Czerwono na Wall Street we wtorek. S&P 500 gorzej o 0,40%.

J2T Trade

Na czerwono zaświeciło się Wall Street w pierwszym dniu handlowym 2023 roku. Główne indeksy giełdowe w USA zamknęły się we wtorek przeważnie niżej po burzliwej sesji. S&P 500 wypadło ogólnie gorzej o 0,40%. Sytuacji na giełdach zza oceanu przyglądamy się w środę, 4 stycznia. Dziś rynkowi uczestnicy zmierzają się z pierwszymi ważniejszymi danymi. Co pokażą indeksy z Wall Street?

Przeważnie straty w Nowym Jorku

Po wczorajszym, burzliwym otwarciu giełd na Wall Street rynki zdecydowały się na spadki. W Nowym Jorku przed końcem dnia widać było przeważnie straty. Poniżej kreski znalazły się notowania S&P 500 i Nasdaq’a 100. Indeks spółek dużych, czyli S&P 500 zaprezentował się wczoraj gorzej o 0,40%. Bez zmian natomiast wtorkową sesję zamknął najstarszy z głównych indeksów – Dow Jones 30.

Mocniejsza strona strat

Składowe indeksu S&P 500 nie wybrały wczoraj jednoznacznie kierunku. O spadku indeksu zadecydowała siła stratnych składowych. Po tej stronie odnotowano ogólnie wyższe, procentowe zmiany ceny. Najgorzej wypadła Tesla, która na wycenie straciła 12,24%. Natomiast po stronie wzrostów najlepiej zaprezentowało się Newmont Goldcorp. Akcje tej spółki wzrosły o 5,04%.

Wall Street zmierzy się z danymi

Dzisiejsza sesja upłynie zapewne pod znakiem nastrojów, jakie wywołają najnowsze raport. Wall Street zmierzy się z istotnymi danymi sektora przemysłu, a także z rynku pracy. Chwilę po otwarciu giełd w USA, o godzinie 16 (czas w Polsce) podany zostanie odczyt wskaźnika ISM dla przemysłu za grudzień. Analitycy spodziewają się niższej wartości względem poprzedniego miesiąca. Równolegle rynkowi uczestnicy zmierzą się z tzw. JOLT’ami. Dane dotyczące zatrudnienia pokażą liczbę otwartych miejsc pracy oraz obrót pracowniczy.

FP Markets

Punkt widzenia – notowania w istotnej strefie, co teraz?

Indeks spółek dużych zdecydował się wczoraj na wykonanie cofnięcia. Taki ruch odbył się w sposób schematyczny. Po otwarciu giełd w USA notowania błyskawicznie cofnęły poniżej wyznaczonego subiektywnie poziomu TDP (3 845). Następnie po re-teście tych rejonów od dołu rynek wykonał kolejne zejście. Notowania powróciły wczoraj poniżej 3 800, w godzinach wieczornych odbijając się od okolic innego, istotnego w analizach, poziomu – TFS (3 795).

Na notowania indeksu spółek dużych patrzymy przed godziną 13. S&P 500 oscyluje obecnie w ważnej strefie. Czego można spodziewać się dzisiaj?

Scenariusz główny – wzrostowy

Dzisiejszą sesję indeks spółek dużych wykorzystać może do wykonania podbicia. Taki ruch ma szansę zostać wykonany, tak długo jak utrzymywany jest zakres średniej kroczącej SMA 88. Z tego obszaru rynek poderwałby się do wzrostów. Wyjście powyżej poziomu 3 850 i re-test tych okolic od góry nadałby tempa zyskom. Notowania mogą dziś podbić do pełnego poziomu 3 900.

Wykres S&P H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 04.01.2023

Scenariusz poboczny – spadkowy

Może jednak wydarzyć się tak, że rynek wykona jedynie nadbicie poziomu TDP i skieruje się w dół. Zejście poniżej zakresu średniej, a następnie re-test jej obszaru od dołu determinowałby spadek notowań. W takim wypadku należy liczyć się z cofnięciem rynku do wczorajszych minimów.

Wykres S&P H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 04.01.2023

Konkluzja

Dzisiejsza sesja obfitować może w zmienność. Warto będzie śledzić ukazujące się dane istotne dla gospodarki USA. Reakcja inwestorów może być silna, jednak rynki mogą respektować ważniejsze zakresy. Poziomy zaznaczone na wykresie w dalszym ciągu się sprawdzają, zatem nie ulegają zmianie.

TSR : 3 945

TFR : 3 895

TDP : 3 845

TFS : 3 795

TSS : 3 745

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.