Czym jest compliance? – wyjaśnia ekspert

430
compliance
J2T Trade

complianceOd lutego co tydzień na kanale Comparic Biznes będzie pojawiać się audycja #ComplianceUPDATE, w której poruszana jest tematyka compliance i jej wpływu na zwykłego “Kowalskiego”. W pierwszym odcinku przybliżone zostanie czym jest compliance i kogo może dotyczyć oraz jaki wpływ może mieć na “zwykłego człowieka”. Program prowadzi Justyna Postępska z kancelarii JustComply. Oto czego się dowiedzieliśmy:

Czym jest compliance okiem eksperta

Czym jest compliance? To słowo z języka angielskiego oznaczające zgodność. Co ważne zgodność nie tylko z regułami prawa, lecz także z niepisanymi zasadami funkcjonującymi w danej branży.

Kto zajmuje się compliance w danej firmie? W przedsiębiorstwach generalnie wyznacza się osobę, której nadaje się stanowisko compliance officer lub oficera zgodności. Odpowiada ona za całokształt zgodności przestrzegania regulacji, które w firmie obowiązują, zarówno przez pracowników, zarząd, jak i partnerów firmy.

W jakim celu system compliance jest wdrażany? Możemy się z nim spotkać w każdym większym przedsiębiorstwie praktycznie z każdej branży. W instytucjach finansowych oraz firmach farmaceutycznych jest on wprost wymogiem regulacyjnym. Wiele spółek wdraża je jednak dobrowolnie, zwłaszcza te giełdowe czy z branży deweloperskiej lub mediowej. Wszyscy pracownicy danej firmy są zobligowani do przestrzegania reguł dotyczących compliance. Najprostszym przykładem sytuacji, w której compliance jest stosowane, są nadużycia. Aby przeciwdziałać takim zjawiskom wszyscy pracownicy muszą zapoznać się z procedurami compliance i ich przestrzegać.

FP Markets

Do compliance często zaliczają się także kodeksy i zbiory zasad etycznego postępowania, które dana firma wdraża u siebie w celu bycia bardziej przyjazną wobec swoich kontrahentów oraz pracowników. Gdy firma przestrzega wszelkich tego typu zaawansowanych kodeksów i zasad, jest lepiej postrzegana na rynku pracy, a co za tym idzie zyskuje przewagę konkurencyjną nad innymi firmami w swojej branży. W konsekwencji, firma która postępuje zgodnie z zasadami compliance, nie jest narażona na utratę reputacji, która może skutkować znacznymi stratami finansowymi.

Jaki jest głośny przykład utraty reputacji firmy ze względu na postępowanie niezgodne z zasadami compliance? Słynne dieselgate, czyli Afera Volkswagena ujawniona we wrześniu 2015 roku.

Czym są sygnaliści, potocznie zwani donosicielami? Ten temat zostanie poruszony już w kolejnym odcinku, w piątek 12 lutego o godzinie 16:00, na kanale Comparic24.tv.

Nagranie dostępne jest pod tym adresem: Czym jest compliance? | #ComplianceUPDATE – YouTube

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Trader's Area
Trader's Area tworzymy z pasji do rynków finansowych i tradingu online. Tym zajmujemy się na co dzień i w tym jesteśmy najlepsi. Nasz cel jest jasny – dostarczyć Ci najbardziej sprawdzonych narzędzi, które wykorzystasz w swoim tradingu. Mamy nadzieję, że zainspirujemy Cię, uwolnimy Twój potencjał i przyczynimy się do Twojego sukcesu w inwestowaniu na rynkach finansowych. Wierzymy, że dzięki tradingowi online będziesz w stanie zrealizować swoje marzenia i wyznaczone cele.