Czat inwestorski | Neutrino Geology S.A

czat inwestorski
J2T Trade

Zapraszamy na omówienie wyemitowanego na kanale Comparic Rynki czatu inwestorskiego, którego gościem był Szymon Gebert – Project Manager Neutrino Geology S.A. Czat poprowadził Krzysztof Kamiński – redaktor Comparic24.tv.

Czat inwestorski z Szymonem Gebertem

Jak powstała spółka Neutrino Geology i w jakim miejscu rozwoju się obecnie ona znajduje?

Spółka Neutrino Geology powstała na przełomie 2017 i 2018 roku. Od początku opierała się ona na koncepcie naukowym polskiego fizyka dr Andrzeja Drukiera. Jednym z jego obszarów działalności było badanie cząsteczek elementarnych, w tym neutrino. Wspomniany koncept polega na nowej metodzie detekcji złóż surowców – za pomocą zbudowania urządzenia, które będzie zdolne do detekcji neutrin. Na czym polega?

Dofinansowanie od NCBR

Neutrino, które wykrywa detektor spółki, to neutrino, które powstają bezpośrednio na skutek różnego rodzaju izotopów. Po wykryciu naukowcy są w stanie stwierdzić, jakie jest ich źródło pochodzenia – wykrywamy więc w ten sposób surowce. Zespół Neutrino Geology rozbudowywał się zatem w celu by ten projekt badawczy rozpocząć w ramach dofinansowania, które oferuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Ostatecznie wniosek został złożony w roku 2019, na koniec tego roku dofinansowanie zostało przyznane w wysokości blisko 10 milionów złotych. Rozpoczęty wtedy projekt rozpisany był na 3 lata. Niestety pandemia COVID-19 uniemożliwiła jego realizację przez 1 rok, więc został on wydłużony do końca 2023 roku.

FP Markets

Połowa drogi już pokonana

Obecnie projekt znajduje się zatem nieznacznie za półmetkiem harmonogramu i rozwija się zgodnie z planem – wszystkie założenia znajdują potwierdzenie, a cały szereg rzeczy udało się osiągnąć dużo szybciej lub lepiej niż zakładano. Elektronika detektora także jest już gotowa i przetestowana. Prototypy tego urządzenia są obecnie testowane na źródłach neutronów i neutrino w reaktorze atomowym w Świerku.

Czym są neutrino?

Neutrino to maluteńkie cząsteczki, które nie posiadając prawie żadnej masy i nie mając ładunku elektrycznego, mogą się przemieszczać bardzo swobodnie. Neutrino, które mają źródło wewnątrz Ziemi potocznie nazywane są geoneutrinami.

Powstają one w wyniku naturalnego rozpadu promieniotwórczego. Urządzenie, które będzie zdolne je znaleźć i przypisać do źródła, będzie w stanie wykrywać to, co znajduje się wewnątrz naszej planety, powstanie w ten sposób swego rodzaju skaner Ziemi.

Czy są jakieś badania, które potwierdzają skuteczność urządzeń Neutrino Geology?

Praca nad urządzeniami trwa ponad dwa lata i spółka może już się pochwalić szeregiem osiągnięć technicznych, które potwierdzone są w raportach. Natomiast konkretnych wyników badań potwierdzających skuteczność tego rozwiązania naturalnie nie ma, gdyż ta technologia jest absolutnie przełomowa, nikt inny nie prowadzi badań w tym kierunku.

Jaki jest cel emisji akcji Neutrino Geology?

Aby zrealizować projekt Neutrino Geology potrzeba 16,5 miliona złotych. Blisko 10 milionów udało się spółce pozyskać z grantu od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Ponadto 2 miliony natomiast pozyskano od prywatnych inwestorów. Brakuje zatem nieco ponad 4 milionów złotych.

Aby zatem zabezpieczyć finansowanie projektu, spółka Neutrino Geology chce pozyskać jeszcze 4,5 miliona złotych, a w omawianej emisji crowdfundingowej celem jest pozyskanie 2,5 miliona złotych. Pod koniec roku przewidywana jest natomiast kolejna emisja.

O ile zmniejszają się koszty wydobycia surowców dzięki detektorowi od Neutrino Geology?

Dzisiaj nawet najlepiej zmapowany obszar wymaga dokonania szeregu – minimum kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu – odwiertów. Każdy z takich odwiertów kosztuje minimum dziesiątki milionów dolarów.

Ustawiając natomiast detektor na powierzchni Ziemi i pozwalając mu pracować kilka tygodni, wystarczy wykonać 1 odwiert, żeby wydobyć surowiec na powierzchnię. Obniża to zatem koszty dziesięciokrotnie, natomiast w przypadku pracy pod wodą – 20 lub nawet 30 razy.

W rzeczywistości jednak mówimy tu nawet o większej przewadze, gdyż detektor pozwala na skuteczne wyszukiwanie złóż również w miejscach trudno dostępnych, a nawet w rezerwatach przyrody – bez dewastacji środowiska.

Kiedy będą prowadzone badania terenowe?

Prace terenowe zaczną się 1 stycznia 2023 roku. Pierwsze zadanie detektora będzie polegało na wejściu na teren już znany, zmapowany. Neutrino Geology zweryfikuje w ten sposób, czy detektor skutecznie wykona swoją pracę.

Kiedy Neutrino Geology spodziewa się pierwszych zysków?

Badania terenowe będą już współfinansowane przez partnera strategicznego spółki. Natomiast od 1 stycznia 2024 roku rozpocznie się działalność komercyjna – usługa wykrywania złóż, z płatnością od każdego kilometra kwadratowego. Cena ma być identyczna do ceny wykrywania złóż za pomocą sejsmiki.

Neutrino Geology szacuje, że pierwszy rok działalności komercyjnej zostanie zakończony z minimalną stratą, a w 2025 rok przychody będą już dublowane, dlatego spółka będzie nawet myśleć o wypłacaniu dywidendy. Co więcej, najpóźniej w tym samym roku planuje ona wejść na rynek NewConnect.

Jakie złoża można wykryć za pomocą detektora od Neutrino Geology?

Detektor wykrywa tylko i wyłącznie złoża surowców, które emitują neutrino. Natomiast właściwie wszystkie możliwe surowce emitują te cząsteczki elementarne – metale ziem rzadki, tlenki, surowce energetyczne, w zasadzie wszystko czego potrzebuje współczesna gospodarka.

Jakie ryzyka mogą stanąć na drodze Neutrino Geology?

Każde przedsięwzięcie naukowe o charakterze przełomowym, wkraczające na nieznany teren, zawsze wiąże się z ryzykiem. Nauka jest bowiem nieokiełznana, niektóre badania mogą więc potrwać dłużej. Istnieje również ryzyko wystąpienia konkurencji gdzieś na świecie, lecz jest ono bardzo niskie. Ponadto, dziś istnieje również ryzyko niedofinansowania projektu.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.