ChatGPT to rozwiązanie, które w ostatnim czasie cieszy się wprost szokującą popularnością. Mało tego – eksperci nie mają wątpliwości, że jego uruchomienie to prawdziwy kamień milowy w rozwoju sztucznej inteligencji.
Jak natomiast ChatGPT wpłynie na przyszłość branży inwestycyjnej? Czy już niebawem traderzy z całego świata będą handlować na rynku finansowym bazując na prezentowanych przez to narzędzie poradach? Przeanalizujemy tę kwestię w dalszej części tekstu. Zacznijmy jednak od wyjaśnienia czym w ogóle jest ChatGPT:
ChatGPT – co to jest?
ChatGPT to chatbot wykorzystujący model języka GPT-3 (Generative Pre-trained Transformer 3) opracowany przez założoną w 2015 roku amerykańską firmę OpenAI, służący do generowania odpowiedzi na dane wprowadzane przez użytkownika.
Model ten został opracowany na podstawie dużych zbiorów danych (ponad 8 milionów artykułów z serwisu Wikipedia), aby prowadzić rozmowę i może angażować się w różne tematy, od ogólnych rozmów po określone obszary wiedzy.
ChatGPT został uruchomiony jako prototyp 30 listopada 2022 i szybko zwrócił na siebie uwagę, dzięki szczegółowym i precyzyjnym odpowiedziom z wielu dziedzin wiedzy. Jego model językowy został opracowany zarówno za pomocą technik uczenia nadzorowanego, jak i uczenia przez wzmocnienie.
W praktyce, ChatGPT nie tylko bezbłędnie rozumie, co do niego piszemy i to w wielu językach w tym po polsku), ale korzysta również z “wiedzy”, którą pozyskuje z nieprzebranych zasobów Internetu.
Na tej podstawie potrafi przygotować przystępną odpowiedź na w zasadzie dowolne pytanie. Sztuczna inteligencja stojąca za chatbotem została zatem “wyszkolona” na ogromnych ilościach tekstu konwersacyjnego, dzięki czemu jest w stanie porozumiewać się w sposób naturalny dla ludzi.
Gigantyczny sukces ChatGPT
ChatGPT momentalnie stał się prawdziwym światowym hitem. W ciągu zaledwie pięciu dni jego liczba użytkowników przekroczyła milion. Dla porównania platformie Netflix zajęło to 41 miesięcy, Facebookowi – 10 miesięcy, a Instagramowi – 2,5 miesiąca.
Co więcej, w zaledwie dwa miesiące od premiery ChatGPT osiągnął liczbę 100 milionów aktywnych użytkowników. Nawet rekordowy do tej pory TikTok potrzebował 9 miesięcy na osiągnięcia takiego wyniku.
Czy trading za pomocą wskazówek od ChatGPT jest możliwy?
Po pierwsze i najważniejsze – choć ChatGPT ma dostęp do gigantycznego zbioru danych w wykorzystuje olbrzymią sieć neuronową, to nie ma on dostępu do informacji wygenerowanych od października 2022 roku.
Oznacza to, że ChatGPT nie ma dostępu do wykresów i wszelkich innych danych rynkowych w czasie rzeczywistym, może bazować tylko na danych historycznych do 2021 roku. Z tego powodu ten popularny chatbot nie jest obecnie w stanie wygenerować inwestorom aktualnych, gotowych setupów, zawierających poziomy wejścia w pozycję, Stop Lossa i realizacji zysku.
Ponadto, gdy zapytamy ChatGPT w co dziś warto zainwestować, nie uzyskamy konkretnej odpowiedzi, tylko poradzi nam, aby przed podjęciem decyzji inwestycyjnej zwrócić uwagę na takie czynniki, jak indywidualne cele inwestycyjne, stopień ryzyka, sytuacja rynkowa czy okres inwestycji.
Co jednak ciekawe, jeśli odpowiednio zadamy pytania, ChatGPT będzie mógł nam wskazać na przykład, w jakie akcje warto zainwestować stosując strategię inwestowania w wartość zgodnie z filozofią Warrena Buffetta.
Chatbot jest nam w stanie również wskazać spółki, w które według niego warto zainwestować, gdy tworzymy portfel dywidendowy, co możemy zobaczyć poniżej:
Jak zostało już jednak wspomniane, udzielając odpowiedzi ChatGPT bazuje na danych wygenerowanych do września 2021 roku, dlatego rekomendacje i porady tego typu mogą nie okazać się dziś skuteczne.
Dlaczego ChatGPT nie zastąpi analityków i doradców inwestycyjnych?
Co więcej, na pytanie czy ChatGPT jest w stanie zastąpić analityka giełdowego, chatbot odpowiada w następujący sposób:
“ChatGPT to narzędzie sztucznej inteligencji, które może pomóc w analizowaniu danych rynkowych i giełdowych. Jednakże, zastąpienie analityka giełdowego przez ChatGPT jest mało prawdopodobne.
Analityk giełdowy posiada nie tylko wiedzę teoretyczną, ale również doświadczenie w branży, które pozwala na interpretację danych w kontekście sytuacji rynkowych i podejmowanie decyzji na ich podstawie. Ponadto analityk giełdowy potrafi brać pod uwagę wiele różnych czynników, takich jak polityczne, ekonomiczne czy społeczne, które wpływają na rynki finansowe.
ChatGPT może służyć jako narzędzie wsparcia dla analityka giełdowego, dostarczając mu dodatkowych informacji i wskazówek. Jednakże, decyzje inwestycyjne powinny być zawsze podejmowane przez człowieka, biorącego pod uwagę wiele czynników, a nie tylko na podstawie wyników analizy danych przez sztuczną inteligencję.”
Wnioski
Podsumowując, ChatGPT to z całą pewnością przydatne narzędzie w celach edukacyjnych. Możemy, zamiast samodzielnie wyszukiwać informacji, zadać mu konkretne pytania, a on podzieli się z nami wiedzą na podstawie danych wygenerowanych do września 2021 roku.
W taki sposób będzie on pełnił rolę bardzo przydatnego asystenta dla tradera. Dziś jednak, z powodu braku dostępu do aktualnych danych rynkowych, handel za pomocą konkretnych rekomendacji wydawanych przez ChatGPT zwyczajnie nie może okazać się skuteczny.
Ponadto, wciąż zdarza się, że odpowiedzi podane przez ChatGPT są po prostu błędne, gdyż bazuje on na niesprawdzonych informacjach. Chatbot funkcjonuje bowiem jako model probabilistyczny, co oznacza, że może on napisać tekst niezgodny z faktami, ale podający przybliżenie prawdy, co z perspektywy użytkownika – w tym również inwestora – może być trudne do szybkiego zweryfikowania.
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!