Czerwone Wall Street w piątek. Dow Jones 30 niżej o 0,43%.  

180
USA
J2T Trade

Parkiet giełdowy Wall Street świecił się na czerwono w piątek. Najmniej stracił Dow Jones 30. Notowania indeksu spadły o 0,43%. Jak wyglądać może natomiast poniedziałkowa sesja?

Najmniejsza strata

Najstarszy amerykański indeks giełdowy Dow Jones 30 stracił najmniej w piątek. Notowania indeksu  obniżyły się o 0,43%. Procentowo jest to ponad  dwukrotnie mniej niż strata indeksu S&P 500. Cały ubiegły tydzień zakończył się jednak pozytywnym akcentem. Wynik z całego tygodnia wyniósł +1,95%. Jak na razie wynik miesięczny wynosi +3,65%, jednak Dow Jones 30 ma szansę jeszcze rosnąć.

Nastrój akcjonariuszy

Pod względem zmienności indeks zdominowała spółka Verizon. Akcje spółki spadły o 6,74%. Przedsiębiorstwo przewodziło elementom spadkowym, których było w piątek więcej. Po stronie wzrostowej najlepiej pokazało się American Express. Wycena przedsiębiorstwa wzrosła o 1,88%.

Nieco lepiej

W piątkowej analizie indeksu wspomniałem o planowanych raportach dwóch ważnych spółek indeksu. Akcjonariusze analizowali wyniki: Verizon oraz American Express. Przychody obu przedsiębiorstw wzrosły przewyższając jednocześnie oczekiwania analityków, co ucieszyło inwestorów. Gorzej jednak akcjonariusze zareagowali na informacje o spadku wskaźnika EPS w przypadku spółki Verizon. W skali roku zysk na akcje spadł o ponad 11%.

FP Markets

Punkt widzenia – co dalej ?

Na piątkową sesję przewidywane były dwa scenariusze. Rynek podjął się realizacji scenariusza spadkowego. Założenie dotyczyło: „Możliwość spadkową określać będę na następujących warunkach. Utworzenie nowego szczytu, nieco powyżej tego wczorajszego, a następnie zejście poniżej TFR pobudzić może siłę podażową. Następnie TFR okaże się oporem dla rynku, a po re-teście od dołu cena może zejść nawet do 31 800”.

Rynek utworzył wyższy szczyt, jednak o wiele wyżej niż szacowałem. Kluczowe jednak było ustanowienie oporu w okolicach poziomu TFR. Tak też się stało, gdyż dokładnie ten poziom został przetestowany od dołu. Taki układ stanowić miał o zejściu. Rzeczywiście rynek zszedł, mijając target, a w konsekwencji zatrzymując się na poziomie TDP. Obecnie cena oscyluje ponownie powyżej TFR.

Scenariusz główny – wzrostowy

Dziś przed wykonaniem impulsu wzrostowego, chciałbym zobaczyć zejście rynku do zakresu średniej kroczącej SMA 88. Zakładam, że na sesji amerykańskiej inwestorzy przetestować będą chcieli apetyt kupujących właśnie na tym zakresie. Z tego poziomu wygenerowany może zostać impuls wzrostowy. Targetem w przypadku realizacji będzie 32 300.

Wykres DJ30 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Dow Jones 30 25.07.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Zejście definiować będę przez ponowne odwiedzenie poziomu TSR. Dojście rynku do tego poziomu pobudzić ponownie może siłę podażową. Po utworzeniu schematu podwójnego szczytu, dopełniony zostanie schemat spadkowy. Wówczas jako cel określać będę 31 900.

Wykres DJ30 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Dow Jones 30 25.07.2022

Konkluzja

Piątkowe straty indeksów amerykański traktuję jako układ korekcyjny szerszego układu wzrostowego. Oczekuję zatem kontynuowania dziś wzrostów. Kluczowe miejsca rozpisałem. Poniżej podaję poziomy na dziś.

TSR : 32 243

TFR : 31 990

TDP : 31 738

TFS : 31 489

TSS : 31 243

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.