Nie jest żadną tajemnicą, że kryptowaluty stanowią absolutnie wyjątkową i niepowtarzalną gałąź światowego rynku finansowego. Po pierwsze, żadne inne aktywo finansowe tak szybko nie zyskało na znaczeniu w świadomości inwestorów – i to zarówno tych indywidualnych jak i największych funduszy inwestycyjnych. Po drugie, są one notowane 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu, a ponadto potrafią odznaczać się wprost ekstremalnym poziomem zmienności – i to nie tylko niszowe monety cyfrowe o niskiej płynności, ale i te cechujące się największą kapitalizacją.
W konsekwencji, specyfika tradingu na tym rynku znacząco się różni od handlu akcjami na giełdzie papierów wartościowych. Nie powinno więc dziwić, że analiza kryptowalut pod kątem spekulacji i inwestowania wygląda nieco inaczej niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych rynków. Zwłaszcza jeśli mówimy o czynnikach fundamentalnych. Dominuje tutaj bowiem analiza on-chain. Na czym ona polega? Przekonamy się poniżej:
Analiza on-chain – co to? 
Analiza on-chain to metoda wykorzystująca dane z otwartej księgi blockchaina, która służy do określania nastrojów rynkowych wśród inwestorów. Obejmuje ona przegląd wszystkich transakcji i sald użytkowników w sieci i tego jakie decyzje podejmują w określonym przedziale czasowym.
Transakcje on-chain to transakcje, które występują w łańcuchu bloków i znajdują swoje odzwierciedlenie w rozproszonej księdze kryptowaluty. Zostały one uwierzytelnione i zweryfikowane przez walidatorów, a następnie trafiły do docelowego odbiorcy.
Dzięki informacjom, którym dostarcza nam analiza on-chain możemy starać się zrozumieć jak zachowają się użytkownicy danej kryptowaluty i inwestorzy tego rynku w przyszłości, co z pewnością będzie rzutować na kurs kryptowalut. Dziedzina ta ma nam pomóc wyodrębnić najważniejsze dostępne informacje w celu ułatwienia podejmowania lepszych decyzji.
Podsumowując, analiza on-chain pozwala z wyprzedzeniem określać nastroje na rynku wybranych aktywów kryptowalutowych i przewidywać bycze oraz niedźwiedzie zmiany zachowań wśród inwestorów. Jednak, w przeciwieństwie choćby do typowej analizy technicznej i tradycyjnych metod wyceny finansowej, wciąż znajduje się ona w początkowej fazie rozwoju i dopiero zyskuje na popularności.
Podstawa analizy on-chain
Analiza on-chain rozpoczyna się już od absolutnie najprostszych wskaźników, które mają za zadanie badać liczbę transakcji czy adresów o danym saldzie danej kryptowaluty. Dla przykładu, rosnąca ilość Bitcoinów przechowywanych na giełdach kryptowalut oznacza, że inwestorzy przelewają środki ze swoich bezpiecznych portfeli na portfele giełdowe, najprawdopodobniej w celu sprzedaży, co jest niedźwiedzim sygnałem.
Spadek podaży BTC na giełdach to natomiast silnie bycze wskazanie: sugeruje, że inwestorzy nie chcą sprzedawać, a trzymać długoterminowo swoje kryptowaluty w bezpiecznym portfelu krypto.
Proste wskaźniki on-chain oparte o podmioty w sieci Bitcoin
Inne przydatne wskaźniki on-chain w dość oczywisty sposób związane z popytem i podażą Bitcoina to:
- Liczba nowych podmiotów – liczba unikalnych podmiotów, które pojawiły się po raz pierwszy w transakcji w sieci Bitcoin
- Liczba wielorybów – liczba unikalnych podmiotów posiadających co najmniej 1000 BTC
- Liczba aktywnych podmiotów – liczba unikalnych podmiotów, które były aktywne albo jako nadawcy albo odbiorcy.
Hash rate 
Jednym z najczęściej omawianych wskaźników on-chain w przypadku Bitcoina jest oczywiście hash rate. To nic innego, jak współczynnik szybkości mieszania (obliczania hashy), który mierzy z jaką siłą działa maszyna kopiąca kryptowaluty (koparka). Precyzyjnie rzecz biorąc jest to więc jednostka wydajności koparek kryptowalutowych, mierząca liczbę przypadków, w których funkcja skrótu (hash) może być obliczana na sekundę. Oczekiwany zysk wydobywającego kryptowaluty jest wprost proporcjonalny do szybkości mieszania.
Generalnie uważa się, że hash rate skorelowany jest z ceną Bitcoina. W ostatnich miesiącach jednak ta zależność zupełnie się nie sprawdziła – od listopada 2021 hash rate bowiem wyraźnie rósł, podczas gdy cena BTC spadała. W efekcie rekordowy hash rate odnotowano 12 lutego bieżącego roku, podczas gdy kurs Bitcoina oscylował w granicach 42 tysięcy dolarów. Natomiast, gdy cena osiągała swoje historyczne maksimum, hash rate wynosił wyraźnie (o 24%) mniej niż w maju 2021.
Wskaźnik MVRV
Gdy mowa o analizie on-chain, nie można zapominać o wskaźniku MVRV. Pokazuje on nam różnicę między kapitalizacją rynkową Bitcoina, a jego wartością zrealizowaną. Wartość zrealizowana oznacza kapitalizację obliczoną na podstawie tego, kiedy dany Bitcoin był ostatnio przetransferowany i po jakiej cenie, a następnie sumuje te wartości dla każdego z nich i przyjmuje średnią wartość. Jeśli wartość rynkowa przesuwa się skrajnie wysoko powyżej wartości zrealizowanej historycznie, etap ten stanowi szczyt hossy dla Bitcoina.
Jeśli wskaźnik ten przyjmuje natomiast wartości poniżej zera, to zazwyczaj na rynku panuje skrajna panika, a większość inwestorów boi się dokonywać jakichkolwiek transakcji, aby nie powiększać dotychczasowych strat.
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!