Co słychać w Stanach? PPI i sprzedaż detaliczna w dół.

Flaga USA
J2T Trade

Na rynkach zza oceanem sytuacja nabiera tempa. Kolejne doniesienia powodują, że inwestorzy wpadają w skrajne emocje. Co słychać w Stanach? Zapraszamy na kolejny, krótki przegląd najważniejszych informacji z USA.

Krach SVB wynikiem zacieśniania – komentarz z Morgan Stanley

Współprezes Morgan Stanley Edward Pick powiedział we wtorek, że krach Silicon Valley Bank jest wynikiem globalnego zaostrzenia warunków finansowych. Podczas organizowanej przez bank konferencji Pick powiedział: „To część procesu przekręcania gałki w celu zaostrzenia warunków finansowych, aby upewnić się, że jesteśmy na drodze do normalizacji świata wyższych stóp procentowych. Ale równie dobrze mogą być niespodzianki, mogą być reakcje”.

System bankowy USA pozostaje odporny – mówi Bowman z Fed

Gubernator Rezerwy Federalnej Michelle Bowman zabrała głos w sprawie ostatnich wydarzeń. Urzędnik Fed stwierdziła wczoraj, że system bankowy USA pozostaje silny pomimo upadku Silicon Valley Bank (SVB) i Signature Bank. Bowman zauważyła, że sektor pozostaje „odporny i na solidnych podstawach, z silnym kapitałem i płynnością”. Dodała przy tym, że Fed ściśle monitoruje rozwój sytuacji w całym systemie finansowym.

Sprzedaż detaliczna w dół w lutym

Sprzedaż usług detalicznych i spożywczych w USA zanotowała miesięczny spadek o 0,4%. W lutym sprzedaż wyniosła 697,9 mld dolarów i okazała się niższa niż przewidywano. W skali roku sprzedaż wzrosła jednak o 5,4%. Wartość bazowej sprzedaży detalicznej spadła natomiast o 0,1% miesiąc do miesiąca.

FP Markets

PPI w dół za luty

Ceny producentów w Stanach Zjednoczonych, obrazowane wskaźnikiem PPI poleciały o 0,1% w dół w lutym. Jak podało Bureau of Labor Statistics odczyt okazał się znacznie niższy od oczekiwań. W największym stopniu na spadek wskaźnika PPI wpłynęła obniżka cen żywności popytu końcowego, która wyniosła 2,2%.

Codzienne analizy głównych indeksów akcyjnych ze Stanów Zjednoczonych.

Od poniedziałku do piątku spoglądamy na: Nasdaq’a 100, S&P 500 oraz Dow Jonesa 30. W artykułach znajdują się projekcje dzienne i tygodniowe. Dołączone do artykułów wykresy mają charakter interaktywny. Po kliknięciu w nie otworzy się ich pogląd/większe okno. Ponadto, do codziennych analiz indeksów dołączany jest artykuł: „Co słychać w Stanach?”. Omawia, przedstawia, zapowiada i tłumaczy się w nim wydarzenia z danej/danych sesji. 

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.