Wielu Polaków nadal nie potrafi się przekonać do inwestowania. Słysząc to określenie, często od razu przywołują poprzedni wielki kryzys finansowy. Ewentualnie wydaje im się, że jest to zajęcie tylko dla bogatych, osób posiadających co najmniej sześciocyfrowe oszczędności. W efekcie wolą oni swoje oszczędności trzymać w banku lub nawet we własnym domu, w gotówce.
Takie podejście oczywiście jest w 100% błędne, a wynika ono przede wszystkim z niskiego poziomu edukacji finansowej w naszym kraju. W rzeczywistości przecież inwestowanie polega na pomnażaniu swojego kapitału przy jak najniższym poziomie ryzyka jego utraty. Oznacza to, że nie ma lepszego sposobu na budowanie stabilności finansowej oraz ochronę siły nabywczej swojego kapitału niż właśnie przez inwestowanie.
Co jednak, gdy chcemy przyjąć bezpieczną strategię, która pozwoli nam na generowanie stabilnego zysku, ale nie wiemy jaką kwotę powinniśmy zainwestować, by spełnić swoje cele? W takiej sytuacji z pomocą przychodzi nam kalkulator inwestycyjny. Na czym to rozwiązanie polega? W jaki sposób powinniśmy je stosować? Przekonamy się poniżej:
Kalkulator inwestycyjny – podstawowe informacje
Kalkulator inwestycyjny to narzędzie do przewidywania prawdopodobnego zysku z inwestycji. Rozwiązanie to pozwala z reguły odpowiedzieć na takie pytania, jak:
- Ile pieniędzy będę miał realnie po zakończeniu inwestycji?
- Jeśli na mojej inwestycji zarobiłem X złotych w ciągu 5 lat, to ile zarobiłem średniorocznie?
- Jeśli chciałbym mieć kwotę X za 30 lat, to ile muszę odkładać i inwestować co miesiąc, przy założeniu, że moja stopa zwrotu z inwestycji wyniesie X% w skali roku?
Jak działa kalkulator inwestycyjny?
Kalkulator inwestycyjny opiera się zatem na wyliczeniach bazując na trzech danych:
- Wysokości kapitału początkowego
- Rocznej stopie zwrotu
- Czasie trwania inwestycji.
Bardziej zaawansowane kalkulatory inwestycyjne uwzględniają jeszcze aktualną roczną stopę inflacji, aby ukazać nam ile realnie wyniesie nasz zysk z inwestycji (lub strata). Zdarzają się także kalkulatory inwestycyjne, które od razu ukazują zarobioną kwotę po odliczeniu podatku od zysków kapitałowych.
Gdzie można z niego skorzystać?
Kalkulatory inwestycyjne bardzo często możemy znaleźć na stronach banków lub Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych. W tym pierwszym przypadku zazwyczaj obliczają nam one zysk z lokat lub kont oszczędnościowych. W tym drugim – inwestycji w jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych.
Bez większych problemów znajdziemy jednak w sieci również kalkulatory inwestycyjne, które nie zawierają żadnych konkretnych ofert danego banku lub Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. W sklepie Google Play czy w App Store mamy również mnóstwo aplikacji tego typu. W ich przypadku wszystkie trzy wyżej wymienione dane musimy wpisać samodzielnie.
Kiedy warto korzystać z kalkulatora inwestycyjnego?
Sprawa tutaj jest bardzo prosta. Z kalkulatora inwestycyjnego powinniśmy skorzystać, gdy chcemy zainwestować swoje pieniądze i szukamy rozwiązania, które najbardziej nam się opłaca.
Dzięki temu narzędziu możemy porównać prognozowane (bazujące na danych historycznych) stopy zwrotu z różnych Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych. Możemy je także zestawić z zyskiem z lokat.
Ponadto, możemy się również dowiedzieć na jak długo będziemy musieli ulokować nasze środki (na lokacie, koncie oszczędnościowym lub w jednostkach uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych), aby zrealizować nasz cel finansowy. Kalkulator inwestycyjny da nam również odpowiedź na pytanie jak dużo środków będziemy musieli zainwestować, aby w danym czasie zarobić zakładaną przez nas kwotę.
Jak zatem widzimy, kalkulator inwestycyjny to bardzo użyteczne narzędzie. Niestety, jak każde inne rozwiązanie z zakresu inwestycji, ono również nie jest pozbawione pewnych wad i ograniczeń. O czym należy zatem pamiętać?
Na co uważać przy stosowaniu kalkulatora inwestycyjnego?
Przede wszystkim należy mieć świadomość, że kalkulator inwestycyjny prezentuje i wylicza nam tylko prognozowane wartości. W efekcie może on się sprawdzić w przypadku inwestycji w lokatę terminową, w obligacje skarbowe o stałym oprocentowaniu lub przy ulokowaniu środków na koncie oszczędnościowym.
W każdym z tych przypadków będzie on precyzyjnie wyliczał jednak tylko zysk dla danej oferty – gdy dobiegnie ona końca, oprocentowanie danego instrumentu inwestycyjnego może bowiem ulec zmianie. Ponadto, mowa tutaj o nominalnym zysku – nie wiemy bowiem jak będzie prezentował się wskaźnik inflacji za kilka miesięcy lub lat.
Jeszcze gorzej wygląda kwestia inwestycji w jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych czy wyliczanie zysku dla stopy zwrotu z naszego portfela inwestycyjnego, w którym znajdziemy na przykład akcje. W takich warunkach nic nam nie gwarantuje osiągnięcia wyliczonego przez kalkulator inwestycyjny potencjalnego zysku.
Podsumowując, choć kalkulator inwestycyjny to naprawdę przydatne narzędzie i w wielu przypadkach warto z niego skorzystać, to w przypadku innych inwestycji niż konkretne oferty bankowe (aktualnie oferowane lokaty i konta oszczędnościowe) lub obligacje o stałym oprocentowaniu, należy podchodzić do niego z dystansem i pamiętać, że jego wyliczenia mają tylko charakter poglądowy.
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!