Czy warto uczyć kobiety tradingu?

526
Kobiety w tradingu
J2T Trade

Nie jest żadną tajemnicą, że trading – tak jak i cała branża rynków finansowych – to zajęcie zdominowane przez mężczyzn. To oni odpowiadają za ponad 90% zawieranych transakcji. W naszym kraju niecałe 8% inwestorów stanowią panie. Wynika to z wielu powodów. Po pierwsze, kobiety z natury mają awersję do ryzyka, a to przecież z tym zjawiskiem podstawowo wiąże się inwestowanie i spekulacja.

Po drugie, niestety cały czas zarówno w Polsce jak i na świecie występuje zjawisko luki płacowej. Według badania Głównego Urzędu Statystycznego przeciętne miesięczne wynagrodzenie mężczyzn w Polsce jest aż o 20% wyższe niż kobiet. Na całym świecie natomiast wskaźnik ten wynosi niecałe 10%. W efekcie, panie posiadają mniej oszczędności i co za tym idzie – środków do inwestowanie czy spekulacji na rynkach.

Po trzecie, kobietom cały czas brakuje pewności siebie w kontekście tradingu. Wynika to z faktu, że dużo rzadziej w kontekście edukacji dziewczynek stawia się nacisk na to, aby umiały one radzić sobie finansowo w swoim życiu.

Dziś, na szczęście powoli się to zmienia. W efekcie, aktywne na rynkach finansowych kobiety mają inne podejście do tradingu niż mężczyźni. Preferują bardziej zachowawcze instrumenty finansowe i inwestowanie w ujęciu długoterminowym. Czy zatem warto uczyć kobiety tradingu? Wydaje się, że na to pytanie prawidłowa może być tylko jedna odpowiedź, a argumenty za tym, że kobiety potrafią być doskonałymi traderkami zostaną zaprezentowane poniżej:

FP Markets

Charakterystyka kobiet w tradingu Traderka

Jak już zostało wspomniane, kobiety inaczej zarządzają swoim portfelem inwestycyjnym zupełnie inaczej niż mężczyźni. Dla przykładu, unikają one ryzykownych instrumentów finansowych, takich jak kryptowaluty o niższej kapitalizacji czy akcje spółek o ekstremalnej zmienności. Ponadto, panie znacznie rzadziej zawierają transakcje i dłużej trzymają otwarte pozycje.

Co może jednak okazać się zaskakujące, kobieca taktyka okazuje się na ogół nadzwyczaj trafna. W konsekwencji, patrząc na wieloletnie stopy zwrotu, statystycznie kobiety radzą sobie nawet nieco lepiej od mężczyzn.

Warto także dodać, że w przeciwieństwie do mężczyzn kobiety w tradingu nie są nastawione na rywalizację. Wprost przeciwnie – stawiają na współpracę, wzajemne wspieranie się i wymienianie wiedzą. W konsekwencji kobiece społeczności traderek – zarówno w przypadku tych organizujących spotkania stacjonarnie jak i działających wyłącznie w sieci, w social mediach – fantastycznie funkcjonują i z każdym miesiącem zyskują na popularności, także w Polsce.

Dlaczego warto uczyć kobiety tradingu?

Statystycznie – zarówno w Polsce jak i na całym świecie – panie wciąż preferują przechowywanie zarobionego kapitału wyłącznie w gotówce. Wynika to podstawowo ze wspomnianej we wstępie awersji do ryzyka, a także patriarchalnego modelu wychowania błędnie sugerującego, że dla kobiet nie jest ważne, aby dbały o swoje finanse.

W efekcie paniom często brakuje wiedzy i oczywiście pewności siebie w obszarze inwestowania. Uważają, że to zajęcie tylko dla bogatych, a z niewielkim kapitałem nie powinno się wchodzić na rynki kapitałowe i finansowe.

Warto zatem położyć dziś wzmożony nacisk na edukację finansową kobiet. Najwyższy czas, aby postawić sprawę jasno – trading i inwestowanie to coś, na co może pozwolić sobie większość osób, a nawet powinna myśleć w swoim życiu. Po pierwsze, osoby wyedukowane finansowo, po prostu radzą sobie w nim lepiej. Po drugie, w dobie rekordowo wysokiej inflacji trzymanie oszczędności w gotówce sprawia, że z każdym miesiącem ich siła nabywcza drastycznie spada. I niestety w niedalekiej przyszłości nie można oczekiwać, że ta sytuacja ulegnie zmianie.

Postawienie na edukację finansową przyniesie same zalety Profesjonalna traderka

Odpowiednia edukacja finansowa dla kobiet jest dziś niezbędna. To zagadnienie potrafi odmienić życie. Warto mówić tutaj wprost – wiele kobiet zajmuje się tradingiem i generuje w ten sposób zyski. Jak zostało zresztą już wspomniane, statystycznie w ujęciu długoterminowym są w tym nawet lepsze od mężczyzn.

Dlatego warto edukować panie z obszaru rynków finansowych, inwestowania i tradingu – nie ma żadnych wątpliwości, że rynek kapitałowy na ich większej obecności tylko i wyłącznie zyska.

Mało tego, guru kobiecego świata biznesu – LouAnn Lofton, twierdzi że najsłynniejszy inwestor w historii, absolutny wzór do naśladowania, którego każdy ruch na rynku śledzą miliony inwestorów z całego świata – Warren Buffet, zawdzięcza swoje wielkie sukcesy… żeńskim cechom charakteru. Wspomniana Amerykanka opisała to nawet w książce pod tytułem “Warren Buffett inwestuje jak dziewczyna. Dlaczego powinieneś iść w jego ślady?”. A “Wyrocznia z Omaha” osobiście przyznał jej rację.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.