Kryptowaluty i technologia blockchain coraz śmielej wykraczają poza sferę internetu. Można z dużą dozą przekonania powiedzieć, iż zagościły one na dobre w świadomości społeczeństwa, a inwestorzy postrzegają ją jako pełnoprawną gałąź rynku kapitałowego. Dodatkowo, nie jest żadnym sekretem, że świat dąży do coraz większej digitalizacji, a ta branża może być dla tego zjawiska kluczowa. W jaki sposób? Mowa tu oczywiście o tokenizacji. Na czym miałaby polegać i jakie korzyści może przynieść tokenizacja w przyszłości? Dowiemy się poniżej.
Tokenizacja – co to jest?
Tokenizacja to forma cyfryzacji biznesu oparta na technologii blockchain. Polega na tworzeniu tokenów oraz kryptowalut i ścisłemu przypisywaniu ich do konkretnego projektu, firmy lub osoby (tokeny personalne). Wraz z rozwojem i adaptacją technologii blockchain, potencjał tokenizacji stał się ogromny dzięki inteligentnym kontraktom i pozwala digitalizować wszelkiego rodzaju aktywa jednocześnie obniżając koszty ich transferu.
Powstające w wyniku tego procesu tokeny, często mylone są z kryptowalutami. Obydwa te aktywa są w istocie nienamacalne, jednak wykorzystują technologię łańcucha bloków w dwa zupełnie różne sposoby. Kryptowaluty posiadają swój własny blockchain, natomiast tokeny korzystają z gotowych rozwiązań.
Tokeny możemy podzielić na trzy grupy:
- Tokeny użytkowe (utility token); dystrybuowane głównie za pomocą ICO (Initial Coin Offering) oraz IEO (Initial Exchange Offering)
- Tokeny bezpieczeństwa (security tokens); dystrybuowane za pośrednictwem STO (Security Token Offering)
- Tokeny płatnicze
Praktycznie każda firma jest w stanie wygenerować sobie własny token i nadać mu identyczne prawa, jakie posiada typowa spółka akcyjna. Co więcej, taki proces nie wiąże się z kosztami, jak ma to miejsce w przypadku wejścia na giełdę. Barierą rozwojową tokenizacji jest wciąż jednak niestety stan prawny. Choćby w Polsce nie ma jeszcze przepisów regulujących takie działania. Natomiast funkcjonują one już w Niemczech, Szwajcarii czy Estonii.
W jakich aspektach tokenizacja ma przewagę nad klasycznymi metodami inwestycji? Po pierwsze umożliwia wyeliminowanie wielu formalności, a przy tym oferuje dostęp do wszelkich danych związanych z zasobami, takich jak choćby historia własności. Po drugie pozwala ona na całkowite pominięcie pośredników. Czyli dzięki niej można zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze w stosunku do konkurencji.
Zastosowania tokenizacji
Podstawowym i wciąż najczęściej spotykanym zastosowaniem tokenizacji jest społecznościowa zbiórka kapitału służąca do sfinansowania danego projektu. Jej najpopularniejszą formą jest ICO (Initial Coin Offering), jednak posiadało ono wiele wad w kwestii bezpieczeństwa i z tego powodu pojawiły się na rynku dwa alternatywne rozwiązania. Noszą one nazwy STO (Security Token Offering) oraz IEO (Initial Exchange Offering). Znacznie większy nacisk kładą one na ochronę klientów, jednak procedura przeprowadzenia którejś z tych emisji tokenów jest bardziej skomplikowana.
Popularnym zastosowaniem jest także tokenizacja nieruchomości. Pozwala ona na zamianę jednego prawa własności w miliony pojedynczych tokenów, odpowiadających określonej jej części, wyrażonej dla przykładu w metrach kwadratowych. Takie rozwiązanie umożliwia dodatkowo automatyczne wypłacanie zysków z wynajmu posiadaczom tokenów w sposób przejrzysty i bezobsługowy, choćby przez dowolną platformę z wykorzystaniem inteligentnych kontraktów.
Kolejnym zastosowaniem jest emisja tokenów personalnych. Są one odmianą ICO mającą reprezentować rynkową wycenę emitenta na podobnej zasadzie jak akcje określają wartość spółki giełdowej. Można w nich przyjmować opłatę za swoje usługi czy dzielenie się wiedzą, doświadczeniem lub umiejętnościami.
Pozostałe zastosowania tokenizacji to:
- Marketing tokenowy; czyli wykorzystanie tokenów jako narzędzia marketingowego
- Rozliczenia; za pomocą tokenów można przyjmować płatność za dostęp do określonych zasobów, choćby w systemach IT
Tokenizacja może także odzwierciedlać stan posiadania aktywów, czyli taki token może być dowodem, że posiadamy dane akcje lub obligacje.
Przyszłość tokenizacji – szansa czy zagrożenie?
W związku z tokenizacją, zarówno wielu sympatyków, jak i sceptyków technologii blockchain snuje dość podobne interesujące wizje przyszłości. Przewidują oni, iż wszystkie usługi będą mieć swój token, zastąpią one w obiegu pieniądz, a świat wróci do epoki wymiany barterowej, bez banków i centralizacji. Zwolennicy technologii łańcucha bloków i kryptowalut usiłują przedstawiać taką teorię jako ekonomiczną utopię, system idealny dla każdego.
Umyka im fakt, że przy takiej mnogości coinów wystąpią wahania kursowe i spready, ponieważ niemal wszyscy będą próbowali wykorzystać nadarzające się okazje do wzbogacenia się. Pomijając już najbardziej oczywistą kwestię, iż byłoby to po prostu niewygodne i utrudniające życie.
Oczywiście nie jest to jedyna wizja rozwoju tokenizacji w przyszłości, możliwe iż po prostu jest ona wyolbrzymiona, a to zjawisko będzie z każdym rokiem coraz bardziej użyteczne zarówno dla rynków finansowych, jak i społeczeństwa, a co więcej, nie będzie ona generować żadnych dodatkowych problemów, tylko czynić świat wygodniejszym.
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!