Czy spowolnienie Chin uderzy w rynki finansowe?

Chiny i rynki finansowe
J2T Trade

W poniedziałek Bank Ludowy Chin niespodziewanie obniżył stopy procentowe o 10 punktów bazowych. Eksperci nie mają żadnych wątpliwości, że ten ruch doskonale ukazuje w jak dużych tarapatach gospodarka tego kraju aktualnie się znajduje. Również w poniedziałek chińskie dane gospodarcze pokazały, że sprzedaż detaliczna wzrosła w lipcu o 2,7% rok do roku, podczas gdy produkcja przemysłowa była wyższa o 3,8%. Ekonomiści prognozowali natomiast znacznie większe wzrosty, odpowiednio o 5% i 4,6%.

Nie ma zatem żadnych wątpliwości – chińska gospodarka spowalnia, a zaniepokojeni ekonomiści zakładają nawet, że sytuacja może być jeszcze gorsza, niż Chińczycy są gotowi przyznać. Jak spowolnienie drugiej największej gospodarki świata, większej nawet niż cała Unia Europejska, odbije się na światowych rynkach finansowych? Przekonamy się poniżej:

Chińska gospodarka w tarapatach Recesja w Chinach

Osłabienie koniunktury w chińskim przemyśle

Spowolnienie gospodarcze w Chinach rozpoczęło się już w marcu, gdy władze w kilkudziesięciu miastach w kraju wprowadziły lockdowny w związku z epidemią COVID-19. Objawia się on spadkiem produkcji, zatrudnienia i nowych zamówień, a także ogólnie koniunktury w przemyśle. Co gorsza, oczekiwane ożywienie gospodarcze, po zakończeniu lockdownów w maju, najpierw utknęło w martwym punkcie, a następnie nawet odwróciło się w lipcu.

Kryzys na rynku nieruchomości

Następnym problemem jest kryzys na chińskim rynku nieruchomości, który zatacza coraz szersze kręgi. Wielu deweloperów z powodu problemów finansowych wstrzymało realizację rozpoczętych projektów budowlanych, co spowodowało utratę zaufania ze strony setek tysięcy nabywców mieszkań, a nawet bojkot spłaty kredytów hipotecznych w ponad 100 miastach Państwa Środka.

FP Markets

Manifestujący obywatele, którzy protestują przeciwko spłacaniu kredytów próbują nawet blokować sprzedaż nowych domów oraz zdejmują banery reklamowe deweloperów, utrudniając im sprzedaż. Tylko w ciągu ostatnich czterech tygodni lipca obywatele bojkotowali ponad 320 projektów w 100 miastach. W reakcji na to chińskie władze zamknęły liczne strony w mediach społecznościowych, używane przez bojkotujących do zachęcania do protestów.

Zbuntowani nabywcy mieszkań, którzy zaciągnęli kredyty hipoteczne zapowiedzieli, że zaczną je spłacać dopiero wtedy, gdy powstaną kupione przez nich nieruchomości. Sytuacja taka stwarza poważne ryzyko dla całego systemu finansowego.

Fala upałów

Ponadto przez Chiny przetacza się fala niespotykanych upałów, głównie we wschodnich regionach kraju, gdzie mieszka zdecydowana większość Chińczyków i umiejscowione są największe centra gospodarcze. Sytuacja skutkuje niedoborami energii i wywołuje niepokój na rynkach, które drżą, że znowu mogą zostać zamknięte chińskie huty i fabryki.

Napięcia między Chinami a USA o Tajwan Konflikt usa chiny

Kolejnym poważnym kłopotem jest również wzrost napięcia między Chinami a Stanami Zjednoczonymi dotyczący Tajwanu. W mediach pojawiły się spekulacje, jakoby Chiny miały wysłać dodatkowe lotniskowce na Morze Południowochińskie, a Tajwan podniósł stan gotowości swoich wojsk. W efekcie coraz ostrzejsza chińska retoryka spotkała się z odpowiedzią ze strony USA, a na wyspę poleciała osobiście Nancy Pelosi, najważniejsza osoba w amerykańskim Kongresie.

Jesień i zima też mogą być bardzo ciężkie

Co gorsza, wzrost gospodarczy w Państwie Środka w drugiej połowie roku także będzie znacznie utrudniony z powodu prowadzonej przez chińskie władze strategii „Zero COVID”, spirali zniżkowej na krajowym rynku nieruchomości i prawdopodobne spowolnienia chińskiego eksportu w miarę słabnięcia światowej gospodarki.

Jak problemy Chin odbiją się na globalnych rynkach finansowych?

Nie jest żadną tajemnicą, że Chiny są uznawane za fabrykę świata. Z tego powodu problemy tego kraju szybko rozlewają się na pozostałe państwa i zyskują znaczenie globalne. Analitycy nie mają dziś wątpliwości, że drastyczne spowolnienie Chin może nawet mieć dla światowej gospodarki rezultat podobny do pandemii koronawirusa.

Chińska polityka “Zero COVID” i lockdowny, do których znów może dojść już niebawem, oznaczają bowiem wstrzymywanie produkcji, co prowadzi do przerwania łańcuchów dostaw oraz problemów z zaopatrzeniem w chińskie produkty i surowce na całym świecie. A ograniczenie eksportu z Chin bez wątpienia wpłynie na wszystkie największe światowe gospodarki, a także oczywiście bezpośrednio na największe spółki notowane na amerykańskich i europejskich parkietach giełdowych.

Skutki dla rynku ropy naftowej już są widoczne ropa naftowa

Pierwsze efekty omawianych kłopotów Chin widzimy już dziś. Mowa tu o notowaniach ropy naftowej. Przecena tego paliwa na światowych rynkach finansowych przebiega obecnie w sposób gwałtowny właśnie ze względu na słabnący popyt na “czarne złoto” ze strony Chin. Dane wskazują bowiem, że popyt na ropę w Państwie Środka w lipcu spadł o 9,7% do 12,16 miliona baryłek dziennie w ujęciu rok do roku. W okresie od stycznia do lipca popyt na ropę w Chinach zmniejszył się z kolei o 4,6% rok do roku, do 12,74 miliona baryłek dziennie.

Pozostałe rynki finansowe też odczują kłopoty Chin

Wydaje się więc, że słabnący popyt na ropę naftową stanowi dopiero początek poważnych problemów na światowych rynkach finansowych. Analitycy coraz śmielej zaczynają twierdzić, że drastyczne spowolnienie chińskiej gospodarki będzie stanowiło punkt zapalny dla globalnej recesji, co oczywiście sprawi, że na większości największych światowych rynków finansowych zapanuje bessa i wcale nie będzie stanowić ona okresu przejściowego, tylko raczej długofalowy trend.

Niektórzy eksperci sugerują nawet, że rozpoczęte w lipcu rajdy wzrostowe na giełdach stanowią tak zwane odbicie zdechłego kota. To zjawisko, w wyniku którego akcje spółek na rynkach kapitałowych po wyraźnych spadkach zaczynają powoli odzyskiwać siły i stopniowo rosnąć, by następnie powrócić do potężnych obniżek.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.