Czy warto wracać do tradingu po latach przerwy?

Trader analizuje wykres instrumentu
J2T Trade

Każdy z nas kiedyś stawiał swoje pierwsze kroki w tradingu. Zazwyczaj uczyliśmy się wtedy najprostszych elementów analizy wykresu, takich jak formacje świecowe czy odczytywanie sygnałów podstawowych wskaźników. Oczywiście jest to elementarna, niezbędna do sukcesu w handlu wiedza. Nie da się jednak ukryć, że regularne generowanie satysfakcjonującej stopy zwrotu w tym zawodzie absolutnie nie jest tak łatwe, jak wielu osobom się wydaje. porady dla traderów rynku surowców

W efekcie bardzo często początkujący traderzy, po osiągnięciu pierwszych sukcesów, osiadają na laurach, przestają edukować się w tym zakresie, a w konsekwencji się nie rozwijają. Następnie fortuna się od nich odwraca i zaczynają ponosić straty. Wielu traderów, gdy znajdzie się w takiej sytuacji decyduje się na kompletne porzucenie tradingu. Poniesienie dotkliwej straty zaowocowało u nich przeświadczeniem, że się do tego zajęcia zwyczajnie nie nadają.

Jak jednak doskonale wiadomo, wraz z upływem lat przeświadczenia o słuszności postanowień, które dawniej zawarliśmy, bardzo często zaczynają słabnąć. Tak również może być z handlem na rynkach kapitałowych i finansowych. Po latach przerwy możemy nie być już przekonani, że “trading to zło”. Zaczynamy zastanawiać się czy aby przypadkiem nie popełniliśmy prostych do wyeliminowania błędów lub zwyczajnie zabrakło nam odpowiedniej edukacji w tym zakresie, co po latach możemy nadrobić. Albo po prostu staliśmy się dojrzalsi i ponoszenie potencjalnych strat od czasu do czasu nie wywołuje już u nas takiego przerażenia.

Czy w takiej sytuacji warto powrócić do handlu na rynkach kapitałowych i finansowych po latach? Przeanalizujemy tę kwestię poniżej:

FP Markets

Powrót do handlu na rynkach po długiej przerwie Zmartwiony trader handlujący na jednym instrumencie

Jak przezwyciężyć obawy?

Powrót do tradingu po latach może wywoływać przeróżne emocje. Z jednej strony często w takiej sytuacji pojawia się obawa, że popełniamy wielki błąd i znów poniesiemy dotkliwe straty.

Co więcej, strach ten może dodatkowo spotęgować przeświadczenie, że nie jesteśmy już tak spostrzegawczy jak dawniej i z wiekiem nasze umiejętności w tej dziedzinie po prostu bezpowrotnie zmalały, zwłaszcza że przecież ich nie wykorzystywaliśmy. Wiele osób także myśli, że zgromadzona przez nich dawniej wiedza, już pewien czas temu na pewno się zdezaktualizowała i muszą wszystkiego uczyć się od podstaw.

W przypadku wyżej opisanej grupy osób powrót do handlu na rynkach kapitałowych i finansowych po latach faktycznie może okazać się ekstremalnie wymagającym zadaniem. Czy rzeczywiście są oni na to gotowi, skoro wciąż panicznie obawiają się poniesienia strat i trudno im uwierzyć, że mogą odnieść sukces? Odpowiedź na to pytanie nasuwa się sama – absolutnie nie.

Najpierw budowa pewności siebie – poprzez edukację i trading na koncie demo

Nie oznacza to jednak, że ich powrót do tradingu jest pozbawiony sensu. Po prostu w pierwszej kolejności muszą oni odbudować swoją pewność siebie. W tym celu ich sprzymierzeńcem okaże się konto demo u wybranego przez nich brokera.

Co więcej, powinni oni od nowa kształcić się w tej dziedzinie – uczęszczając na kursy i szkolenia (choćby internetowe), oglądając webinary i sięgając po literaturę mającą za zadanie edukować w tym zakresie, będą z każdym dniem zbliżać się do poczucia pełnej gotowości do powrotu do handlu na realnym rynku. Potrzebują po prostu nieco więcej czasu, aby odzyskać wiarę we własne umiejętności i przekonać samych siebie, że są w stanie osiągnąć sukces w tradingu.

Co, gdy nie możemy doczekać się powrotu? Wypoczęty trader bez stresu wpatruje się w wykresy

To jednak nie wszystko. Możemy wyróżnić również drugą grupę osób powracających do handlu na rynkach finansowych i kapitałowych po latach przerwy. W ich przypadku dominującym uczuciem jest ekscytacja. Są nieustraszeni i przekonani, że błyskawicznie będą w stanie przekuć swoją tradingową aktywność w zyski.

Nie mają wątpliwości, że poniesiona dawniej porażka to melodia przeszłości, a dziś są innymi, dojrzalszymi ludźmi, którzy w pełni zdają sobie sprawę, że handel na rynkach finansowych i kapitałowych to nie tylko udane wejścia, ale i stratne pozycje. Po prostu wracają do tradingu z czystą kartą i świeżym spojrzeniem, wypoczęci, pełni energii oraz zapału.

Takie podejście niesie za sobą zdecydowanie więcej zalet niż wad. W zasadzie można powiedzieć, że jest ono pierwszym krokiem do tego, aby tym razem przygoda z tradingiem była pełna sukcesów, a nie zakończyła się porażką, jak poprzednio. Nie zmienia to jednak faktu, że i w tym przypadku absolutnie nie można bazować wyłącznie na nabytej podczas naszego poprzedniego okresu tradingowego wiedzy i od razu przejść do handlu na realnym rynku.

Gromadzenie wiedzy w celu „nadrobienia braków” i poszukiwania nowych rozwiązań

Tutaj również pierwszym krokiem musi być edukacja. W końcu rynki finansowe i kapitałowe cały czas dynamicznie się zmieniają. Może więc zdarzyć się taka sytuacja, iż wiedza zaczerpnięta lata temu w pewnym stopniu straciła na aktualności i obecnie można poznać wiele nowych skutecznych metod, które okażą się doskonałym uzupełnieniem strategii.

Co więcej, warto śledzić bieżące trendy. Każdego roku pojawiają się nowe instrumenty inwestycyjne i ich pochodne, które mogą zapewnić satysfakcjonujący zysk oraz odznaczać się odpowiednią specyfiką dla osób powracających do tradingu.

Handel na koncie demo w celu dopracowania strategii Szczęśliwy trader zarabiający na jednym instrumencie

Konto demo ma natomiast w tym przypadku posłużyć takim traderom w budowie od podstaw spersonalizowanego i skutecznego systemu handlowego. Dopiero po jego opracowaniu i rzetelnym przetestowaniu, gdy taki trader będzie miał namacalny dowód, że potrafi w ten sposób generować zadowalającą stopę zwrotu, należy przejść do handlu na realnym rynku.

Do tradingu warto wracać, o ile nie jesteśmy zadłużeni

Podsumowując, do tradingu zdecydowanie warto wracać, nawet jeśli wcześniej poniosło się klęskę. Zwłaszcza w obecnych czasach handel na rynkach kapitałowych i finansowych ma mnóstwo zalet – gdy nasz kraj boryka się z rekordową inflacją i nasze oszczędności błyskawicznie tracą swoją siłę nabywczą.

Jest tutaj tylko jeden istotny warunek – trading musi odbywać się za pomocą kapitału, który jesteśmy w stanie zaryzykować. W grę wchodzą więc tylko oszczędności, których w najbliższym czasie nie zamierzamy wydać. I co bardzo istotne – absolutnie nie należy tradować, gdy posiadamy długi. W takiej sytuacji wszelkie nadwyżki finansowe należy po prostu przeznaczać na ich spłatę.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.