Niesamowite wyróżnienie. Poznajcie Green Economy Mark.

London Stock Exchange
J2T Trade

London Stock Exchange (Giełda Papierów Wartościowych w Londynie) nagradza pewne spółki. LSE utworzyło niesamowite wyróżnienie dla emitentów akcji. Jest to Green Economy Mark, które niesie ze sobą określone przesłanie. Czym właściwie jest Green Economy Mark?

Wyjątkowe miejsce na rynku

Przyznawane wyróżnienie opiera się na wyszukiwaniu na rynku podmiotów wykorzystujących różnorodność i szeroki zakres działalności komercyjnej w zielonej gospodarce. Możliwość klasyfikacji i otrzymanie przynależności do Green Economy Mark dostępna jest dla wszystkich emitentów akcji we wszystkich segmentach Głównego Rynku oraz AIM. Koniecznym jest jednak spełnienie obowiązkowych kryterium. Green Economy Mark identyfikuje notowane w Londynie spółki i fundusze, generujące powyżej 50% całkowitych rocznych przychodów z produktów i usług przyczyniających się do rozwoju globalnej gospodarki ekologicznej.

Warunki wejścia

Fundamentalną metodą kategoryzacji jest Green Revenues opracowana przez FTSE Russell, która określa sektory oraz podsektory przemysłowe prowadzące działalność na rzecz rozwoju bardziej ekologicznej i zrównoważonej gospodarki. Próg uznaniowości w postaci powyżej 50% wyróżnia firmy wnoszące szczególny wkład w przychody z zielonej gospodarki. Takie rozgraniczenie ma na celu znalezienie przedsiębiorstw różnej wielkości działających we wszystkich gałęziach gospodarki, które w pewien szczególny dla nich sposób przyczyniają się do transformacji na gospodarkę niskoemisyjną.

Historia na London Stock Exchange

Powstały w 2019 roku Green Economy Mark (Znak Zielonej Gospodarki) to sposób uhonorowania, a także wsparcia działalności firm i funduszy notowanych na London Stock Exchange. Wyróżnienie mogą otrzymać spółki, które w myśl koncepcji założycielskiej, w znacznym stopniu przyczyniają się do osiągania pozytywnych celów środowiskowych. Od początku chciano zaakcentować istnienie spółek, które swoimi działaniami nadają orientacje na dokonywanie wszelkich starań doprowadzających do łagodzenia zmian klimatycznych.

FP Markets

Ciągłe zainteresowanie

Z roku na rok zauważalny jest wzrost liczby firm osiągających przychody z produktów i świadczonych usług na rzecz rozwoju „czystych technologii”. W raporcie opublikowanym przez London Stock Exchange za rok 2021 podkreślono, że liczba firm i funduszy, posiadających Green Economy Mark wzrosła o 36% od inauguracji w 2019 roku. Szczególny wzrost zaobserwowano u tzw. „zielonych funduszy”, które obecnie są największym sektorem składającym się na Green Economy Mark. Takie fundusze cieszą się szczególnym zainteresowaniem inwestorów, ich kapitalizacja stale rośnie, a zarządzający aktywami poszukują instrumentów finansowych ukierunkowanych na ekologię. Przykładem tego, jak duży wydaje się być „apetyt” inwestorów na zielone fundusze, jest fakt wzrostu kapitalizacji rynkowej zielonych funduszy o 250%.

Nieustanny rozwój i szukanie coraz to lepszych i zoptymalizowanych rozwiązań umożliwia pozyskanie wielu akcjonariuszy, tworząc szeroką ekspozycję możliwości inwestycyjnych. Innowacyjne rozwiązania i pomysły otrzymują możliwość wpłynięcia na świadomość ekologiczną i klimatyczną inwestorów oraz kapitału. Ogromne zainteresowanie sprawia, że skład emitentów Green Economy Mark wciąż rośnie, akcentując przy tym globalną atrakcyjność Londynu, jako główne centrum zrównoważonego finansowania.

Zamierzony sukces

Emitenci przynależący do Green Economy Mark według raportu za rok 2021 wykazali lepsze wyniki niż globalne benchmarki. Stanowią oni także wzór jako liderzy w przechodzeniu na ekologiczne działanie, a w konsekwencji w kierunku niskoemisyjnych modeli biznesowych zarówno w przypadku nowych podmiotów rynkowych, jak także w przypadku dłużej działających modeli biznesowych.

Zielone Technologie

Firmy i fundusze funkcjonują w myśl sposobu, aby m.in. zapobiegać powstawaniu nadmiernych odpadów i zanieczyszczeń. Jednocześnie spółki adaptują i agitują technologie recyklingu. Green Economy Mark wprowadzony został z zamiarem zwiększania zauważalności spółek i funduszy notowanych na londyńskich rynkach, które niekiedy wdrażają również nowatorskie „czyste technologie”. Rozwiązywanie nowo powstałych problemów, z rozwiązań zielonych technologii również jest nagradzane i wspierane przez London Stock Exchange Grup.

Powołana w Wielkiej Brytanii Zielona Techniczna Grupa Doradcza, której przewodniczy LSEG ma na celu zapewnienie niezależnej opinii oraz doradztwa w procesie „zielonej taksonomii”. Dzięki takiemu organowi, poprzez jasno zdefiniowane działania gospodarcze, skutecznym będzie zwalczanie greenwashingu–czyli bezpodstawnych twierdzeń o przyjaznym charakterze inwestycji.

Cel Green Economy Mark

Nadrzędnym celem wspierania tych działań jest przejście na gospodarkę niskoemisyjną, a także na gospodarkę cyrkulacyjną. Wyróżnienie w postaci otrzymania Green Economy Mark to pochwała działalności firm i funduszy, ale również pomoc w dalszym rozwoju, aby osiągnąć zakładany cel.

Przejście na bardziej ekologiczną i zrównoważoną gospodarkę jest przedsięwzięciem zbiorowym, w którym London Stock Exchange Group odgrywa istotną rolę dzięki odniesionemu sukcesowi Green Economy Mark. Dzięki temu LSEG pomaga i wspiera tych, którzy za swoje wyzwanie obrali zmianę klimatu.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Avatar
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.