Bitcoin porusza się obecnie w trendzie bocznym. Ponadto Bitcoin ponownie znajduje się poniżej poziomu 20 000 USD. Wiele ekspertów nie daje szans na najbliższy wzrost tej kryptowaluty. Czy zatem kurs BTC/USD ma szansę wystrzelić?
Słaby rok BTC/USD
Kurs Bitcoina od początku roku spadł już o ponad 50%. W poniedziałek kurs BTC/USD obniżył się o 4,24%. Tylko dwa miesiące jak na razie Bitcoin zakończył na zielono.
Punkt widzenia – BTC wyjdzie do góry?
Analiza Bitcoina rozpoczyna się od wyjaśnienia podejścia do tej kryptowaluty. Przedstawione poniżej zostanie podejście opierające się na dwóch interwałach czasowych: H1 i H4. Pozwoli to na osiągnięcie spojrzenia zarówno intraday oraz nieco szerszego.
Spoglądając technicznie na wykres, wyznaczyć można zakres konsolidacji, który utworzył się w połowie czerwca tego roku. Co prawda rynek dwukrotnie próbował wyłamać zakres konsolidacji, jednak szybkim ruchem powracał wewnątrz konsolidacji. Zakresem konsolidacji jest strefa: 19 060-21 495. Na wykresie H4 ten zakres został oznaczony fioletowym prostokątem.
Wspomniany już trend boczny został utworzony w ruchu spadkowym, co zazwyczaj oznacza strefę re-dystrybucji. Jednakże rynek równie dobrze może chcieć gasić powoli zapędy siły podażowej, szykując się tym samym do wystrzelenia. Poniżej przedstawione zostały 4 scenariusze, po 2 dla każdego z interwałów. Z biegiem dni uaktualniane będzie podejście dla interwału H1 oraz komentarz do projekcji H4. W przypadku podejścia całościowego H4, nowe projekcje pojawiać się będą po ich wypełnieniu lub zanegowaniu. Przerywaną niebieską linią na wykresie H4 oznaczony został poziom (nazwę go SBL4).
Scenariusz główny (podejście H4) – wzrostowy
Scenariusz wzrostowy w ujęciu szerszym może wyglądać następująco. Pierwszy ruch w tym podejściu polegać może na zejściu poniżej dolnego ograniczenia konsolidacji (strefa: 19 060-21 495). Następnie szybkim i mocnym ruchem rynek przebije poziom oznaczony czarną przerywaną linią (nazwę go FBL4). Ten poziom następnie zostanie następnie przetestowany od góry i rynek wygeneruje kolejny impuls wzrostowy. Targetem dla tej projekcji będzie poziom 23 000. Zakładam, że projekcja zostanie zrealizowana w tym tygodniu.

Scenariusz poboczny (podejście H4) – spadkowy
Zejście poniżej dolnego ograniczenia strefy konsolidacji może również wiązać się z opisanym wyżej kontynuowaniem ruchu spadkowego, na zasadzie opuszczenia strefy dystrybucji. Inaczej mówiąc, zejście poniżej dolnego ograniczenia konsolidacji i re-test tej strefy od dołu determinować będzie głębsze zejście. Targetem w przypadku wypełnienia tych założeń będzie poziom 17 000 USD.

Opis do podejścia H1
Na wykresie z interwału H1 również została oznaczona strefa konsolidacji, jednakże nieco inaczej. Dolne ograniczenie stanowi poziom oznaczony czerwoną przerwaną linią, zaś górne ograniczenie to niebieska przerywana linia. Obszar pomiędzy tymi poziomami to właśnie strefa konsolidacji. W przypadku interwału H1 również istnieje poziom FBL1, jednak ma on wartość 20 380. Na wykresie H1 również znajduje się poziom oznaczony pomarańczową przerywaną linią – 19 720 (ma on charakter pomocniczo-informacyjny).
Scenariusz główny (podejście H1) – wzrostowy
Dziś Bitcoin może wykonać ruch wzrostowy na następującej zasadzie. Zejście rynku ponownie poniżej 19 720 zakłada pobudzenie siły popytowej. Rynek utworzyć może nieco poniżej tego poziomu wyższy lokalny dołek, z którego wygenerowana zostanie siła wzrostowa. Targetem na dziś będzie wówczas poziom 20 100.

Scenariusz poboczny (podejście H1) – spadkowy
Zejście poniżej 19 720 może również oznaczać rozpoczęcie walki sił. Wówczas zebrana poniżej siła popytowa sprawi, że rynek ponownie powróci powyżej 19 720. Zostanie jednak powyżej tego poziomu zdominowana przez podaż. Target dla wariantu spadkowego, to okolice dolnego ograniczenia konsolidacji, czyli 19 060.

Konkluzja
Bitcoin znany jest m.in. ze swojej zmienności. Pokonanie dla tego rynku sporych przelotów, nie jest większym wyzwaniem. Dlatego każdy z wymienionych wyżej poziomów może nie być w pełni dotknięty i przyjąć należy pewien błąd w szacunku.
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!