amerykański indeks spółek dużych, czyli S&P 500 zdecydował się wczoraj na gwałtowne zejście już w godzinach przedsprzedaży. Otwarcie giełd jedynie podsyciło negatywne nastroje. Notowania cofnęły w okolice 3 800, jednak obóz byków nie dał za wygraną i bronił tego zakresu. Pojawiło się odbicie, lecz było ono niewielkie, gdyż sięgnęło okolic 3 835. Rynek w tym zakresie odnalazł dziś kolejną porcję podaży i znów oscyluje przy 3 800.

Scenariusz główny – spadkowy

Rynek zdaje się chętny pociągnięcia dalej w dół. Taki ruch mógłby oprzeć się na zejściu do poziomu TFS (3 795). Następnie przełamanie tego zakresu (być może z drobnym odbiciem) świadczyłoby na korzyść zejścia. Potencjalny ruch zdaje się być gwałtownym, zatem warto będzie sytuację przy TFS śledzić z niższych interwałów czasowych. Celem na dziś ma szansę być 3 750.

Wykres indeks S&P 500 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 06.01.2023

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Inny wariant, czyli wzrostowy, zakłada, że notowania podbiją do średniej i pokażą jej przebicie. Bliskie oscylowanie poniżej jej zakresu pobudzić może wzmożony popyt. Silnym impulsem notowania wyszłyby powyżej 3 850 i walczyły o ten zakres.

Wykres indeks S&P 500 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 06.01.2023

Konkluzja – indeks S&P 500 czeka na premarket

Podobnie jak wczoraj, dziś zapewne dziać się będzie już w pre-markecie. Rynki czekają na godziny przedsprzedaży. Co przyniosą nowe raporty? Czy zaskoczą gorszymi odczytami?

TSR : 3 945

TFR : 3 895

TDP : 3 845

TFS : 3 795

TSS : 3 745

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.