Czego dowiedzieliśmy się o Red Carpet Media Group po dwóch miesiącach notowań?

Giełda
J2T Trade

Red CarpetSpółka Red Carpet Media Group (RCMG) zadebiutowała na rynku NewConnect prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie w dniu 4 października 2022 r. (symbol giełdowy: RCM). RCMG jest operatorem dwóch kanałów telewizyjnych: Red Carpet TV oraz Red TOP TV, a także platformy VOD – RED GO. Debiut odbywał się na trudnym rynku, dotkniętym jeszcze bessą giełdową wywołaną m.in. wojną w Ukrainie oraz wysoką inflacją. Mimo wszystko należy uznać, że obecność na New Connect okazała się słusznym wyborem dokonanym przez akcjonariuszy spółki, zwłaszcza że na warszawskiej giełdzie nie ma wielu reprezentantów branży medialnej.

Pierwszy dzień notowań akcji RCMG zakończył się przy kursie 60 zł oraz z wyceną na poziomie 28 mln zł. Natomiast to, co wydarzyło się w ostatnich dwóch miesiącach zasługuje na słowa uznania, gdyż w tym okresie kurs akcji wzrósł o ponad 23% i znajduje się obecnie na poziomie 75 zł. Wycena Spółki wynosi 35 mln zł, co odpowiada średniej kapitalizacji dla spółek z New Connect. Akcje RCMG są codziennie przedmiotem handlu na warszawskiej giełdzie. Obrót przekroczył łącznie ponad ćwierć miliona złotych. Czy można było oczekiwać lepszego zachowania kursu? Zawsze może być lepiej, aczkolwiek w tym samym okresie WIG20 wzrósł o 20%, a zatem przedstawiciele RCMG nie mają się czego wstydzić. To trochę jakby narzekać na wynik reprezentacji Polski podczas tegorocznego Mundialu, zapominając, że do turnieju nie załapali się Włosi, a na fazie grupowej zmagania zakończyli Niemcy czy Belgowie.

GiełdaIdąc tropem międzynarodowej rywalizacji, na zagranicznych giełdach wyraźnie obserwujemy osłabienie notowań spółek medialnych i streamingowych. Jest to spowodowane między innymi wysoką inflacją oraz rywalizacją pomiędzy wieloma płatnymi platformami. Ta rywalizacja zmusza koncerny do ciągłego zwiększania wydatków w kontent. Amazon Prime wyda prawie 500 mln USD na „Władcę Pierścieni: Pierścienie Władzy”, a Warner Bros. ponad 150 mln USD na produkcję serialu „Ród Smoka”. To powoduje, że koszty rosną, a zaciskający pasa klienci nie są w stanie płacić kilku abonamentów na raz, co z kolei powoduje erozje marż. W efekcie kurs akcji Warner Bros. spadł od początku roku o ponad 50%, Netflixa o 48%, a Disneya o 38%. Okazuje się, że Disneya ratują przychody z parków tematycznych czy telewizji kablowej, bo platforma streamingowa ciągle przynosi straty. Walka pomiędzy wielkimi trwa w najlepsze. Co ciekawe liderem pod względem liczby subskrybentów przestał być Netflix, który stracił pozycję lidera na rzecz Amazon Prime.

A jak wygląda model biznesowy RCMG? Czy struktura przychodów spółki pozwala wierzyć w długoterminowy sukces? Firma z jednej strony posiada 2 kanały linearne dostępne w sieciach kablowych, z drugiej rozwija platformę VOD. Kanały linearne są dostępne w formie FAST – Free Ad-Supported TV, co oznacza że odbiór tych kanałów jest bezpłatny dla widza, natomiast nadawca zarabia na reklamach. Jest to model, który obecnie rośnie najszybciej na całym świecie. Spółka produkuje własny kontent rozrywkowy i jednocześnie nabywa prawa do hitów serialowych takich jak „Moda na Sukces” czy też hiszpańskojęzycznych produkcji, zakupionych od największej na świecie hiszpańskojęzycznej spółki medialnej. Czy RCMG wylansuje hit w języku Cervantesa na miarę brazylijskiej „Niewolnicy Isaury”, emitowanej w Polsce w latach 80-tych? Czas pokaże.

FP Markets

Natomiast to co spółka pokazuje już dziś, to bardzo obiecujące wyniki finansowe. Wyniki RCMG za okres 9 miesięcy zakończony 30 września 2022 r. charakteryzują się trzycyfrowym wzrostem we wszystkich podstawowych wartościach finansowych, w stosunku do analogicznego okresu roku 2021. Przychody ze sprzedaży wyniosły 6,6 mln zł, co stanowi wzrost o 110% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Z kolei zysk netto wzrósł o 165% do 2,4 mln zł. Duże wzrosty i wysoka marża z jednej strony pokazują technologiczny charakter RCMG i jej skokowy rozwój, z drugiej strony sugerują, że spółka opiera swoją działalność na mocnych fundamentach w postaci przychodów reklamowych. Warto zauważyć, że Zarząd Spółki zadeklarował chęć dzielenia się z Akcjonariuszami zyskiem w postaci wypłaty dywidendy, co powinno zwiększyć zainteresowanie potencjalnych inwestorów papierami wartościowymi RCMG.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Trader's Area
Trader's Area tworzymy z pasji do rynków finansowych i tradingu online. Tym zajmujemy się na co dzień i w tym jesteśmy najlepsi. Nasz cel jest jasny – dostarczyć Ci najbardziej sprawdzonych narzędzi, które wykorzystasz w swoim tradingu. Mamy nadzieję, że zainspirujemy Cię, uwolnimy Twój potencjał i przyczynimy się do Twojego sukcesu w inwestowaniu na rynkach finansowych. Wierzymy, że dzięki tradingowi online będziesz w stanie zrealizować swoje marzenia i wyznaczone cele.