Dane o zatrudnieniu wywołały burzę. S&P 500 na koniec niżej.

Wig20
J2T Trade

Główne rynki akcji w USA przeważnie traciły w piątek, 2 grudnia. W przedsprzedaży dane o zatrudnieniu wywołały burzę. Ostatecznie jednak straty były niewielkie i S&P 500 wylądowało na koniec o zaledwie 0,12% niżej. Dziś rynki rozpoczynają pierwszy, pełny tydzień grudnia. Co przyniesie indeksowi S&P 500 poniedziałkowa sesja, 5 grudnia?

Indeksy handlują w grudniu

W ostatnich dniach inwestorzy mieli okazję wziąć udział w sesjach zamykających listopad. Rynki weszły również w nowy miesiąc i indeksy handlują już w grudniu. Rynkowy tydzień (28.11-02.12) okazał się wzrostowy, a notowania S&P 500 skoczyły w górę w tych dniach ogólnie o 1,13%. Dwie pierwsze grudniowe sesję okazały się natomiast spadkowe. Odnotowane straty były jednak niewielkie. Piątkowe (02.12) zamknięcie giełd zza oceanu pokazało, że S&P 500 znalazło się niżej o 0,12%.

Duże spółki wybrały straty

Tradycyjnie spoglądamy na sytuację składowych indeksu podczas ostatniej sesji. Spółki tworzące duży indeks (S&P 500) opowiedziały się w większości za spadkami. Największą stratę odnotowało przedsiębiorstwo PayPal, które obniżyło kurs swoich akcji o 4,93%. Natomiast największy zysk osiągnęła firma Enphase. Wycena tej spółki uległa podwyższeniu o 7,01%.

Najnowsze raporty pokazują – rynek pracy wciąż silny

Zatrudnienie na listach płac w sektorze pozarolniczym w Stanach Zjednoczonych wzrosło w listopadzie o 263 tys. osób. Ponownie raport dotyczący tzw. non-farm payrolls okazał się lepszy, niż oczekiwali analitycy. Ponadto w listopadzie stopa bezrobocia nie zmieniła się w skali miesiąca i wyniosła 3,7%. Liczba bezrobotnych w USA wynosi 6 mln osób.

FP Markets

Komentarz członka Fed w sprawie rynku pracy

Prezes Banku Fed w Richmond Tom Barkin, odniósł się w piątek do sytuacji amerykańskiego rynku pracy. Barkin powiedział „wygląda na to, że podaż pracy pozostanie ograniczona”. Członek Fed dodał również, że wysiłki zmierzające do zrównoważenia podaży i popytu „nie będą łatwe”.

Punkt widzenia – cofnięcie w okolice 4 000 i reakcja

Rynki burzliwie odebrały raporty o zatrudnieniu w USA. W przedsprzedaży indeks S&P 500 cofnął w okolice 4 000. Przed dalszymi stratami wybroniła rynek czujność kupujących dopiero na zakresie średniej kroczącej SMA 88. Nastroje poprawiły się po rozpoczęciu sesji amerykańskiej. Indeks odrobił w całości zejście, jednak nieco stracił tuż przed zamknięciem. Dziś w poniedziałek (05.12) po godzinie 13 notowania indeksu spółek dużych oscylują poniżej poziomu TFR (4 060). Na jaki ruch zdecyduje się S&P 500 w najbliższych godzinach?

Scenariusz główny – wzrostowy

Rynek ma sposobność do kontynuowania dziś ruchu wzrostowego. Taki mógłby jednak zostać poprzedzony cofnięciem notowań do zakresu średniej kroczącej SMA 88. Następnie   z jej obszaru rynek ruszyłby do wzrostu. Powrót powyżej 4 060 i re-test tego zakresu od góry determinowałby budowę kolejnego impulsu. Potencjalnym celem byłyby okolice 4 090.

Wykres S&P H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 05.12.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Opisany ruch polegający na zejściu do zakresu średniej kroczącej SMA 88 wiązać się może również z innym rozwiązaniem. Zejście poniżej jej obszaru i re-test od dołu stanowiłby o potencjale spadkowym. W takim wypadku indeks mógłby cofnąć do 4 020.

Wykres S&P H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 05.12.2022

Konkluzja

W najbliższych godzinach kluczowa okazać się może reakcja rynku na zakresie średniej. To właśnie ten obszar warto poddać obserwacji. Do pomocy służą również wyznaczone poziomy. Aktualne na dziś 05.12.2022 znajdują się poniżej.

TSR : 4 110

TFR : 4 060

TDP : 4 015

TFS : 3 970

TSS : 3 925

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.